Ολυμπιακός Blog: Δεν ακούγεται όμορφο, αλλά είναι αλήθεια. Τόσο… μπορούσε!

2019-01-11T00:02:58+00:00 2019-01-11T08:44:00+00:00.

11/Jan/19 00:02

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για το σεμινάριο μπάσκετ που δίδαξε η επίθεση της Ρεάλ με τον Ολυμπιακό… θύμα και καλεσμένο μαζί! Το μέλλον είναι αυτό που “καίει” τώρα τους κόκκινους, αρκεί να σεβαστούν το μάθημα στη Μαδρίτη και να κερδίσουν πράγματα από αυτό.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Μαδρίτη χωρίς άγχος και με διάθεση να παλέψει. Ξεκίνησε καλά, προσπάθησε να κοιτάξει στα ίσια τους πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά στο τέλος έχασε εύκολα κι αυτό ήταν το δίκαιο και το σωστό.

Είχε απόλυτο δίκιο σε αυτό που είπε ο Μπλατ στη συνέντευξη τύπου. Δεν υπήρχε καμία μπασκετική λογική στο να κερδίσει ο Ολυμπιακός αυτό το παιχνίδι στο τάιμινγκ που ήρθε.

Μπλατ: “Κάποιες φορές, πας στο γήπεδο και ξέρεις πως δεν θα κερδίσεις

Γιατί, όσο κι αν προσπάθησε, όσες καλές στιγμές κι αν είχε στην δική του επίθεση, η επίθεση της Ρεάλ είναι εκείνη που έγραψε την ιστορία του αγώνα. Η ομάδα του Λάσο παρέδωσε ένα ακόμα σεμινάριο επιθετικής λειτουργίας και πλουραλισμού, με αρμονία μεταξύ ρακέτας και περιφέρειας, με συνεργασίες, με κίνηση χωρίς την μπάλα, με φονική εκτελεστική δεινότητα.

Απλά αυτή την φορά, καλεσμένος και μαθητής στο… σεμινάριο επίθεσης ήταν ο Ολυμπιακός! Που θα αφήσει γρήγορα αυτή την παρτίδα πίσω του και θα προσηλωθεί στη συνέχεια, στα πολλά πράγματα που έχει να βελτιώσει και στην προσθήκη που θα κάνει στο ρόστερ του.

Χρόνος για βελτίωση υπάρχει… Χρόνος για χάσιμο όχι!

Ολυμπιακός κριτική: Ο “Μπογρίνιοφ”, ο αρχηγός και τα ερωτηματικά

Καλό ξεκίνημα με Μπόγρη και πικ εν ρολ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Σπανούλη, Γκος, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπόγρη και από τη πρώτη στιγμή φάνηκε πως έχει διάθεση και καθαρό μυαλό στην επίθεση. Η άμυνα είναι το μείζον θέμα!

Με διαδοχικές πικ εν ρολ συνεργασίες Σπανούλη – Μπόγρη και τον Έλληνα σέντερ να κάνει ρεκόρ… καριέρας στην Ευρωλίγκα πολύ νωρίς, οι κόκκινοι προηγήθηκαν με 12-15. Η Ρεάλ αντέδρασε με απαράμιλλη ποιότητα στην επίθεση, σωστές επιλογές, αυτοματισμούς και ευστοχία από κάθε απόσταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 28-23 με τον ρυθμό του αγώνα να ρέει… άφθονος για τις επιθέσεις. Η Ρεάλ σε αυτό το διάστημα είχε μόλις 4 χαμένα σουτ και 9 ασίστ, ενώ και ο Ολυμπιακός σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά.

Ρεσιτάλ επίθεσης, χωρίς καν καθαρό τρανζίσιον!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 5-0 (28-28) με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει γράψει ήδη 10 πόντους, 5 ασίστ και 14 ράνκινγκ. Το πρόβλημα; Η ομάδα του Μπλατ δεν είχε κανένα τρόπο να αλλοιώσει την επιθετική λειτουργία της Ρεάλ.

Όπως συμβαίνει συνήθως στις αναμετρήσεις των πρωταθλητών Ευρώπης, ο Καμπάτσο “ζάλιζε” όχι μόνο τους προσωπικούς του αντιπάλους, αλλά ολόκληρη την άμυνα του Ολυμπιακού. Ως δίδυμο με τον Ταβάρες έκανε θραύση, οι συνεργασίες της Ρεάλ ήταν εξαιρετικές και η κατάληξη συνεχώς στο καλάθι των φιλοξενούμενων.

