ACB: Η Μπιλμπάο “σκότωσε” τη Μπασκόνια με τρίποντο νίκης!

2024-03-24T19:20:28+00:00 2024-03-24T21:13:02+00:00.

24/Mar/24 19:20

Η Μπιλμπάο ”ξέρανε” τη Μπασκόνια στο… μηδέν με νικητήριο τρίποντο του Κουλαμάε, για την 26η αγωνιστική της ACB. Εύκολα η Μπαρτσελόνα, οριακή νίκη για τη Βαλένθια, έγραψε ιστορία ο Χουέρτας. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Σπουδαίο ντέρμπι και μεγάλη νίκη για τη Μπιλμπάο κόντρα στη Μπασκόνια με 82-80, για την 26η αγωνιστική της ACB.

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος, όταν ο Κουλαμάε έβαλε τρίποντο στο -1” και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Είχε συνολικά 13 πόντους, με τον Κίλια-Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ των νικητών (11-15) με 22 πόντους-7 ριμπάουντ.

Ο Τσαλμπούρης δεν αγωνίστηκε, ενώ για τους ηττημένους του 14-12, ο ΜακΙντάιρ μέτρησε 21 πόντους-7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 43-41, 59-63, 82-80

Εύκολα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την ήττα από τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα (89-81, 22/3), επικρατώντας της Μπανταλόνα με 75-93 εκτός έδρας.

Οι νικητές είχαν τον έλεγχο του ματς καθ’ όλη την διάρκειά του και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην 17η νίκη της σεζόν (17-9).

Ο Μπριθουέλα με 18 πόντους ήταν ο κορφυαίος της Μπαρτσελόνα, ενώ 15 πρόσθεσε ο Σατοράνσκι και 11 ο Βέσελι.

Για τους ηττημένους του 14-12, ο Μπροντζιάνσκι μέτρησε 18 πόντους-9 ριμπάουντ με τον Φελίζ να έχει 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 55-80, 75-93

Γλίτωσε η Βαλένθια

H Βαλένθια γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στη Μούρθια, επικρατώντας με 83-82 και ενώ ο Ένις αστόχησε σε βολή στο φινάλε για να στείλει το ματς στη παράταση.

Τα ματς ήταν στον έλεγχο των γηπεδούχων μέχρι και το ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 7-27 στην τρίτη περίοδο, επιστρέφοντας στο ματς.

Οτζελέι με 16 πόντους, Κλαβέρ με 15 και Λόπεζ-Αροστέγκι με 14 ξεχώρισαν για τους νικητές, που πλέον μετρούν 16-10 στην βαθμολογία.

Όσο για την Μούρθια του 16-10 επίσης, ο Τοντόροβιτς είχε 19 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Κοπάν 14-5 και ο Ένις 13-5.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-31, 56-58, 83-82

Έγραψε ιστορία ο Χουέρτας

Η Τενερίφη πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Γκραν Κανάρια με 93-92 και μάλιστα με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Χουέρτας έγραψε ιστορία στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς είναι πλέον ο κορυφαίος πασέρ του, ξεπερνώντας τον προπονητή της Μπάγερν, Λάσο!

Μάλιστα, είχε 20 πόντους και 5 ασίστ, για το 16-10 στη βαθμολογία, ενώ ο Γκάι ήταν επίσης εξαιρετικός με 24 πόντους. Στο 16-10 και οι ηττημένοι.

Η Ρεάλ τα… χρειάστηκε κόντρα στην ουραγό, Παλένθια!