Μανρέσα – Ρεάλ 88-94: Με άγχος αλλά “Βασίλισσα” στο τέλος

2023-09-29T22:56:06+00:00 2023-09-29T22:57:25+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

29/Sep/23 22:56

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μανρέσα, επικρατώντας στο φινάλε με 94-88.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε πολύ, όμως στο τέλος βρήκε τον τρόπο κι επικράτησε της Μανρέσα με 94-88 για τη 2η αγωνιστική της ACB,.

Η “Βασίλισσα” δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και η Μανρέσα με τον Πέρεθ και τον Ρόμπινσον πήρε ένα ισχνό προβάδισμα της τάξεως των τεσσάρων πόντων. Κάπου εκεί, με μπροστάρη τον Φακούντο Καμπάτσο, η Ρεάλ έδειχνε να συνέρχεται και με ένα μικρό σερί, πέρασε μπροστά λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς είχε γίνει ροντέο, οι παίκτες του Τσους Ματέο έβγαζαν ενέργεια στην άμυνα, όμως το 58% έξω από τη γραμμή των 6.75μ. των γηπεδούχων, τους δυσκόλεψε αρκετά, μη μπορώντας να ξεφύγουν στο σκορ…

Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να χτίσει μία διαφορά από νωρίς και να ξεμπερδεύει σιγά-σιγά… Αυτό έγινε με συνεχόμενα καλάθια των Μούσα και Γιαμπουσέλε, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (66-58) και λίγο αργότερα στο +10.

Η Μανρέσα προσπάθησε να μειώσει με ατομικές ενέργειες του Ρόμπινσον και τα κατάφερε!

Μάλιστα, όχι μόνο μείωσε, αλλά κατάφερε να προσπεράσει κιόλας, με μεγάλα σουτ του Μπάντιο, δείχνοντας πως δεν θα παρατούσε για κανέναν λόγο το παιχνίδι.

Ο Μούσα μαζί με τον Γιουλ που μπήκε στο τέλος κι αυτός στην εξίσωση, προσπάθησαν να διατηρήσουν την μικρή διαφορά που πήραν 3 λεπτά πριν τον φινάλε και τα κατάφεραν, χάρη στις εύστοχες ελεύθερες βολές του Καμπάτσο και το σουτ του ηγέτη της Ρεάλ, Σέρχιο Γιουλ, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, παίρνοντας έτσι μία αγχωτική αλλά σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μούσα με 23 πόντους (5/7 τρίποντα, 4 ασίστ), ενώ από 15 είχε ο Καμπάτσο (8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), 13 ο Γιουλ (3/7 τρίποντα) και 10 πόντους ο Γιαμπουσέλε.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπάντιο έβαλε 16 πόντους, οι Ρόμπινσον και Πέρεθ από 12, ενώ στους 10 σταμάτησαν οι Γκέμπεν και Στέινμπεργκς.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-43, 65-71, 88-94