Φενέρ: “Καθάρισε” την Αρμάνι με Σλούκα & Ντε Κολό! (videos)

2020-01-24T20:34:13+00:00 2020-01-24T21:34:25+00:00.

24/Jan/20 20:34

Κώστας Σλούκας και Νάντο Ντε Κολό έβαλαν μεγάλα σουτ και η Φενέρ ”καθάρισε” το ματς κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο!

Η Φενέρ έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση κόντρα στη Αρμάνι Μιλάνο με 73-64 και ανεβαίνει συνεχώς βαθμολογικά, την ώρα που η ιταλική ομάδα μετράει πλέον 3 σερί ήττες και με 10 νίκες και 11 ήττες, οριακά παρέμεινε στην οκτάδα.

Οι Τούρκοι πήραν τη 4η νίκη της σε 5 αγώνες και με ρεκόρ 9-12 πλέον έχουν μπει για τα καλά στο παιχνίδι των playoffs, έχοντας τον Γιαν Βέσελι σε κέφια, όπως και τους Λουίτζι Ντατόμε-Κώστα Σλούκα.

Θυμηθείτε τί είχει γίνει στο ματς του πρώτου γύρου

Για την 22η αγωνιστική, η Φενέρ φιλοξενείται από την Άλμπα Βερολίνου (30/1, 20:30), ενώ η Αρμάνι υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (30/1, 22:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν από τη πρώτη στιγμή ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και στη πράξη. Η Φενέρ ήταν καλύτερη ή πιο σωστά πιο εύστοχη, με τον Λουίτζι Ντατόμε και τον Νίκολα Κάλινιτς να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Αποτέλεσμα, το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο +9 (25-14).

Η συνέχεια ανάλογη, με την Αρμάνι να είναι αρκετά άστοχη, κάτι που δεν ίσχυε και για τους γηπεδούχους. Ο Ντατόμε ήταν ”φωτιά”, οι Γιαν Βέσελι και Κώστας Σλούκας έκαναν τα… δικά τους και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 (37-20 στο 17:30′). O Κέιφερ Σάικς προσπάθησε και μείωσε την απόσταση, όμως το ημίχρονο βρήκε τη Φενέρ στο +10 (41-31).

”Καθάρισε” στο τέλος με μεγάλα τρίποντα

Η διψήφια διαφορά έμεινε σχεδόν για όλη τη τρίτη περίοδο, με τον Μάλκομ Τόμας να κάνει ”ζημιά” στη ρακέτα της Αρμάνι με 8 πόντους και τον Νάντο Ντε Κολό να φτάνει χαλαρά τους 9 πόντους. Αν και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίστασης, το 56-47 δεν άφησε πολλά περιθώρια, ενόψει και του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι έμοιαζε ασταμάτητος κοντά στο καλάθι και έτσι η ιταλική ομάδα βρήκε τη ευκαιρία με 4-0 να μειώσει σε 56-51. Για 3′ η Φενέρ είχε σκοράρει μόλις 1 πόντο, με την Αρμάνι να βρίσκει τον τρόπο και να μειώνει σε 60-58. Ο Κάλινιτς έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 63-58, με τον Λουίς Σκόλα να κάνει το 65-62, πριν ”απαντήσει” με τρίποντο ο Ντε Κολό στο 38′. Όλα τελείωσαν με το τρίποντο του Σλούκα στο -1:14′ να ”σφραγίζει” τη νίκη για τη Φενέρ, μετά και το τελικό 73-64.

Πού κρίθηκε: Τα δύο τρίποντα των Ντε Κολό-Σλούκα για το 71-62 στο 39′ ήταν οι δύο φάσεις που έκριναν το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, όμως τη διαφορά έκαναν οι Νάντο Ντε Κολό με 12 και Κώστας Σλούκας με 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και 7 ασίστ. Διψήφιοι και οι Γιαν Βέσελι (10 πόντοι-5 ριμπάουντ), Μάλκομ Τόμας (10 πόντοι) και Νίκολα Κάλινιτς (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Φοβερός και τρομερός ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι με 19 πόντους (9/11 δίποντα) και 9 ριμπάουντ για την Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64