Εφές – Ολυμπιακός 76-53: “Λίγος” στην Πόλη, πήρε ό,τι του… άξιζε (videos)

2021-02-18T20:07:44+00:00 2021-02-18T21:35:53+00:00.

18/Feb/21 20:07

larentzakis

Η Εφές ήταν σαρωτική και νίκησε εντός έδρας τον Ολυμπιακό με 76-53, με τους ερυθρολεύκους να επιβεβαιώνουν πως καμία ομάδα δεν κερδίζει με ένα καλό δεκάλεπτο στην Ευρωλίγκα.

Από το +15 στο -18, μέσα σε 16′!

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε φοβερός στα πρώτα 10′ κόντρα στην Εφές, πήρε προβάδισα με 11-26, όμως μετά από ένα 32-8 στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκε στο -18 στ0 26′, για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 76-53, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Λαρεντζάκης και γενικά όλη η ομάδα του λειτούργησαν εξαιρετικά στην εκκίνηση του ματς, όμως στην συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των Τούρκων και του Λάρκιν που έκαναν επιθετικά ό,τι ήθελαν στο παρκέ, φτάνοντας πλέον τις 5 σερί ήττες.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη χειρότερη επιθετικά επίδοσή του στην διοργάνωση, έχοντας μόλις 53 πόντους (2x 51 και 52), σκοράροντας μονοψήφιο αριθμό πόντων σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, έχοντας 27 πόντους από το 10′, παρά τους 26 στα πρώτα 10′!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές μετρούν 14-10, ενώ οι Πειραιώτες έμειναν στις 11 νίκες και 14 ήττες. Με αυτή την ήττα, ο Ολυμπιακός παραμένει για 798 ημέρες δίχως νίκη κόντρα στην Εφές, μετρώντας 0/4 από τις 13/12/18 και έπειτα, με τις δύο ομάδες να είναι πια στο 21-21 σε επίπεδο Ευρωλίγκας (2001-).

Για την 26η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Φενέρ (26/2, 19:45), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (25/2, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, με τον Λαρεντζάκη (8 πόντοι-4 ασίστ) να σκοράρει και να δημιουργεί και να πηγαίνει το σκορ από το 5-4 στο 5-12 στο 5′, την ώρα που η Εφές ήταν ιδιαίτερα άστοχη. Παρόλα αυτά, μείωσε σε 9-12, πριν ο ΜακΚίσικ και κυρίως ο Λαρεντζάκης πατήσουν το γκάζι για τον Ολυμπιακό με 11-26 στο 10′, έχοντας εξαιρετικά ποσοστό (11/17 σουτ) και έλεγχο των ριμπάουντ (5-11)!

Ο Σλούκας μπήκε στην εξίσωση, όπως και ο Λάρκιν για το 28-28 με 15-0 της Εφές, την ώρα που ο Αμερικανός είχε 9 σερί πόντους και ο Ολυμπιακός 0 πόντους για 5′. Το δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους, με τους γηπεδούχους να είναι σαρωτικοί με επιμέρους 32-8, στην χειρότερη -επιθετικά και αμυντικά- φετινή περίοδο των ερυθρολεύκων, για το 43-34 του ημιχρόνου.

Δεν μπορούσε…

vezenkov

Η Εφές συνέχισε με φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 56-38, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο φαβορί για τη νίκη, καθώς μέσα σε 15′ μετέτρεψε το -15 σε +18. Ντάνστον και Μίτσιτς βοήθησαν με την σειρά τους, την ώρα που το ματς φαινόταν να έχει τελειώσει πρόωρα, με τον Ολυμπιακό να δείχνει άλλη ομάδα μετά το ”μαγικό” πρώτο δεκάλεπτο, όπως βέβαια και η Εφές, για το 58-43 του 30′.

Η τελευταία περίοδος ήταν πιο πολύ τυπική διαδικασία, μιας και τίποτα δεν έδειχνε πως ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει μία ανατροπή. Αυτό ακριβώς επιβεβαιώθηκε στην εξέλιξη, με την Εφές να κάνει το 69-47 στο 35′, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 76-53.

Πού κρίθηκε: Η Εφές ήταν σαρωτική στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 32-8 ανέτρεψε την κατάσταση, ολοκληρώνοντας λίγο αργότερα εντυπωσιακά, όπως ”μαρτύρησε” και το +18 λίγο αργότερα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν άλλαξε την ροή και εικόνα του ματς μόλις μπήκε, έχοντας συνολικά 21 πόντους-5 ασίστ-5 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Μπομπουά με 11 πόντους, όπως και ο Ντάνστον με 17 πόντους-7 ριμπάουντ-3 ασίστ-3 κλεψίματα.

Για τον Ολυμπιακό, προσπάθησε ο Λαρεντζάκης -στην αρχή- με 10 πόντους-8 ασίστ, ενώ 9 πόντους-8 ριμπάουντ είχε ο Βεζένκοφ και 7 οι ΣλούκαςΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

Εφές: Λάρκιν 21, Μπομπουά 11, Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 2, Μοερμάν 5, Πλάις 2, Μίτσιτς 9, Άντερσον 4, Ντάνστον 15, Σίμον 5

Ολυμπιακός: Νικολαϊδης, Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 10, Σπανούλης 4, Σλούκας 7, Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκινς 4, Έλις 3, ΜακΚίσικ 7