Προκριματικά Ευρωμπάσκετ: Με… το στέμμα της η Γερμανία, έλαμψε ο Πρέπελιτς, “ηχηρό” διπλό η Λετονία!

22/Feb/24 22:31 February 22, 2024

gadamopoulos

22/Feb/24 22:31

oscar-da-silva-germany-montenegro-5

Αυλαία στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, με νίκη της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, επιβλητική εμφάνιση της Σλοβενίας και τη μεγάλη νίκη της Λετονίας στην Ισπανία! Αποτελέσματα και το πρόγραμμα της συνέχειας.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ήταν για πολλούς ο αδικημένος του περασμένου καλοκαιριού, καθώς δεν χώρεσε στη 12άδα της μετέπειτα παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γερμανίας. Ο κόουτς Γκόρντον Χέρμπερτ, πάντως, είχε τονίσει από τη Μανίλα ότι ο Όσκαρ Ντα Σίλβα θα έχει τις ευκαιρίες του και ο φόργουορντ της Μπαρτσελόνα την άρπαξε αμέσως.

Ο Ντα Σίλβα σκόραρε 19π., με 9/12διπ., 7ριμπ, και 4ασ. σε 31΄ και ήταν ο κύριος λόγος που οι Γερμανοί επικράτησαν το βράδυ της Πέμπτης (22/2) του Μαυροβουνίου με 85-61, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025, στο Λούντβιγκσμπουργκ. Στο πρώτο ματς μετά τον θρίαμβό τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στον Δ΄ όμιλο, χάρη σε εντυπωσιακή εκκίνηση και φινάλε στο παιχνίδι.

Η Γερμανία προηγήθηκε με 28-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά το 20-11 των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, με κορυφαίο τον γκαρντ της Μάλαγα και πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι (16π.), είχε ένα 27-11 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να φτάσει στη νίκη, με τον Ολίντε να προσθέτει 13 πόντους.

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Σουηδία (Παντζάρ 16π.) επικράτησε εντός έδρας της Βουλγαρίας με 84-70, παρά τους 21π. (7/11διπ., 1/5τριπ.) του γκαρντ της Μπασκόνια, Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ για τους φιλοξενούμενους.

Σόου Πρέπελιτς και με το δεξί η Σλοβενία

Η αυλαία της προκριματικής φάσης άνοιξε λίγο νωρίτερα στη Σλοβενία, με σόου του Κλέμεν Πρέπελιτς. Ο γκαρντ της Γαλατασαράι σκόραρε 30 πόντους και μοίρασε εννέα ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη με 87-73 επί της Ουκρανίας.

Η ομάδα του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, στην οποία πέτυχε επιμέρους σκορ 25-13 και ξέφυγε με 64-53! Ο Πρέπελιτς είχε 2/3διπ., 4/9τριπ. και 14/15 βολές, ενώ ο Μπλάζιτς πρόσθεσε 18π. με 4/9τριπ..

Οι Σλοβένοι είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τόμπι 11π., 9ριμπ., Χρόβατ και Σαμάρ από 10π.) και μάλιστα είχαν καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (12/27) από δίποντα (10/27), αλλά και 31/41 βολές.

Οι Ουκρανοί “πλήρωσαν” τα 8/29τριπ. και δεν τους έφτασαν οι 23π. του Κόβλιαρ, ενώ ο Μπομπρόφ πέτυχε 17 πόντους.

Τα “διπλά” του Γ΄ ομίλου και ο Φρίντρικσον

Πρεμιέρα με… φιλόξενους οικοδεσπότες στο Γ΄ γκρουπ των προκριματικών. Η Λετονία, μερικούς μήνες μετά τον θρίαμβό της επί της Ισπανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, έκανε το ίδιο και στη Σαραγόσα. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πέρασε με 79-75 από την Ιβηρική, ενώ λίγο νωρίτερα το Βέλγιο, χάρη σε 22π. του Ομπασόχαν, νίκησε με 75-60 στη Σλοβακία.

Για τον Β΄ όμιλο, λίγο μετά τη νίκη της Ιταλίας επί της Τουρκίας του Εργκίν Αταμάν, η Ισλανδία άρχισε με το δεξί, επικρατώντας με 70-65 της Ουγγαρίας. Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο γκαρντ της Άλμπα, Μάρτιν Χέρμανσον, με 17π., ενώ ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, Έλβαρ Φρίντρικσον πρόσθεσε 13π., ενώ αν και ήταν άστοχος με 4/16 σουτ (2/8διπ., 2/8τριπ.), μοίρασε και οκτώ ασίστ.

Για την Ουγγαρία, οι Περλ και Γκόλομαν είχαν από 12π., αλλά ο γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα, Άνταμ Χάνγκα έμεινε στους 7π. με 1/3διπ., 1/6τριπ., 7ριμπ., 5ασ. και τρία λάθη σε 27΄.