Μπασκόνια: Τα ρεκόρ στην 50άρα επί της “Φουένλα” πριν τον Ολυμπιακό

2018-10-15T09:09:10+00:00 2018-10-15T09:09:10+00:00.

15/Oct/18 09:09

Η Μπασκόνια με την τρομερή της εμφάνιση κόντρα στην Φουενλαμπράδα έδειξε πανέτοιμη για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (17/10, 21:45). Ποια ρεκόρ κατέγραψαν οι Βάσκοι.

Σε εξαιρετική κατάσταση η Μπασκόνια, λίγα 24ωρα πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”, αφού έκανε… χίλια κομμάτια την Φουενλαμπράδα.

Το 60-110 υπέρ της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνεθ συνοδεύτηκε από σημαντικά ρεκόρ, με την ιστοσελίδα της ACB να τα απαριθμεί.

Το +50 της νίκης αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά σε “διπλό” εδώ και 22 χρόνια, ενώ είναι η τρίτη μεγαλύτερη στην ιστορία του πρωταθλήματος από το 1983, μετά το +55 της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Μπρεογκάν (82-137) το 1986 και το +53 της Ρεάλ στην έδρα της Ουέσκα (65-118) επίσης το 1986!

Οσον αφορά την ίδια την Μπασκόνια είναι η τρίτη ευρύτερη νίκη στην ιστορία της, μετά το 124-71 (+53) επί της Μολέτ τη σεζόν 1988/1989 και το 109-58 (+51) επί της Αλικάντε τη σεζόν 2000/2001.

Παράλληλα, το +38 στο πρώτο ημίχρονο (25-63) είναι η τρίτη μεγαλύτερη διαφορά σε ημίχρονο και η μεγαλύτερη για φιλοξενούμενη ομάδα. Οι δύο ευρύτερες διαφορές ήταν για γηπεδούχες, με την Μπασκόνια να είναι κάτοχος του απόλυτου ρεκόρ με την Αλικάντε (67-24), ενώ ακολουθεί το 53-13 της Μπαρτσελόνα με την Μανρέσα.

Οσο για τα τρίποντα, τα 19/34 ισοφάρισαν το ρεκόρ των εύστοχων στην ιστορία των Βάσκων, αλλά με καλύτερο ποσοστό, μετά τα 19/37 επί της Χιπουσκόα.