Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 71-72: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ανατροπή και “διπλό” μέσα στη Βιτόρια (videos)

2020-10-30T22:33:52+00:00 2020-10-30T23:12:48+00:00.

30/Oct/20 22:33

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από την… κόλαση του -10 και με σερί 11-0 στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Μπασκόνια με 72-71.

Η Μπασκόνια είχε το ματς στα χέρια της, όντας μπροστά με 71-61 στο 36′, όμως στη συνέχεια έμεινε άποντη μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 72-71 μέσα στη Βιτόρια.

Οι Βάσκοι πάντως είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάρουν τη νίκη, όμως ο Χένρι αστόχησε σε λέι απ, ενώ ο Πίτερς κόπηκε στο σουτ της νίκης λίγο μετά, με τους Καταλανούς να φεύγουν νικητές από το παρκέ.

Με αυτό τον τρόπο η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 5-1 και είναι στην κορυφή μαζί με την Ζαλγκίρις, ενώ η Μπασκόνια υποχώρησε στο 2-2.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Χέρι-χέρι για τρία δεκάλεπτα

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα και καμία να μην μπορεί αν ξεφύγει. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 19-20, το δεύτερο 37-39 και το τρίτο 56-58, με την τέταρτη περίοδο όμως να είναι μια… άλλη ιστορία.

Σερί 13-0 για την Μπασκόνια.

Η Μπασκόνια πάτησε γκάζι στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και με ένα σερί 13-0 κατάφερε να προηγηθεί με 69-58, κρατώντας την Μπαρτσελόνα στο μηδέν. Η διαφορά συνέχισε να είναι στους 10 μέχρι το 36′, όπου ο Τζεκίρι έκανε το 71-61. Η συνέχεια όμως ήταν κάτι… μοναδικό.

Απάντηση με 11-0 από την Μπάρτσα και νίκη!

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους σε εκείνο το σημείο… ξύπνησαν! Έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και κράτησαν τους γηπεδούχους άποντους μέχρι το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας με καλάθι του Αμπρίνες το προβάδισμα στο σκορ με 71-72.

Η Μπασκόνια είχε την τελευταία επίθεση, όμως αρχικά ο Χέρνι αστόχησε σε λέι απ, ενώ μετέπειτα ο Πέτερς θέλησε να γίνει ο… ήρωας όμως λογάριαζε χωρίς τον Μίροτιτς ο οποίος του είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο “όχι”, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72.

Πού κρίθηκε:

Η Μπασκόνια είχε το ματς στα χέρια της, όντας μπροστά με 71-61 στο 36’, όμως το 11-0 της Μπαρτσελόνα στα τελευταία 4’ ήταν ο καθοριστικός παράγοντας της νίκης.

Παίκτης κλειδί:

Ο Νίκολα Μίροτις ήταν καθοριστικός, έχοντας 18 πόντους με 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ και 27 πόντους στο PIR, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ντέιβιτς και 10 ο Αμπρίνες, ο οποίο με δικό του καλάθι διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Για την Μπασκόνια ο Ντράγκιτς είχε 15 και ο Πολονάρα 14.