ΤΣΣΚΑ: Ο ασταμάτητος Μάικ Τζέιμς κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα (videos)

2020-02-21T21:03:35+00:00 2020-02-21T22:27:25+00:00.

21/Feb/20 21:03

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε νικήτρια από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο (24 πόντοι), όπως και ο Ντάνιελ Χάκετ και με 81-86, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία πολύτιμη νίκη μέσα στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα για την 25η αγωνιστική.

Με αυτόν τον τρόπο, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδωσαν τέλος στο σερί δύο ηττών που μετρούσαν από Εφές και Ολυμπιακό και ανέβηκαν στο 17-8, με τους Σέρβους να έχουν πλέον 10 νίκες και 15 ήττες.

Για την 26η αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (27/2, 22:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα (27/2, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς σε παρόμοιο ρυθμό, με τον Ερυθρό να έχει το δίδυμο Λορέντζο Μπράουν και Βλάντιμιρ Στίματς σε κέφια. Η πολυφωνία της ΤΣΣΚΑ ”μίλησε” και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 17-16.

Η είσοδος των Κέβιν Πάντερ και Τζέιμς Γκιστ δεν έφερε την αναμενόμενη βελτίωση για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενος να ξεφεύγουν με 22-28 με τον Νταρούν Χίλιαρντ, αλλά και τον Ντάνιελ Χάκετ να ξεχωρίζουν. Τα άσχημα ποσοστά των δύο ομάδων από τα 6,75μ. δεν βοήθησαν τη ροή του αγώνα, βοήθησαν όμως τον Ερυθρό Αστέρα να μπει και πάλι στο ματς και μάλιστα να πάει στα αποδυτήρια με 37-36.

”Καθάρισε” ο Τζέιμς

Η τρίτη περίοδος άνηκε οριακά στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και αυτό γιατί ο Μάικ Τζέιμς… πήρε μπρος και με 10 πόντους στο διάστημα αυτό, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, μετατρέποντας το 41-44 σε 51-60, με το 53-60 να είναι το σκορ μετά από 30′ αγώνα.

Η αντίδραση του Ερυθρού ήρθε άμεσα στη τελευταία περίοδο, καθώς μείωσε σε 64-65 στο 34′, πριν ανέβει και πάλι η διαφορά στους 6 με 0-5 σερί των Ρώσων. Ο Τζέιμς ήταν καθοριστικός και έστειλε στους 10 τη διαφορά (66-76) με 4′ να απομένουν για τη λήξη. Η συνέχεια δεν έκρυβε καμία έκπληξη, με τον Τζέιμς να συνεχίζει μέχρι το τέλος σε ανάλογο ρυθμό και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 81-86.

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ ήταν πιο εύστοχη ή καλύτερη είχε τον… Μάικ Τζέιμς και μπόρεσε να κάνει αυτό που δεν έκανε στο υπόλοιπο ματς, δηλαδή να φτάσει τη διαφορά στους 10.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Μάικ Τζέιμς με 29 πόντους εκ των οποίων οι 24 στο δεύτερο μέρος (3/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 14/18 βολές), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ντάνιελ Χάκετ να ακολουθεί με 19 πόντους (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές). Στους 12 ο Νικίτα Κουρμπάνοφ.

Για τον Αστέρα, ξεχώρισε με 12 πόντους (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές) ο Κέβιν Πάντερ, με τον Τζέιμς Γκιστ να μετράει 13 πόντους (4/6 δίποντα, 3/3 βολές) και 4 ριμπάουντ, τον Μπίλι Μπάρον 15 και τον Βλάντιμιρ Στίματς 11.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 53-60, 81-86