Ολυμπιακός Blog: Στο σωστό δρόμο, αλλά ΠΡΕΠΕΙ το πάθημα να του γίνει μάθημα!

2021-10-23T13:01:59+00:00 2021-10-23T12:48:35+00:00.

23/Oct/21 13:01

Ο Ολυμπιακός μετά την Βαρκελώνη ηττήθηκε και στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ για την Ευρωλίγκα και για δεύτερη φορά του μένει… πικρή γεύση, παρότι έβαλε τα δυνατά του απέναντι σε έναν αντίπαλο επιπέδου Final Four. Το βασικό πρόβλημα, άλλωστε, στη Ρωσία ήταν το μεγάλο φετινό “όπλο” της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα: Η άμυνα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν υπέροχη για 10 λεπτά στη Μόσχα και ανταγωνιστική σε όλο το δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην σπουδαία αλλά πληγωμένη παράλληλα από τους τραυματισμούς ΤΣΣΚΑ. Αυτή η συνθήκη δεν ήταν ικανή, όμως, να χαρίσει στους “ερυθρόλευκους” μια σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία.

Αντίθετα, η καταστροφική δεύτερη περίοδος (28-13) σε συνδυασμό με την μπασκετική ποιότητα του κορυφαίου αυτή την στιγμή φόργουορντ στα παρκέ της Ευρωλίγκας, του Ουίλ Κλάιμπερν, αποδείχτηκαν καταλυτικά ώστε η ομάδα του Γιωργου Μπαρτζώκα να γνωρίσει τη δεύτερη της φετινή ήττα σε ένα ματς που το παθητικό των 88 πόντων αποτελεί και αρνητικό ρεκόρ όσον αφορά την σεζόν που διανύουμε. Η άμυνα, λοιπόν, αλλά και τα λάθη (14 στο σύνολο για 16 ασίστ) ολοκλήρωσαν την εικόνα που ανάγκασε τον Ολυμπιακό να επιστρέψει χαμένος από τη Μόσχα.

Το πρόγραμμα στο ξεκίνημα της σεζόν για τον Ολυμπιακό δεν ήταν “φιλικό” ως προς τα εκτός έδρας ματς, αφού μετά τη Βαρκελώνη βρέθηκε στη Μόσχα. Δηλαδή έδωσε δύο εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα σε φαβορί για το Final Four και κατ’ επέκταση για την κατάκτηση του τίτλου και κατάφερε και στα δύο – παρά τα αρνητικά αποτελέσματα – να πιστοποιήσει πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια κάθε αντίπαλο ανεξαρτήτως γηπέδου.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οι Ερυθρόλευκοι και στη Ρωσία απέδειξαν ότι αποτελούν μία δυνατή ομάδα οκτάδας και τους έμεινε το παράπονο, όπως και στη Βαρκελώνη, για το ότι δεν πέτυχαν την υπέρβαση και δεν έφυγαν με ένα πολύτιμο διπλό.

Υπάρχει, όμως, μια ουσιαστική διαφορά στο ματς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ σε σχέση με αυτό κόντρα στην Μπάρτσα, όπου όντως τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ. Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στη Μόσχα είχε αρκετές σκιές ειδικά στην άμυνα που από “όπλο” για πρώτη φορά φέτος εξελίχθηκε σε… πληγή. Όμως και πάλι η νίκη κρίθηκε σε μικρές λεπτομέρειες και δυστυχώς για τους παίκτες του Μπαρτζώκα η μπίλια δεν έκατσε και πάλι στη δική τους πλευρά.

Πλέον με ρεκόρ 3-2 και θέση στη πρώτη εξάδα της κατάταξης ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για τη δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της σεζόν όπου θα φιλοξενήσει στο ΣΕΦ την Άλμπα (26/10) και την Φενέρ (28/10) με ξεκάθαρο στόχο το 2/2 που θα τον διατηρήσει ψηλά και θα του ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη ψυχολογία του.

