Ζαλγκίρις – Ερυθρός Αστέρας 75-62: Γκάζωσε στο τέλος και κοιτάζει ξανά οκτάδα (videos)

2021-02-23T20:47:49+00:00 2021-02-23T22:49:04+00:00.

23/Feb/21 20:47

Η Ζαλγκίρις, παίζοντας ΑΠΙΘΑΝΗ άμυνα στην τελευταία περίοδο, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 75-62 και έφτασε τις 14 νίκες, στέφοντας και πάλι το βλέμμα της στην οκτάδα.

Τέλος στο σερί των δύο ηττών της έβαλε η Ζαλγκίρις, με την ομάδα του Σίλερ να πατάει γκάζι στην τέταρτη περίοδο, να ξεφεύγει στο σκορ και να φτάνει με άνεση στη νίκη (75-62) που την κάνει και πάλι να ελπίζει για μια θέση στα πλέι οφ.

Η Ζαλγκίρις με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 14-11 και έφτασε την Εφές, η οποία είναι στην 8η θέση με 14-10. Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας των πολλών απουσιών υποχώρησε στο 7-18.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το σκορ στο 30′ να είναι στο εύθραυστο 60-58. Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις στη συνέχεια πάτησε το γκάζι και στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου έτρεξε ένα 8-0, κάνοντας το σκορ 68-58. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί με ένα επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου να είναι συνολικά 15-4 και έτσι έφτασαν με άνεση στο τελικό 75-62.

Πού κρίθηκε:

Η Ζαλγκίρις δέχθηκε μόλις 4 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, νούμερο που έκρινε εν τέλει και τον νικητή.

Παίκτης κλειδί:

Οι Γκριγκόνις (17π.), Χέις (16π.) και Ρούμπιτ (15π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Λόιντ και Σιμόνοβιτς με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62