Μπαρτσελόνα: “Σκούπα” και Campeones στο “άντρο” της πρωταθλήτριας Ευρώπης! (videos)

2023-06-20T22:56:13+00:00 2023-06-20T23:33:11+00:00.

gadamopoulos

20/Jun/23 22:56

nikola-mirotic-real-madrid-barcelona

Η Μπάρτσα νίκησε με 93-82 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και κατάκτησε το 20ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, το οποίο είναι το 17ο στα χρόνια της ACB (από το 1983).

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το «στέμμα» της ACB μέσα στο «παλάτι» της «βασίλισσας» Ρεάλ φόρεσε το βράδυ της Τρίτης (20/6) η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 93-82 στον 3ο τελικό στη Μαδρίτη και «σκούπισαν» με 3-0 την πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησε «γκάζι» στην τέταρτη περίοδο, στην οποία με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι (9 από τους 19 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο!) κατόρθωσε να «χτίσει» μία διαφορά, την οποία δεν έχασε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και την ευστοχία τους από τα 6,75μ. (11/22τριπ.) και αφού βρέθηκαν αρχικά στο υπέρ τους 81-73, έφτασαν και στο +10 (90-80) στο 38΄, «καθαρίζοντας» τον αγώνα και τον τίτλο.

Η Ρεάλ, η οποία ήταν «αυτόχειρας» στο φινάλε του 2ου ματς, δεν μπόρεσε να δώσει παράταση στη σειρά, καθώς πέταξε στα σκουπίδια εννέα χαμένες βολές (17/26) στην έδρα της… Οι 19 πόντοι του Ταβάρες δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κοζέρ (11π.) και Γιουλ (8π.) έμειναν άποντοι στο δεύτερο ημίχρονο και ο φορμαρισμένος «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ, παρά τις επτά ασίστ του, έμεινε στους 3π., με 1/8 σουτ. Το κοινό της Μαδρίτης, πάντως, αποθέωσε στο φινάλε τους παίκτες της Ρεάλ!

Οι νέοι πρωταθλητές, εκτός του Βέσελι και του MVP των τελικών (αλλά και… φευγάτου), Νίκολα Μίροτιτς (14π., 3/6τριπ.), βρήκαν επιπλέον λύσεις τόσο από τον Γιοκουμπάιτις (13π.), τον Νίκολα Λαπροβίτολα (12π.) και τον Κάλινιτς, ο οποίος πέτυχε τους 7 από τους 10 πόντους του στο πρώτο μέρος.

Μετά το φινάλε, πάντως, και παρά τις αποδοκιμασίες στην απονομή του βραβείου στον πολυτιμότερο παίκτη της σειράς των τελικών, η απονομή της Μπαρτσελόνα έγινε κανονικά, μπροστά στους λίγους οπαδούς τους που βρέθηκαν στη Μαδρίτη. Ο αρχηγός των νικητών, Νίκολα Μίροτιτς, μάλιστα, κάλεσε τον τραυματία Κόρι Χίγκινς να σηκώσουν μαζί το τρόπαιο.

Παρά την εκατέρωθεν νευρικότητα λόγω της σπουδαιότητας του ματς, οι δύο αντίπαλοι είχαν μόλις από ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ πήρε γρήγορα 5π. από τον Μούσα – ο οποίος είχε συνολικά 7π. στους δύο πρώτους τελικούς –, για το 9-6 στο 4΄. Ωστόσο, ένα τρίποντο και φάουλ του Σανλί έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 15-13 στο 7΄. Η «βασίλισσα», πάντως, ανέκτησε το πλεονέκτημα, με 21-20 στο τέλος της περιόδου.

Η Μπάρτσα βγήκε καλύτερα στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο, χάρη στην ενέργεια και το τέμπο που έδωσε ο Γιοκουμπάιτις και με επιμέρους 9-1 ξέφυγε με 29-22 στο 13΄. Ο Κοζέρ, που έφτασε τους 11π. ως το ημίχρονο, κράτησε κοντά (31-28) τους γηπεδούχους και 8π. του Γιουλ σε 2:38(!), έφεραν τη Ρεάλ μπροστά με 39-36 και ένα δικό της επιμέρους 14-5! Η ομάδα του Τσους Ματέο έμεινε μπροστά ως την ανάπαυλα, αν και είχε 5/11 βολές

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν και πάλι δυνατά και με επιμέρους 14-6 προσπέρασαν με 52-47 στο 23΄, αλλά δεν είχαν απαντήσεις για τον Ταβάρες, που πέτυχε 8π. στο τρίτο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει 57-57 στο 27΄. Οι Μαδριλένοι κατόρθωσαν να προηγηθούν με 64-61 στο 29΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» πάλι από τα 6,75μ. (είχαν 9/17!), με Κούριτς και Κάλινιτς και πήραν προβάδισμα 67-66 στο 30΄, το οποίο δεν έχασαν ως το φινάλε.