Η άμυνα που τον “πρόδωσε”

Μέχρι και την έναρξη του αγώνα στη Μόσχα ο Ολυμπιακός διέθετε τη καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκα έχοντας κρατήσει πολύ χαμηλά Μπασκόνια, Ρεάλ, Ζαλγκίρις και Μπαρτσελόνα (σε 45′ λεπτά).

Η εικόνα αυτή δεν πιστοποιήθηκε στην ΤΣΣΚΑ αφού δέχθηκε 88 πόντους και το καλύτερο του δεκάλεπτο δεν ήταν το πρώτο που προηγήθηκε με 25-20, αλλά το τρίτο αμυντικά όταν δέχθηκε 18 πόντους σε ένα διάστημα όπου πήρε ανάσες στον πάγκο ο ασταμάτητος Κλάιμπερν.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν είχαν τη συνηθισμένη σκληράδα τους ούτε στο ποστ, ούτε στο iso παιχνίδι των αντιπάλων τους και πολλές φορές ήταν ένα βήμα πίσω στο drive με αποτέλεσμα να δέχονται εύκολα και πανομοιότυπα καλάθια.

Βέβαια τη ζημιά δεν την έκανε μόνο ο Κλάιμπερν με τους 29 πόντους κερδίζοντας  όλους τους αντιπάλους (Πρίντεζης, Λιβιό, ΜακΚίσικ) που βγήκαν μπροστά του, αλλά και ο Λούντμπεργκ (16 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ 2 κλεψίματα) μαζί με τον Μπολόμποι (16 πόντους, 5 ριμπάουντ). Ο Δανός γκαρντ έβαλε μεγάλα καλάθια από μακρυνή αλλά και από μέση απόσταση, ενώ ο Ρώσος σέντερ σκέπασε το καλάθι και έπαιξε καλά στην άμυνα με αλλαγές όποτε χρειάστηκε.

Δεν είναι μόνο ο επιθετικός απολογισμός της ΤΣΣΚΑ που δείχνει πως η “ερυθρόλευκη” άμυνα δεν λειτούργησε σωστά, αλλά και επιμέρους στοιχεία. Οι Ρώσοι υπέπεσαν σε μόλις 7 λάθη, ενώ είχαν πολύ καλά ποσοστά στο σουτ (20/36 δίποντα. 11/28 τρίποντα). Τα μόλις 4 “κόκκινα” κλεψίματα υποδεικνύουν έλλειψη ενέργειας, ή αν προτιμάτε την ποιότητα των γκαρντ της ΤΣΣΚΑ.

Το… κρίμα για τα καλά ποσοστά και το rotation

Ένα παιχνίδι στο σύγχρονο μπάσκετ δεν κρίνεται μόνο από την άμυνα, αλλά από την απόδοση μίας ομάδας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μπορεί ο Ολυμπιακός να βαθμολογήθηκε με κάτω από τη βάση στην άμυνα, όμως στην επίθεση ο βαθμός που παίρνει είναι αρκετά καλός, αν και υπήρξαν διαστήματα ειδικά στο κακό δεύτερο δεκάλεπτο (28-13 επιμέρους σκορ η ΤΣΣΚΑ) όπου η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν καθόλου καλή.

Άλλωστε οι αριθμοί που δεν λένε πάντα την αλήθεια στον αθλητισμό, στο ματς της Μόσχας επιβεβαίωσαν τη καλή επιθετικά προσπάθεια της ομάδας του Μπαρτζώκα. Οι 16 ασίστ αποτελούν ένα καλό νούμερο, αλλά ουσιαστικά εξανεμίστηκαν από τα 14 λάθη εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν φθηνά και εξελίχθηκαν σε πόντους στο transition για τους Ρώσους.

Από μακριά (9/21) και από κοντά (20/28 δίποντα) ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλά με τον Ντόρσεϊ να “οργιάζει” (32 πόντους με 11/14 σουτ), αλλά όπως αποδείχθηκε η έλλειψη ενός ακόμα ξεκάθαρου πρωταγωνιστή στη συγκεκριμένη βραδιά κόστισε.

