Μακάμπι – Ολυμπιακός 87-89: Καρυδάτο διπλό, με Λάρι τρομερό! (videos)

2021-01-12T22:24:24+00:00 2021-01-13T02:33:26+00:00.

12/Jan/21 22:24

Ο Σλούκας έκοβε, ο Λαρεντζάκης έραβε στο τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι με 87-89!

Ματσάρα και… Ολυμπιακός!

Μετά από ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα του Πειραιά πήρε τεράστια νίκη στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι με 87-89 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο και με δύο τεράστια τρίποντα από Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ πανηγύρισαν στο τέλος, με τον πρώτο να κάνει τεράστια εμφάνιση με 13 πόντους και να είναι ο ”παράγοντας Χ” των νικητών, έχοντας φοβερή ψυχραιμία όταν η μπάλα ”έκαιγε”.

Ακόμα ένα φοβερό ματς από τον Σλούκα με 21 πόντους-11 ασίστ, στην τρίτη διαδοχική ”20άρα” του Έλληνα γκαρντ, που εξελίσσεται στον απόλυτο ηγέτη της ομάδας εντός του παρκέ!

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πέτυχε τρίτη σερί νίκη και συνολικά 10 σε 18 ματς, ενώ η Μακάμπι έμεινε στο 8-11. Για την 20ή αγωνιστική, η Μακάμπι φιλοξενεί την Μπασκόνια (14/1, 21:05), ενώ ο Ολυμπιακός την Βιλερμπάν (15/1, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία και το σκορ μετά από 4′ αγώνα ήταν στο 2-2. Ζίζιτς και κυρίως Ουίλμπεκιν (7 πόντοι) ”ξεκόλλησαν” την Μακάμπι, που έφτασε γρήγορα στο 16-8, με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 16-11 με 9 δικούς του πόντους (+4 ο Χαραλαμπόπουλος). Το σκηνικό δεν άλλαξε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-13.

Ο ΜακΚίσικ έδωσε την… γνωστή του ενέργεια και με 8 πόντους έκανε το 27-22, με τον Μπράιαντ να έχει κάνει μεγάλη ζημιά στους Πειραιώτες λίγο πριν. Ο Ουίλμπεκιν έδωσε το σύνθημα και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 37-28 με τον Σλούκα να μειώνει σε 37-31, πριν ο Ντόρσεϊ κάνει το 40-31, για το 40-33 του ημιχρόνου, με την Μακάμπι να έχει 5/10 τρίποντα και τον Ολυμπιακό 1/8.

Ντέρμπι και… παράταση

Το ματς είχε άλλη εικόνα στην τρίτη περίοδο, με τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα (8 από τους 16 της ομάδας του στο δεκάλεπτο) να ισοφαρίζουν σε 40-40 στο 23′, πριν οι Ζίζιτς και Μπράιαντ κάνουν το 48-42. Οι βολές έγιναν σύμμαχος του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε φέρει ήδη το παιχνίδι στα μέτρα του, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με 48-49 για πρώτη φορά με 0-7, προβάδισμα που όμως δεν έμεινε μέχρι το 30′, για το γρήγορο 7-3 της Μακάμπι (55-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη άμυνα και τον Σλούκα να κάνει μαεστρικό παιχνίδι (57-60). Η Μακάμπι (61-60), εκμεταλλευόμενη τα λάθη, με τον Βεζένκοφ να κάνει το 61-65 στο 37′. Ο Ουίλμπεκιν απάντησε με τρίποντο για το 69-67, με τον Ολυμπιακό να κάνει δύο κρίσιμα λάθη. Ο Χάντερ έκανε το 71-67 στο 39′, ο Μάρτιν μείωσε σε 71-69 και ο Βεζένκοφ ισοφάρισε (71-71) στο -24”.

