Μπαρτζώκας: “Πάντα δύσκολα στο ΟΑΚΑ – Μου έλειψαν τα ντέρμπι” (video)

2020-10-09T22:11:34+00:00 2020-10-09T22:55:51+00:00.

09/Oct/20 22:11

bartzokas_panathinaikos_olympiacos

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στις φετινές επιθέσεις της Ευρωλίγκας και στο πόσο δύσκολο είναι πάντα να παίζει κάποιος στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 71-78 κόντρα στον Παναθηναϊκό με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να στέκεται στις επιθέσεις γενικότερα στην φετινή Ευρωλίγκα, ενώ ξεκαθάρισε πως ποτέ δεν είναι εύκολα στο ΟΑΚΑ ακόμα και με άδειες εξέδρες.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Κρατάμε τη νίκη. Ήμασταν μπροστά σε όλο το ματς. Κανείς δεν είναι έτοιμος στην Ευρωλίγκα, βλέπετε δυσκολευόμαστε όλοι να φτάσουμε τους 80 πόντους.

Η ποιότητα του ματς δεν ήταν υψηλή, αλλά κάθε νίκη είναι σημαντική στην Ευρωλίγκα. Πιστεύω την αξίζαμε. Πάντα είναι δύσκολα στο ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν οπαδοί”.

Αμέσως μετά, συμπλήρωσε στη συνέντευξη Τύπου:

Για το παιχνίδι: “Ηταν ένα τυπικό ματς στην αρχή της σεζόν με όχι κακή ποιότητα. Είναι φυσιολογικό αυτή την περίοδο. Όλες οι ομάδες δυσκολεύονται να σκοράρουν έστω 80 πόντους. Η ποιότητα δεν είναι αυτή που μπορούν να δώσουν. Προφανώς αυτό το ματς ήταν έτσι και ειδικά επειδή ήταν ντέρμπι. Το βλέπετε από τα ποσοστά.

Με 18% στα τρίποντα το ελέγξαμε για 40 λεπτά. Δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη. Είχαν παραπάνω ριμπάουντ κάτι που δείχνει ότι πάλεψαν. Στην τελευταία περίοδο παρά τα λάθη στην τακτική μας αναγκάσαμε τον Παναθηναϊκό να σκοράρει 14 πόντους και κάναμε μόνο ένα λάθος Δεν μπορείς να κάνεις πολλά λάθη γιατί θα κοστίσει. Καλή τύχη στον Παναθηναϊκό. Έρχεται διπλή εβδομάδα στην Ευρωλίγκα που θα είναι δύσκολη”.

Για το αν του λείπουν τα ντέρμπι:Φυσικά. Βλέπω τη σημασία που έχει για τους φιλάθλους. Ειδικά τώρα που δεν έχουμε πολλές επιλογές, λείπει, αλλά δυστυχώς έτσι είναι το πρόγραμμα θα παίξουμε δύο φορές στην κανονική περίοδο. Προσωπικά μου έλειψαν αυτά τα παιχνίδια. Αυτό που λείπει είναι ο κόσμος από τα γήπεδα, ακόμα κι αν είναι εχθρικός απέναντί σου”.

Για τα άστοχα σουτ των παικτών του: “Πρέπει να μπεις στο μυαλό των παικτών. Το χαμηλό επίπεδο δε φταίει ο κόσμος. Υπάρχει καλύτερη επικοινωνία με τον πάγκο. Φυσικά τα αισθήματα που δημιουργεί ο κόσμος πάντα παίζουν ρόλο. Για να μην κάνω υποθέσεις, είναι πολύ σημαντικό να έχει κόσμο. Να είσαι έτοιμος να κερδίσεις και απέναντι σε εχθρικό κοινό”.

Μόνο μια ομάδα είχε 80+ πόντους στην πρώτη αγωνιστική. Οι ομάδες που έχουν κορμό είναι πιο έτοιμες και υπάρχουν ομάδεες που τελείωσαν τη σεζόν τους πολύ πιο αργά από την Ελλάδα. Η Βαλένθια ήταν έτοιμη και παίζει καλά. Οι ομάδες που έχουν προπονητή που έχει δουλέψει στις ΗΠΑ είναι πολύ πιο νωρίς έτοιμες, όπως η Φενέρ και η Ζαλγκίρις. Παίζουν πιο νωρίς καλά και τους δίνει αβαντάζ αυτό”.

Για το γεγονός πως ο Σλούκας δεν έπαιξε στο τέλος:  “Έχουμε 12 παίκτες και ανάλογα το παιχνίδι κάνουμε κάποιες επιλογές. Κάποιες είναι σωστές και κάποιες λάθος”.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-78: Ανέτοιμοι και οι δυο, το ντέρμπι στα “ερυθρόλευκα! (videos)

Μπαρτζώκας: “Πάντα δύσκολα στο ΟΑΚΑ, κανείς δεν είναι ακόμα έτοιμος”

Μπαρτζώκας: Πρώτο ευρωπαϊκό διπλό στο ΟΑΚΑ με Ολυμπιακό – Δεύτερο συνολικά μετά από 5 χρόνια! (videos)