Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα: Βιλερ-μπάμ και κάτω η πρωτοπόρος (Videos)

2020-11-27T22:56:19+00:00 2020-11-28T00:26:54+00:00.

27/Nov/20 22:56

Η Βιλερμπάν νίκησε με άνεση 80-68 την Μπαρτσελόνα στη Λυών, σπάζοντας το εντυπωσιακό σερί των επτά νικών της και πετυχαίνοντας έτσι τη μόλις δεύτερη επιτυχία της σε οκτώ αγώνες της ως τώρα!

Δεν είναι μόνο ότι έβαλε 80 πόντους στην καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας με μέσο όρο ως απόψε κάτω από 70 πόντους (69,5), αλλά παράλληλα κράτησε την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους μόλις 68 πόντους με μοναδικούς “διψήφιους” τον Νίκολα Μίροτιτς (14π.) και τον Νικ Καλάθη (12π.) που όμως μοίρασε μόλις δύο ασίστ! Κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 2018-19 κατά της Μπασκόνια.

Ήταν η πρώτη νίκη της Βιλερμπάν εντός έδρας επί της Μπαρτσελόνα από το 1996!

Όταν όμως η μία ομάδα, Βιλερμπάν, έχει 13/21 τρίποντα και 17/17 βολές και η φιλοξενούμενη Μπαρτσελόνα “κόλλησε” στα 2/8 έξω από τα 6.75μ., δεν νομίζουμε πως υπάρχει αληθέστερη στατιστική για να καταδείξει τη διαφορά στο παρκέ, στο πιο κακό βράδυ της ομάδας του Σάρας ως τώρα στη χρονιά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα σκορ πέρα από κάθε… λογική (του Σάρας) πήγε το πρώτο δεκάλεπτο, αφού η καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας δέχτηκε 25 πόντους από τη Βιλερμπάν που βρέθηκε μπροστά με 25-19 στριμώχνοντας αρχικά την Μπαρτσελόνα στα σχοινιά.
Και όχι μόνο αρχικά, αλλά η εικόνα παρέμεινε αναλλοίωτη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι εξέθεσαν την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας, παίρνοντας διαφορά 10-11 πόντων (33-23 στο 13′, 45-34 στο 19′) και σε αυτά τα επίπεδα έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου (45-36) με εννιά πόντους του Αλέρικ Φρίμαν και επτά του Νόρις Κόουλ (από 5π. Καλάθης και Μίροτιτς).

Η Βιλερμπάν είχε παροιμιώδη ευστοχία έξω από τα 6.75 μέτρα (10/15) με τον Φρίμαν να μετράει 3/4 κι άλλα τόσα ο Ντέιβιντ Λάιτι που ήρθε κοντά του (12+17) και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16, 65-49, με την κλεψύδρα να αδειάζει επικίνδυνα για την Μπαρτσελόνα (στο 28′). Ο Καλάθης το πάλευε (10π.) ως πρώτος σκόρερ της Μπάρτσα, αλλά το -12 στο 30′ (65-53) έλεγε όλη την αλήθεια.

Μία αλήθεια που δεν έγινε… ψέμα για τη Βιλερμπάν που ολοκλήρωσε την έκπληξη χωρίς να απειληθεί καθόλου από την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας. Με τον Νόρις Κόουλ και τον Καουντί να έρχονται να συνδράμουν στην τέταρτη περίοδο όταν κόλλησαν οι συμπαίκτες τους, αλλά κυρίως με απόλυτη αποτελεσματικότητα στην άμυνα, η Βιλερμπάν κράτησε άνετα τη διαφορά και τη νίκη με 80-68!

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ντέιβιντ Λάιτι δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν με 17 πόντους, αλλά το παιχνίδι του χαρακτηρίστηκε από την ευστοχία του (3/4 τρίποντα, 3/6 δίποντα) αλλά και την προσφορά του και σε άλλους τομείς (4ριμπ., 3ασ., 2κλ.). Χώρια που στην τρίτη περίοδο έλαμψε με την παρουσία του βοηθώντας την ομάδα του να αυξήσει τη διαφορά.

Που κρίθηκε:

Η ευστοχία των Γάλλων από μακριά δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπαρτσελόνα. Η άμυνα, επίσης, της Βιλερμπάν καθήλωσε όλα τα αστέρια της ομάδας του Σάρας που δυσκολεύτηκε να βρει σκορ και σε καμία περίοδο δεν ξεπέρασε τους 20 πόντους!

Δεκάλεπτα: 25-19, 20-17, 20-17, 15-15

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Ρότσα, Ουντιάνσκι