Η διαφορά αρχικά πήγε στους 10 πόντους (51-41) και η Ρεάλ δημιούργησε στο 17′ την μεγαλύτερη διαφορά της στο πρώτο ημίχρονο (54-41) με εξωπραγματικά ποσοστά! Εκείνη τη στιγμή είχε 21/26 σουτ, εκ των οποίων τα 7/10 από το τρίποντο…

Το 54-46 του ημιχρόνου είχε ξεκάθαρη ταυτότητα. Σε μια συνάντηση που οι επιθέσεις κυριαρχούσαν, η ομάδα που διάθετε τις περισσότερες λύσεις και το πλεόνασμα ποιότητας, ήταν μπροστά και όριζε τα πράγματα.

Η Ρεάλ στα πρώτα 20 λεπτά είχε 14/18 δίποντα και 7/13 τρίποντα, μαζί με 14 ασίστ και δύο μόλις λάθη! Ο Ολυμπιακός κράτησε την επαφή του με το σκορ γιατί κι εκείνος είχε κάνει την δικιά του υπέρβαση επιθετικά.

Με 13/23 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 13 ασίστ και μόλις 3 λάθη. Το προσέξατε; Σε μια μάχη 20 λεπτών στην οποία είχαν μπει 100 πόντοι, οι δύο ομάδες είχαν μαζί μόνο 5 λάθη. Μερικές φορές, λοιπόν, το μπάσκετ δεν είναι παιχνίδι… λαθών.

Είναι ένα σπορ που η επίθεση απλά κερδίζει την άμυνα! Ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί 54 πόντους χωρίς να επιτρέψει αιφνιδιασμούς και χωρίς να χάσει αμυντικά ριμπάουντ, αφού έτσι κι αλλιώς δεν διεκδικήθηκαν πολλές μπάλες, τόσα λίγα σουτ που είχε χάσει η Ρεάλ. Το πλήρες γεμάτο ποικιλία παιχνίδι της και αρκετά Early Plays έφταναν και περίσσευαν για μια επιθετική παράσταση, κι ας μην είχε σε αυτό το διάστημα καθαρό τρανζίσιον παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο.

Ευρωλίγκα: ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Πρίντεζης ξεπέρασε και τον Τεόντοσιτς στους κορυφαίους σκόρερ (πίνακας)

Ο γνωστός Πρίντεζης

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είδε τον Γιώργο Πρίντεζη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να… χορεύει ένα παίκτη της κλάσης του Ράντολφ με 6 μαζεμένους πόντους! Όλοι με τέχνη στα πίβοτ και με… πεταχτάρι! Οι κόκκινοι μείωσαν στους 6 (62-56), αλλά η βασίλισσα αντέδρασε άμεσα με σερί 5-0 (67-56). Το μοτίβο του αγώνα δεν είχε διαφοροποιηθεί. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσε να βρει ένα σχήμα και ένα δίλεπτο – τρίλεπτο να βγάλει κάποιες διαδοχικές άμυνες και να διαφοροποιήσει μέσω της άμυνας τον ρυθμό και το μομέντουμ.

Καθάρισε με… στιλ η Ρεάλ

Στο 30′ και με το σκορ να είναι 72-63, είχε συμβεί το εξής. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει κάπως τον ρυθμό της Ρεάλ (επί μέρους σκορ 18-17 στο τρίτο δεκάλεπτο), κυρίως επειδή ο ίδιος πήγε κάπως πιο αργά στις δικές του κατοχές, δεν κατόρθωσε όμως να μαζέψει το σκορ. Η ομάδα προσπάθησε να χτίσει κάποια αντεπίθεση και να κλείσει κάπως την ψαλίδα μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεν διέθετε, όμως, ούτε την ενέργεια, ούτε την ποιότητα, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν, είναι και παραμένει Λερναία Ύδρα, δεν ξέρεις ποιος θα σε σκοτώσει κάθε φορά, ποιος θα κάνει τη ζημιά στην επόμενη κατοχή! Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των πρωταθλητών Ευρώπης και ένας από τους λόγους που ο Λάσο αξίζει πολλά κρέντιτ και respect.

Μέχρι το 72-65 έφτανε η μπασκετική… βενζίνη του Ολυμπιακού. Χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες σε τρανζίσιον καταστάσεις, κάποιες σερί κατοχές και η Ρεάλ που απαντούσε σε οποιαδήποτε πρόκληση προσπαθούσε να της βάλει η ομάδα του Μπλατ, οδεύοντας προς τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου έβαλε για λίγο το πόδι στο γκάζι και… εξαφανίστηκε.

