Μπαρτζώκας: “Καταρρεύσαμε χωρίς να υπάρχει εξήγηση”

2021-02-18T20:48:39+00:00 2021-02-18T21:36:19+00:00.

18/Feb/21 20:48

bartzokas

Στην κατάρρευση του Ολυμπιακού μετά το 10′ στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά την ήττα της ομάδας του στην Πόλη από την Εφές. Όσα είπε από την πλευρά του ο Εργκίν Αταμάν.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15 κόντρα στην Εφές στην πρώτη περίοδο και αμέσως μετά κατέρρευσε, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 76-53, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. \

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε καμία εξήγηση για την χαοτική διαφορά στην απόδοση της ομάδας του, όπως χαρακτηριστικά σχολίασε μετά τον αγώνα, τονίζοντας παράλληλα πως οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τα στοιχεία που απαιτούνταν για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού

«Συγχαρητήρια στην Εφές για την καλή της εμφάνιση και τη νίκη. Έχουν επιστρέψει όλοι και πλέον έχουν ένα πραγματικά βαθύ και ταλαντούχο ρόστερ. Εμείς δείξαμε δύο πρόσωπα, ένα στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο εκτελέσαμε όπως ακριβώς θέλαμε σε άμυνα και επίθεση, κυκλοφορήσαμε την μπάλα, παίξαμε ομαδικά και δεχθήκαμε 11 πόντους.

Ομως, κατά τη γνώμη μου χωρίς να υπάρχει εξήγηση, στην δεύτερη περίοδο καταρρεύσαμε, σταματήσαμε να παίζουμε ομαδικά, παίζαμε ατομικά και την ίδια ώρα στην άμυνα δεν εκτελέσαμε το πλάνο μας. Με όλα αυτά επιτρέψαμε στην Εφές να βρει αυτοπεποίθηση, ειδικά τα γκαρντ της οι πολύ καλοί σκόρερς και δημιουργοί που διαθέτει… Σε τρία δεκάλεπτα κάναμε 17-19 λάθη από τα συνολικά 22 που κάναμε στο ματς. Είναι τεράστιος αριθμός αν θες να είσαι ανταγωνιστικός σε αυτή την έδρα.

Πρώτα από όλα όταν παίζεις κόντρα στην Εφές πρέπει να προστατεύεις την μπάλα, να έχεις υπομονή, να σουτάρεις με καλά ποσοστά, να μένεις στο πλάνο σου και να ελέγχεις τα συναισθήματά σου. Ήταν προφανές ότι εμείς δεν ελέγξαμε τα συναισθήματά μας μετά το δεύτερο δεκάλεπτο».

Εργκίν Αταμάν: ”Παίξαμε τέλεια άμυνα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Εφές:

«Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, ειδικά στην επίθεση. Κάναμε πολλά λάθη κατά το πρώτο δεκάλεπτο και τους δώσαμε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, οπότε ήμασταν πίσω με 15 πόντους. Αλλά στη συνέχεια, στη δεύτερη περίοδο, ειδικά με τους Λάρκιν, Ντάνστον και Άντερσον μαζί στο γήπεδο, βελτιώσαμε την επίθεσή μας, με τον Λάρκιν και σπάσαμε την man to man άμυνα. Αρχίσαμε να βρίσκουμε ανοιχτές σουτ και διεισδύσεις.

Όσον αφορά την άμυνα, νομίζω ότι σε αυτό το παιχνίδι, παίξαμε τέλεια άμυνα, ειδικά στην άμυνα στο μισό γήπεδο, μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, αρχίσαμε επίσης να βρίσκουμε πόντους στο τρανζίσιον με τον Λάρκιν. Στο σετ παιχνίδι, βρήκαμε τον καλό τρόπο να επιτεθούμε. Χάσαμε πολλά ανοιχτά σουτ, πήραμε 28 σουτ τριών πόντων και ευστοχήσαμε μόνο σε 8, αλλά μείναμε στο παιχνίδι και πήραμε μία ακόμη πολύ σημαντική νίκη. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς».

Εφές – Ολυμπιακός 76-53: “Λίγος” στην Πόλη, πήρε ό,τι του… άξιζε (videos)

Eurohoops Show: Vol. 19: Συζήτηση με τον Μίλαν Τόμιτς για την ήττα του Ολυμπιακού από την Εφές

Ολυμπιακός: Κακός του “δαίμονας” η Εφές – Τέσσερα χρόνια χωρίς διπλό στη Πόλη! (videos)

Ολυμπιακός: Season low οι 53 πόντοι στη Τουρκία – Τρίτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του! (videos-πίνακας)

Λάρκιν: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ μέσος όρος κόντρα στον Ολυμπιακό! (videos)