Ολυμπιακός Β’ – Κολοσσός 71-78: Οι Ροδίτες έβαλαν τέλος στην πορεία των Πειραιωτών (video)

2020-09-26T17:55:39+00:00 2020-09-27T13:33:15+00:00.

26/Sep/20 17:55

ʕЅˋϠ/ ϋՌЉJϓ  - E ׏ˁуϕ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη μέσα στο βοηθητικό του ΣΕΦ με 71-78 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, με τον Ολυμπιακό Β’ να αποκλείεται από την συνέχεια του Κυπέλλου.

Ο Κολοσσός είναι η ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος, με τους Ροδίτες να επικρατούν του μαχητικού Ολυμπιακού Β’ στο ΣΕΦ με 71-78 και να αφήνουν εκτός την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη.

Επόμενος αντίπαλος για τους Ροδίτες είναι ο Ιωνικός, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα του Άρη και συνεχίζει και εκείνος στο Κύπελλο.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός Β’ επέστρεψε και μείωσε ακόμα και στους 2, με το ματς να γίνεται θρίλερ, μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Εκεί ο Κολοσσός όμως ήταν πιο ψύχραιμος στις βολές, οι “ερυθρόλευκοι” δεν βρήκαν σκορ και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ροδίτες νικητές και στην επόμενη φάση.

Για τον Κολοσσό, 15 πόντους είχε ο Άρτις, 13 ο ΖεΚουάν, από 12 οι Λιάπης και Καντέρ, ενώ για τον Ολυμπιακό Β’, ο Κολοβέρος με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον Χρηστίδη να προσθέτει 13 και τον Νικολαΐδη 12.

Ο Ολυμπιακός Β’ μπήκε με… φόρα από τις συνεχόμενες προκρίσεις και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Η ομάδα της Ρόδου αντέδρασε και πήρε τον έλεγχο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 10-18.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και παρέμειναν κοντά στο σκορ, όμως το φινάλε άνηκε στους Ροδίτες, που με ένα 0-9 έκαναν το σκορ 26-38, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο σκορ με 27-38.

Ο Κολοσσός έφτασε  στο +15 (37-52) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως τότε ήταν η σειρά του Ολυμπιακού Β’ να αντιδράσει. Με τρίποντο του Κολοβέρου έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (51-58) στο τέλος της περιόδου, ενώ δεν σταμάτησαν εκεί, μειώνοντας ακόμα περισσότερο και φτάνοντας στο 58-60. Οι Ροδίτες όμως εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους, ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε και έφτασαν στην νίκη με 78-71.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Πιτσίλκας-Κωνσταντινίδου (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78
Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 14 (1), Τσόχλας 4, Σκουλίδας 6 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 13 (1), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1).
Κολοσσός (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 10 (3), Λάιλ 13 (2), Άρτις 15 (1), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12, Μπιλλής 3 (1), Τουμπά 2, Γκόινς 8.