Από το 81-72 μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό, η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 10-0, που επισφραγίστηκε με δύο σερί τρίποντα από Τέιλορ και Ράντολφ και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -19 (91-72) πριν καλά – καλά καταλάβει τι του συνέβη, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος!

Εκεί, όλα είχαν τελειώσει οριστικά και το μόνο που απέμενε είναι να δούμε πως θα ολοκληρωθεί το ματς. Η αλήθεια είναι πως η εικόνα σε όλη τη διάρκεια μετά τα πρώτα λεπτά, μας έδειχνε πως και 100 λεπτά μπάσκετ – που λέει ο λόγος – να έπαιζαν οι δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός δεν θα κέρδιζε ποτέ.

Καλό μάθημα για τους αμυντικούς στόχους της σεζόν

Η Ρεάλ έπαιζε με εντυπωσιακή άνεση, σκόραρε με χαρακτηριστική ευχέρεια και έδινε την εντύπωση που είχε τον τρόπο όποτε θέλει να αυξάνει ρυθμούς και σκορ. Ο Ολυμπιακός για τα δεδομένα της βραδιάς (απουσία Μιλουτινοφ, υπερπροσπάθεια ανατροπής με Μπασκόνια) έπαιξε αρκετά καλό μπάσκετ στην επίθεση, μαθαίνει τον εαυτό του χωρίς τον Μιλουτίνοφ στην εξίσωση, αλλά πήρε ένα καλό αμυντικό μάθημα.

Είδε πως είναι να πασχίζεις να βγάλεις ένα αντίπαλο εκτός ρυθμού στην επίθεση έστω για λίγα λεπτά και να μην μπορείς να το κάνεις έστω για… δύο κατοχές! Καθ’ υπερβολήν ο λόγος, αλλά ο Ολυμπιακός ΟΦΕΙΛΕΙ να χρησιμοποιήσει το βίντεο του αγώνα ως πιλότο, για να βελτιωθεί στην αμυντική του συμπεριφορά, ατομικά και ομαδικά.

Ο Ολυμπιακός πήγε σε ένα εκτός έδρας ματς για να κοντράρει μια πιο ποιοτική ομάδα. Σούταρε με σχεδόν 58% στα δίποντα, 38% στα τρίποντα, είχε 22 ασίστ και μόλις 7 λάθη. Με παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Με τέτοια νούμερα θα νόμιζε κανείς – που δεν έχει δει τον αγώνα – πως ο Ολυμπιακός κέρδισε! Ενώ στη πραγματικότητα, δεν απείλησε καν την Ρεάλ. Και πως να γίνει αλλιώς όταν ο αντίπαλός σου τελειώνει με 65% στα δίποντα, σχεδόν 57% στα τρίποντα και 24 ασίστ! Φανταστείτε πως είχε και +5 κατοχές ο Ολυμπιακός!

Δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για αυτό, από το να στο δώσει η Ρεάλ. Η ομάδα με την μεγαλύτερη ποικιλία επιλογών, η πιο απρόβλεπτη, εκείνη που διαθέτει πραγματικά πολλούς παίκτες που μπορούν είτε να συνεργάζονται άψογα, είτε λόγω ατομικής ποιότητας να βγαίνουν μπροστά όποτε χρειάζεται! Απέναντι στον Ολυμπιακό και τόσες άλλες φορές ακόμα, τα συνδύασε και τα δύο με αρμονία και με μπάσκετ πολύ όμορφο στο μάτι και πολύ υψηλού επιπέδου.

vassilis spanoulis giorgos bogris

Καταλαβαίνουμε όλοι, πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ήταν η νίκη απέναντι στη Μπασκόνια

Η πέμπτη θέση είναι μια χαρά για αυτό τον Ολυμπιακό σε αυτή την τόσο δύσκολη κούρσα και πριν το επόμενο παιχνίδι μακριά από το ΣΕΦ σημάνει… Πόλη και Φενέρ, οι κόκκινοι πρέπει πάση θυσία να νικήσουν την Χίμκι στο σπίτι τους!

ΥΓ1. Ειλικρινά μετά την νίκη με τη Μπασκόνια και το ροτέσιον με τα πάρα πολλά λεπτά συμμετοχής σε Παπανικολάου, δεν περίμενα πως ο Τουπάν θα παίξει 4 μόλις λεπτά σε αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη την ενέργεια και δεν έβγαζε άμυνα ούτε με… αίτηση.

