ACB: Πρώτη ήττα για Βαλένθια, χωρίς νίκη Κατσικάρης-Μπουρούσης (vids)

2019-09-29T14:37:46+00:00 2019-09-29T20:38:29+00:00.

29/Sep/19 14:37

Τη πρώτη της ήττα γνώρισε η Βαλένθια στη φετινή ACB, την ώρα που η Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη-Μπουρούση μετράει πλέον 0/2.

Η Εστουδιάντες κέρδισε τη Γκραν Κανάρια, για τη δεύτερη αγωνιστική της ACB. Το τελικό 82-78 έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, πρώτη της για φέτος, με την ομάδα των Φώτη Κατσικάρη-Γιάννη Μπουρούση να μετράει πλέον 2 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στο δεύτερο ήρθε η αντίδραση της Εστουντιάντες, έχοντας ως μπροστάρηδες τους Ντάριο Μπριζουέλα με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και Κένι Κάντζι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τη Γκραν Κανάρια, ξεχώρισε ο Ματ Κοστέλο με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, την ώρα που ο Γιάννης Μπουρούσης μέτρησε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 12′ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 59-56, 82-78

Πρώτη ήττα για Βαλένθια

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μπιλμπάο, η οποία υποδέχθηκε τη Βαλένθια και στο φινάλε πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα (83-79). Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερη για τις ”Νυχτερίδες”, καθώς μετά από 11 χρόνια όντας παίκτης και αρχηγός της ομάδας, βρέθηκε απέναντί της και μάλιστα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +19 (53-34) στο ημίχρονο, η Βαλένθια, κυρίως μέσω των Γκιλέμ Βίβες (15 πόντοι), Μπροκ Μότουμ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Σαμ Βαν Ρόσσομ (14 πόντοι, 4 ασίστ) έφτασε στο 81-79 16” πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει τη πρώτη της ήττα στην ACB.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-34, 71-57, 83-79