Βαλένθια: Ασταμάτητη, νίκησε και τη Μπαρτσελόνα, με “ήρωα” τον Κρις Τζόουνς!

2023-10-29T21:58:21+00:00 2023-10-29T22:38:34+00:00.

gadamopoulos

29/Oct/23 21:58

ojeleye-kalinic-barça-valencia

Οι «πορτοκαλί» επικράτησαν με 71-68 των “μπλαουγκράνα”, χάρη σε 3/3 βολές του Αμερικανού στα 4΄΄ για τη λήξη και έφτασαν τις έξι σερί νίκες στη Liga Endesa! Δεύτερη ήττα για τη “Μπάρτσα” πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η εντυπωσιακή εκκίνηση της Βαλένθια στην Ευρωλίγκα, με ρεκόρ 4-1, έχει γεμίσει τους «πορτοκαλί» με αυτοπεποίθηση και στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του κόουτς Μούμπρου νίκησε την Κυριακή (29/10) τη Μπαρτσελόνα με 71-68 και έμεινε μόνη στη 2η θέση της Liga Endesa!

Οι γηπεδούχοι, μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τη Χιρόνα, έφτασαν τις έξι διαδοχικές νίκες στην ACB και συνεχίζουν το «κυνήγι» της πρωτοπόρου και αήττητης Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς «έριξαν» τη «Μπάρτσα» στο 5-2, λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στη Βαρκελώνη, για την Ευρωλίγκα! Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Κρις Τζόουνς, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους (7/10διπ.) και πέτυχε και τις νικητήριες 3/3 βολές στα 4΄΄ για τη λήξη, αφήνοντας την ανατροπή των Καταλανών στη μέση.

Η Βαλένθια (Ντέιβις 11π., Χάρπερ 10π.), χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους 27-14), προηγήθηκε 45-33 στο ημίχρονο και μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάρη τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ (22π., 5/9διπ., 2/2τριπ., 6/9βολ.) – ο Κάλινιτς είχε πετύχει τους 12 από τους 15π. του στο πρώτο μέρος – κράτησε μεν τη Βαλένθια σε 13π. και στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως δεν «γύρισε» ολοκληρωτικά το ματς.

Η ομάδα του κόουτς Ρότζερ Γκριμάου, με ένα επιμέρους 19-10 ισοφάρισε 68-68 στα 24΄΄ για τη λήξη με τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες (9π., 1/6τριπ.). Όμως, στα 4΄΄ ο Ερνανγκόμεθ υπέπεσε σε φάουλ στον Τζόουνς, που αποδείχθηκε ψύχραιμος. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν μία ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Αμπρίνες δεν βρήκε στόχο από τα 6,75μ. και ο Τζαμπάρι Πάρκερ (8π.) δέχθηκε τάπα στην εκπνοή από τον Ντέιβις…

Σημαντική η αναμέτρηση και για τον γκαρντ της Βαλένθια, Τσάμπι Λόπεθ-Αροστέγκι, ο οποίος επέστρεψε στα παρκέ έπειτα από απουσία έξι μηνών, λόγω τραυματισμού. Ο Ισπανός αγωνίστηκε για 7΄ και είχε 4π. με 2/2 δίποντα.

Η 7η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με σχεδόν καθολική κυριαρχία των οικοδεσποτών, αφού από τα εννέα ματς, η μοναδική φιλοξενούμενη που νίκησε ήταν η Τενερίφη, η οποία πέρασε με 94-93 από το Μπιλμπάο (Σμιθ 20π.). Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φερνάντεθ, με 20π., αλλά κορυφαίος ο 41χρονος Βραζιλιάνος γκαρντ, Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, μοίρασε οκτώ ασίστ και μάζεψε πέντε ριμπάουντ!