Ο Ντόρσεϊ είχε 1/2 βολές (72-71), με το επιθετικό ριμπάουντ να δίνει την ευκαιρία στον Ουίλμπεκιν για το 73-71 (-15”). O Σλούκας κέρδισε το φάουλ για το 73-73 (-3”), με τον Ουίλμπεκιν να αστοχεί από το κέντρο στο σουτ της νίκης.

Τρομερός Λαρεντζάκης!

printezis_maccabi

Ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ και έκανε το 75-76 με τρίποντο, με την Μακάμπι να βρίσκει σκορ για το 79-78. Ο Λαρεντζάκης, που δεν είχε καθόλου από την τέταρτη περίοδο, έγραψε το 79-80 με 2/2 βολές στο 43′, ενώ ο ίδιος έκανε τοι 81-83 με τρίποντο, κερδίζοντας και το επιθετικό φάουλ αμέσως μετά!

Ο Βεζένκοφ έβαλε και αυτός μεγάλο τρίποντο στο -52” για το 81-86, με τον Χάντερ να μειώνει σε 83-86 και αμέσως μετά σε 85-86 στο -19”. Ο Λαρεντζάκης έκανε το 85-88 με 2/2 βολές στο -11” με τον Ουίλμπεκιν να έχει 2/3 βολές για το 87-88, με τον ”Λάρι” να έχει έχει 1/2 βολές για το 87-89. Η Μακάμπι πήρε το ριμπάουντ, προσπάθησε να πάρει τη νίκη, αλλά το τρίποντο του Μπράιαντ δεν βρήκε στόχο για το τελικό 87-89.

Πού κρίθηκε: Τα δύο τρίποντα των Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ για το 81-86 έκριναν σε μεγάλο βαθμό το ματς, όπως και η τρίτη χαμένη βολή του Ουίλμπεκιν, την ώρα που ο Λαρεντζάκης είχε 5/6 στο κρίσιμο σημείο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας πέτυχε τρίτη σερί ”20άρα” με 21 πόντους και 11 ασίστ, όμως όλα τα λεφτά στο φινάλε ήταν ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. ”Μίλησε” όταν έπρεπε και ο Βεζένκοφ 8, ενώ 12 είχε ο Πρίντεζης και 10 ο ΜακΚίσικ.

Για την Μακάμπι, προσπάθησε ο μοιραίος και άστοχος γενικά (5/16 σουτ, 12/15 βολές) Ουίλμπεκιν με 25 πόντους και 8 λάθη, ενώ 15 είχε ο Μπράιαντ και 11 με 10 ριμπάουντ ο Χάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 71-71, 87-89

Μακάμπι: Μπράιαντ 15, Ουίλμπεκιν 25, Τζόουνς 9, Καλοϊάρο 6, Κάσπι, Ντόρσεϊ 8, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Χάντερ 11, Ζούσμαν

Ολυμπιακός: Νικολαϊδης, Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13, Σπανούλης, Σλούκας 21, Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8, Πρίντεζης 12, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 6, ΚαΚίσικ 10

Ολυμπιακός: Πρώτη νίκη επί του Σφαιρόπουλου στο Τελ Αβίβ! (videos)

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Νίκη οκτάδας για τον Ολυμπιακό (videos)

Μπαρτζώκας: “Αξίζαμε να κερδίσουμε από την κανονική διάρκεια”

Σφαιρόπουλος: “Θα συζητήσω τα θέματα με τους παίκτες, όχι με τους δημοσιογράφους”

Σπανούλης: Τρίτο παιχνίδι χωρίς να σκοράρει στην Ευρωλίγκα! (video)

Σλούκας: Αλλάζει επίπεδο τον Ολυμπιακό με ΗΓΕΤΙΚΕΣ εμφανίσεις! (videos)

Λαρεντζάκης: Ο “X-Factor” του Ολυμπιακού που άλλαξε τις ισορροπίες (videos)

Βεζένκοφ: “Μας βοήθησε ο κόουτς και ο τύπος που έχουμε στη θέση του πλέι μέικερ” (videos)