Ιωνικός: Ανώτερος από τον Άρη και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου (video)

2020-09-26T18:06:11+00:00 2020-09-27T13:31:59+00:00.

26/Sep/20 18:06

smith_ionikos_aris_kypello

Με τους Σμιθ και Πρίντζετ να κάνουν τρομερό ματς, ο Ιωνικός πήρε τη πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου, μετά τη νίκη του με 85-73 επί του Άρη.

Ο Ιωνικός ήταν ανώτερος από τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και με το τελικό 85-73 προκρίθηκε στη επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδα, εκεί όπου περιμένει ο Κολοσσός Ρόδου, που νωρίτερα απέκλεισε τον Ολυμπιακό Β’.

Ο νικητής του ζευγαριού αυτού (7/10 το ματς) θα φτάσει μέχρι τους ”8”, με τον Προμηθέα Πατρών να περιμένει ήδη εκεί.

Ολυμπιακός Β’ – Κολοσσός 71-78: Οι Ροδίτες έβαλαν τέλος στην πορεία των Πειραιωτών (video)

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Άρης φάνηκε να ”πατάει” καλύτερα και έφτασε στο 15-19, με τον Ιωνικό όμως να μηδενίζει τη διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου (19-19).

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία επανάληψη της πρώτης, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 7 (20-27), γρήγορα όμως ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων για το 31-27, με ένα ρεσιτάλ των Άνταμ Σμιθ-Τοάρλιν Φιτζπάτρικ. Παρόλα αυτά, ο Άρης ”χτύπησε” μέσα στη ρακέτα κυρίως με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς, για να φτάσει στο -1 (38-37) του ημιχρόνου.

Λάρισα – Χ.Τρικούπης 92-70: Θρίαμβος για τους Λαρισαίους, προβληματισμός για τους Μεσολογγίτες

”Καθάρισε” στο δεύτερο μέρος

ionikos_aris_kypello

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση του Ιωνικού, με τον Σμιθ να συνεχίζει απτόητος και τον Σαγίντ Πρίντζετ να ακολουθεί στο σκοράρισμα για το +11 (63-52), την ώρα που ο Τζαμάλ Σούλερ μείωσε σε 63-54 στο 30′.

Όλα τελείωσαν στη τελευταία περίοδο, όταν ο Ιωνικός μπόρεσε να διατηρήσει την διαφορά πάνω από τους 10, ενώ η αυτή έφτασε ακόμα και τους 13, με τις προσπάθειες του Άρη -ειδικά μέσω του Μάριο Τσάλμερς- να μην βρίσκουν στόχο.

Όλα τα λεφτά ο Άνταμ Σμιθ με 20 πόντους, με τον Σαγίντ Πρίντζετ να προσθέτει 19 και τον Τοάρλιν Φιτζπάτρικ να φτάνει τους 12. Πολύ καλός και ο Βασίλης Τολιόπουλος με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ τους 13 με 6 ριμπάουντ έφτασε ο Νίκος Χουγκάζ. Για τον Άρη, προσπάθησαν με 15 ο Μάριο Τσάλμερ, με 15 (με 8 ριμπάουντ) ο Μίλαν Μιλόσεβιτς και με 13 ο Τζαμάλ Σούλερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73

Ιωνικός: Σμιθ 20, Ζέισλοφτ 5, Πετρόπουλος, Πρίντζετ 19, Μαραγκίδης, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Φιτζπάτρικ 12, Γιατρούδης, Λουλ 4, Τολιόπουλος 12, Χουγκάζ 13

Άρης: Σούλερ 13, Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 15, Χαριτόπουλος 3, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 2, Τσάλμερς 15, Νετζήπογλου, Ντραγκίσεβιτς 6, ΝτεΚόζι 5

B’ Φάση – 2η Αγωνιστική, Τετάρτη 30/09/2020

ΠΑΟΚ/Πανιώνιος-Λάρισα (Τετάρτη 7/10/2020)
Ιωνικός-Κολοσσός Ρόδου

Γ’ Φάση – Προημιτελικοί Αγώνες – Σάββατο 7 ή Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2020

Ιωνικός/Κολοσσός-Προμηθέας Πατρών
Λαύριο-ΑΕΚ
Ηρακλής-ΠΑΟΚ/Πανιώνιος/Λάρισα
ΠαναθηναϊκόςΠεριστέρι

Στέργιος Κουφός: ”Πολύ χαρούμενος με την εικόνα των παιδιών”

koufos_ionikos

Αναλυτικά τα όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού:

«Θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά για την εικόνα που έδειξαν στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και τη νίκη – πρόκρισή τους. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για οποιοδήποτε συμπέρασμα, καθώς έχουμε αναλάβει ένα φρέσκο project με νεαρά παιδιά που θα χρειαστούν χρόνο για να αφομοιώσουν αυτά που θέλουμε.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την σημερινή τους εικόνα, ο Χουγκάζ για παράδειγμα έδειξε ότι βαδίζει στην κατεύθυνση που θέλουμε. Σιγά σιγά, πρώτα ο Θεός, ελπίζουμε να έχουμε ακόμη καλύτερη εικόνα. Προσπαθούμε για το καλύτερο με το νέο μας project και στο τέλος της χρονιάς θα μπορούμε να πούμε τι πετύχαμε».

Σάββας Καμπερίδης: ”Η ομάδα είναι ανέτοιμη”

kamperidis_aris

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν κοντά σε αυτό που περιμέναμε, με βάση τα δεδομένα της περιόδου. Το γεγονός ότι χάσαμε κάποια αμυντικά ριμπάουντ και είχαμε σε δυο-τρεις στιγμές λάθος επικοινωνία, έκλεισε το ημίχρονο, με τον Ιωνικό έναν πόντο πάνω στο σκορ.

Από την τρίτη περίοδο και μετά, όμως, ήμασταν βιαστικοί. Συνεχίσαμε να χάνουμε τα ριμπάουντ σε φάσεις, στις οποίες προσπαθούσαμε να περιορίσουμε τον αντίπαλο στην άμυνα και σίγουρα η ικανότητα του Σμιθ στο ένας εναντίον ενός του έδωσε προσωπικά καλάθια κι έδωσε ένα αβαντάζ στον Ιωνικό, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να κυνηγάμε στο σκορ, δυστυχώς, χωρίς καθαρό μυαλό και γι’ αυτό χάσαμε δίκαια.

Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Προφανώς με δύο φιλικά παιχνίδια μόνο η ομάδα είναι ανέτοιμη, δεν πρέπει, όμως, να είναι δικαιολογία αυτό γιατί και ο Ιωνικός είχε παίξει μόνο δύο φιλικούς αγώνες. Θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά και να προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας, ώστε να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα στο πρωτάθλημα».