ΥΓ2.
Όπως δεν περίμενα ότι θα μείνει στο παρκέ για κάτι παραπάνω από 5 λεπτά ο Βεζένκοφ. Ακόμα και τα 9 λεπτά του Τίμα προέβλεπα στο μυαλό μου πως θα είναι περισσότερα. Γενικά, είχα την αίσθηση πως ο Μπλατ άπαξ και πήρε αυτό που ήθελε και με τον τρόπο που το πήρε απέναντι στη Μπασκόνια θα άνοιγε το ροτέσιον και θα έδινε περισσότερο χρόνο στους προαναφερθέντες και περισσότερες ανάσες σε εκείνους που τραβάνε το κουπί και όλοι τους ξέρουμε. Έπεσα έξω.

ΥΓ3. Ο Λεντέι έχει εξαιρετικό ρεπερτόριο στην επίθεση. Παιχνίδι με τρίπλα από έξω προς τα μέσα, πίβοτς κινήσεις, αρκετά καλά χουκ, σουτ από μέση απόσταση, ακόμα και απειλή από το τρίποντο. Είναι πολύ σημαντικά όλα αυτά. Θα αποκτήσουν, όμως, ακόμα μεγαλύτερη ποιοτική διάσταση αν κοιτάξει και λίγο το θέμα της αντίληψης και της πάσας. Σε αυτό το επίπεδο δεν αρμόζει σε κανένα παίκτη να παίζει με το κεφάλι κάτω.

ΥΓ4. Ο Σπανούλης νταμπλ – νταμπλ με 11 ασίστ και ένα λάθος. Εντάξει αυτό δεν είναι έκπληξη. Έκπληξη και μάλιστα δυσάρεστη είναι πως ο Στρέλνιεκς βγήκε μπροστά με τον Παναθηναϊκό και εκεί που λες, άντε επιτέλους θα βρει ρυθμό και θα βγει μπροστά… εξαφανίστηκε πάλι. Μεγάλο βάσανο η αστάθεια και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβει ο Λετονός πως τόσο μεγάλη ασυνέπεια, κλονίζει και την εμπιστοσύνη με την οποία σωστά τον περιβάλλει ο Ολυμπιακός. Ο ρόλος του είναι να δίνει ποιότητα και λύσεις σταθερά, όχι να εμφανίζεται και στη συνέχεια να τον ψάχνουμε πάλι.

ΥΓ5. Μπράβο στο Μπόγρη! Δώδεκα πόντους με ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, κανένα χαμένο σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και δύο κλεψίματα. Στην άμυνα χαμένες, αλλά και κερδισμένες φάσεις απέναντι σε μια πανίσχυρη φροντ λάιν και παικταράδες. Βασικά, τόσο πικ εν ρολ όσο έπαιξε ο Σπανούλης με τον Μπόγρη στη Μαδρίτη, έχουμε να δούμε από… πέρυσι!

Μπόγρης: Career-high από το πεντάλεπτο! (video)

ΥΓ6. Αντιλαμβάνομαι πως λίγοι, τουλάχιστον στην Ελλάδα, έχουν καταλάβει την ποιότητα και το πακέτο που έχει ο Καμπάτσο. Είναι ο πιο σημαντικός παίκτης της Ρεάλ σταθερά όλη τη σεζόν, με εντυπωσιακή επιρροή και ο ορισμός του Two way Player. Τεράστιο κλειδί σε άμυνα και επίθεση και σίγουρα μέσα στα τοπ 3 γκαρντ της διοργάνωσης. Αν η Ρεάλ κάνει το Back2bck δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση να είναι ο MVP της.

ΥΓ7. Θέλει στήριξη ο Βαγγέλης Μάντζαρης, τώρα παίρνει σιγά – σιγά ένα πιο σταθερό ρόλο στο ροτέσιον, αλλά θέλει περισσότερη επιθετικότητα. Να κοιτάει το καλάθι, να απειλεί, να παίρνει πρωτοβουλίες ακόμα και αν δεν του βγαίνουν. Εχει παίξει 16 παιχνίδια και έχει σκοράρει μόλις στα 3 από αυτά με 1.1 πόντο μέσο όρο. Δεν έχει σημασία ότι δεν μπαίνουν τα σουτ μέχρι τώρα (3/20 τρίποντα), πρέπει να το πιστέψει και να σουτάρει. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να μην απειλεί καθόλου ένας παίκτης που βρίσκεται στο παρκέ.