Ολυμπιακός – Άλμπα 75-71: Απών στο πρώτο, βροντερά παρών στο δεύτερο και “ΑΣΟΣ” τελικό! (videos)

2020-11-12T21:46:45+00:00 2020-11-12T22:30:39+00:00.

12/Nov/20 21:46

jean-charles_alba

Ο Ολυμπιακός ”μεταμορφώθηκε” στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε από το -15 και πήρε τη νίκη κόντρα στην Άλμπα με 75-71. ”Αποκάλυψη” ο Ζαν-Σαρλ, έκανε και πάλι την διαφορά ο ΜακΚίσικ.

Μπορεί να έχανε με 15 στο δεύτερο δεκάλεπτο (20-25) και με 11 στο ημίχρονο (24-35), όμως ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με σκορ 75-71.

Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, έκαναν τα βασικά, που δεν υπήρχαν στο πρώτο μέρος και με την αυτοπεποίθηση που πήραν μέσα από αυτή, έκαναν ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 27-9 και μπροστάρηδες τους Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ και Σπανούλη, για να ανέβουν στο 5-3.

Στο 1-5 πλέον οι ηττημένοι, που είχαν έριξαν σημαντικά τον μέσο όρο της άμυνας τους -τον χειρότερο της διοργάνωσης- με 90,8 πόντους σε 5 ματς, όμως δεν χαμογέλασαν στο τέλος.

Για την 9η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (18/11, 22:00), ενώ η Άλμπα υποδέχεται την Βιλερμπάν (18/11, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 3 άστοχα σουτ και 4′ χωρίς σκορ, με την Άλμπα να φτάνει εύκολα στο 0-7. Το τρίποντο του Παπανικολάου δεν έκανε καλύτερα τα πράγματα για την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 3-11 στο 7′ και το 5-15 στο 9′, έχοντας ήδη 6 παίκτες με σκορ (Γκίφεϊ με 6). O ΜακΚίσικ (5 πόντοι) προσπάθησε, το δεκάλεπτο όμως έληξε στο 10-22.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν παραπάνω κατοχές, αλλά η αστοχία τους σε συνδυασμό με την κακή απόδοση στην άμυνα, δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν. Αντιθέτως, οι Γερμανοί έμειναν στο +12 σταθερά, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αξιοποιήσει τις δεύτερες ευκαιρίες, μένοντας στους 24 πόντους στο πρώτο μέρος, δεχόμενος 35. Μάλιστα, ο πρώτος αριθμός είναι και φετινό αρνητικό ρεκόρ.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο μέρος

sloukas_alba_olympiacos

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη υπόθεση. Ο Ολυμπιακός έδειξε με το αρχικό 7-0 (από 26-37 σε 35-37) ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή. Και μερικά λεπτά αργότερα, την ολοκλήρωσε! Με τον ΜακΚίσικ αλλά κυρίως τον Ζαν-Σαρλ (10 πόντοι στη περίοδο), οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 45-44, με τον Σπανούλη να κάνει το 51-44 με 2 τρίποντα.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έμειναν στην ανατροπή του 30′ και συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι για το 66-54, με τον Σλούκα να μπαίνει στην εξίσωση. H Άλμπα μείωσε σε 67-60, όμως το τρίποντο του Βεζένκοφ στο 39′ τελείωσε ουσιαστικά το ματς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με 75-71.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και από το -11 βρέθηκε στο +7 με επιμέρους 27-9.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζαν-Σαρλ -σχεδόν αποκλειστικά στο ”5”- είχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και 13 συνολικά με 5 ριμπάουντ-2 μπλοκς, με τον Γάλλο να βάζει την υπογραφή του, μαζί με τον ΜακΚίσικ που είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. 8 με 4 ριμπάουντ μέτρησε ο Παπανικολάου, 9 με 3 ασίστ ο Σλούκας και 11 ο Βεζένκοφ.

Για την Άλμπα, προσπάθησε με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Γκίφεϊ και με 10 οι Λο-Τίμαν.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

Ολυμπιακός: Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 11, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8, Ζαν Σαρλ 13, Σλούκας 9, Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14

Άλμπα: Λο 10, Γκίφεϊ 13, Ντελόου, Έρικσον 8, Ματίσεκ 3, Σνάιντερ, Φοτέκιο 8, Τίμαν 10, Γκρέιντζερ 7, Σίκμα 4, Λάμερς 8