Μπορεί ο Λιβιό (11 πόντους, 6 ριμπάουντ 2 μπλοκ) να πρόσφερε πολλά, όπως και ο Ουόκαπ με τις 6 ασίστ και 2/3 σουτ, όμως αρκετοί παίκτες-κλειδιά (Σλούκας, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης) ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (5/19 σουτ οι τέσσερις τους) μην έχοντας σωστές επιλογές και στο σκορ και στη δημιουργία.

Σε αυτό βέβαια μπορεί να συνετέλεσε και το γεγονός πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε ένα διαφορετικό rotation σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Αν εξαιρεθούν οι Ντόρσεϊ (30 λεπτά), Βεζένκοφ (31 λεπτά), Ουόκαπ (28 λεπτά με 5 φάουλ) και Φαλ (24 λεπτά) όλοι οι υπόλοιποι παίκτες δεν ξεπέρασαν τα 17 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Όποιος θυμηθεί το δεύτερο μέρος στη Μόσχα θα αντιληφθεί πως ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή -την οποία και κατάφερε μέχρι το 35′- με ρόλο στο rotation να έχουν κυρίως οι Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Λιβιό και Φαλ και από λίγο χρόνο συμμετοχής οι Παπανικολάου, Σλούκας και ΜακΚίσικ.

Εντέλει η ουσία είναι το αποτέλεσμα, αλλά ο Ολυμπιακός με τα καλά και τα στραβά του κόντρα στη ΤΣΣΚΑ πάλεψε και διεκδίκησε τη νίκη η οποία δεν ήρθε τελικά. Πλέον επιστρέφει στην Ελλάδα με “πληγές”, αλλά και κέρδη από τη Ρωσία και έχει καθήκον να βρει και πάλι το καλό του εαυτό για την διπλή αγωνιστική που έρχεται.

Όπως είναι γνωστό οι νίκες είναι το γιατρικό μετά από ένα αρνητικό αποτέλεσμα και οι αγώνες με Άλμπα και Φενέρ του δίνουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να πάρει τέσσερις πολύτιμους βαθμούς στο σπίτι του και να εδραιώσει τη θέση του, αλλά και να επανακαθορίσει τους στόχους του στη regular season της Ευρωλίγκα.

Υ.Γ. Ο Μάρτιν μπορεί αμυντικά να είχε θέματα όπως και όλη η ομάδα, όμως επιθετικά στα 8′ που αγωνίστηκε ήταν βελτιωμένος με 5 πόντους και καλές τοποθετήσεις. Ίσως η παρουσία του με την Ζαλγκίρις να αποτέλεσε μία κακή παρένθεση. Επίσης και ο Φαλ ήταν πολύ καλός και αποδεικνύει γιατί τον ήθελαν πολύ το καλοκαίρι οι “ερυθρόλευκοι”.

Υ.Γ. 2) Είναι δεδομένο ότι το rotation του Ολυμπιακού στα σερί παιχνίδια που έρχονται με Ηρακλή, Άλμπα, Φενέρ και Μονακό θα ανοίξει πολύ. Άλλωστε ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει αποδείξει ότι εμπιστεύεται όλους τους παίκτες και δίνει συνεχώς ευκαιρίες.

Υ.Γ. 3) Ένα 3/3 με Άλμπα, Φενέρ και Μονακό στο ΣΕΦ θα στείλει τον Ολυμπιακό στο 6-2 στην 8η αγωνιστική. Το πρόγραμμα του αργεί ακόμα να γίνει πολύ δύσκολο και έχει την ευκαιρία να κρατηθεί ψηλά στη κατάταξη για καιρό. Άλλο να κυνηγάς μέχρι τέλους την οκτάδα και άλλο ένα υψηλό πλασάρισμα που θα σου επιτρέψει να μην αναμετρηθείς με ένα “θηρίο” στα playoffs.

Σφαιρόπουλος στο Eurohoops Show: “Η Μακάμπι αδίκησε τον εαυτό της, όχι ο Παναθηναϊκός”

Τάιλερ Ντόρσεϊ: Το έβλεπε ΒΑΡΕΛΙ στη Μόσχα για τον Ολυμπιακό, αλλά… (video)