Ολυμπιακός: Season low οι 53 πόντοι στη Τουρκία – Τρίτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του! (videos-πίνακας)

2021-02-18T20:27:38+00:00 2021-02-19T02:35:43+00:00.

18/Feb/21 20:27

Ο Ολυμπιακός “άντεξε” μόνο για ένα δεκάλεπτο στη Τουρκία κόντρα στην Ανατολού Εφές και γνώρισε τη “συντριβή” με 76-53 λόγω της κακής επιθετικής λειτουργίας του.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να διέθετε τη πέμπτη κορυφαία επίθεση στην Ευρωλίγκα μέχρι και απόψε, όμως δεν το επιβεβαίωσε κόντρα στην Αναντολού Εφές καθώς σκοράροντας μόλις 53 πόντους γνώρισε την ήττα με -23 (76-53).

Οι 53 πόντοι που πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Κωνσταντινούπολη με 15/30 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 5/8 βολές και με 16 ασίστ και 21 λάθη (!) αποτελούν τη χειρότερη φετινή του επίδοση στην Ευρωλίγκα, αφού “έσπασε” και το αρνητικό ρεκόρ των 61 πόντων στην ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 80-61!

Πάντως οι αρνητικές επιδόσεις δεν σταματούν εδώ για τους “ερυθρόλευκους” αφού οι 53 πόντοι ενεργητικό είναι η τρίτη χειρότερη επιθετική βραδιά τους συνολικά στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα. Για την ιστορία οι τρεις που προηγούνται στο σχετικό πίνακα είναι οι 51 με τη Μπαρτσελόνα στις 7/11 του 2017 και οι 51 στις 9/1 του 2014 στο Μιλάνο, αλλά και οι 52 πόντοι κόντρα στην Εφές το 2004

Μάλιστα, αυτή η κάκιστη εμφάνιση συμπεριελάμβανε και το χειρότερο φετινό δεκάλεπτο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην φετινή Ευρωλίγκα, καθώς το επιμέρους 32-8 στο οποίο υποχρέωσαν οι γηπεδούχοι τους “ερυθρολεύκους” αποτελεί αρνητικό ρεκόρ τόσο αμυντικά, με το παθητικό των 32 πόντων σε δέκα λεπτά, όσο και επιθετικά, με τους μόλις 8 πόντους που κατάφεραν να σκοράρουν…