Ολυμπιακός: Χειρότερο φετινό δεκάλεπτο το Β΄ με την Εφές στην Πόλη (video)

2021-02-18T19:19:14+00:00 2021-02-19T02:27:34+00:00.

18/Feb/21 19:19

mckissic

Ο Ολυμπιακός, μετά το απίθανο πρώτο δεκάλεπτο, φάνηκε λες και… κατέρρευσε στη συνέχεια, με το 32-8 να αποτελεί την χειρότερη περίοδό του στην φετινή Ευρωλίγκα!

Η πρώτη περίοδος ήταν σαν… παραμύθι για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να έχουν το προβάδισμα με 11-26, χάρη στον ΑΠΙΘΑΝΟ Γιαννούλη Λαρεντζάκη, όμως η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη.

Η Εφές, με την είσοδο του Λάρκιν, πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους 32-8 και παίρνοντας το προβάδισμα με 43-34 στο ημίχρονο. η εικόνα του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε ούτε στην συνέχεια, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους Πειραιώτες ηττημένους με 76-53.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το 32-8, ήταν και η χειρότερη επίδοση του Ολυμπιακού σε ένα δεκάλεπτο, καθώς δέχθηκε περισσότερους από τους 30 που είχε σε Βαρκελώνη και Βελιγράδι, ενώ οι 8 πόντοι ήταν χειρότερη συγκομιδή από τους 9 που είχε απέναντι σε Ζαλγκίρις, Βιλερμπάν και ΤΣΣΚΑ.

Μιλώντας για την ομάδα του και την εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας ανέφερε ότι:

“Κάναμε πολύ καλή πρώτη περίοδο και τραγική δεύτερη. Αυτό γιατί σταματήσαμε να έχουμε υπομονή στην επίθεση, δεν ακολουθήσαμε το πλάνο μας, βιαζόμασταν και δεν ήμασταν έτοιμοι να παίξουμε στην άμυνα. Πρέπει έχουμε υπομονή και στις δύο άκρες του γηπέδου”