Λάρισα – Χ.Τρικούπης 92-70: Θρίαμβος για τους Λαρισαίους, προβληματισμός για τους Μεσολογγίτες

2020-09-26T18:12:37+00:00 2020-09-27T13:31:22+00:00.

26/Sep/20 18:12

Η Λάρισα πήρε με μεγάλη ευκολία τη νίκη κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη, με την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ να επικρατεί με το επιβλητικό 92-70 και να προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Με επιβλητικό τρόπο πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση η Λάρισα απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το επιβλητικό 92-70 και να συνεχίζουν στον θεσμό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα ΠΑΟΚΠανιώνιος.

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν ως εκείνοι είναι τα αφεντικά της αναμέτρησης, με το σύνολο του Λίνου Γαβριήλ να ανεβάζει την διαφορά στους 20 πόντους και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 34-14. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Λάρισα να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 58-37.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μισό, όχι όμως και η διαφορά, με την Λάρισα να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να παραμένει μπροστά με πάνω από 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 77-53, με το τέταρτο να είναι μια καθαρά τυπική διαδικασία. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 92-70.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζέιμς Γουέμπ με 21 πόντους από 2/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κέντρικ Μπράουν με 16 πόντους από 1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/2 βολές.

Κορυφαίος του Χαρίλαου Τρικούπη ήταν ο Ιωάννης Χατζηνικόλας με 14 πόντους, ενώ 13 μέτρησε ο Άντονι Μάθις.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχαρής-Τζιοπάνος (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 77-53, 92-70
Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 16 (4), Γκούντγουιν 7, Γουέμπ 21 (5), Κώττας 6, Σμιθ 7, Καμάρας 2, Καμπερίδης 9 (3), Μούρτος 6, Ρόι 8 (2), Σπυρόπουλος 3, Παπαδάκης 7 (1).
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Κόκφιλντ 8, Γκριν 6 (2), Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 4, Χατζηνικόλας 14 (1), Γράβας 6, Αμάρντι 2, Μπράουν 8, Μάθις 13 (2).