Μονακό: Ο τρομερός Μάικ Τζέιμς “σκότωσε” την Ούνιξ του Χεζόνια! (videos)

2022-02-22T22:02:52+00:00 2022-02-22T22:52:01+00:00.

22/Feb/22 22:02

Με τον Μάικ Τζέιμς σε τεράστια βραδιά και με ένα σπουδαίο νικητήριο σουτ 8” πριν το τέλος η Μονακό πανηγύρισε μία μεγάλη εντός έδρας νίκη με 79-76 επί της Ούνικς Καζάν και απέκτησε το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία απέναντι της με 2-0 θετικά αποτελέσματα μετά και το διπλό στη Ρωσία.

Μπορεί ο Μάριο Χεζόνια να ήταν τρομερός με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την Ούνικς και οι Ρώσοι να επέστρεψαν μέσα στη Γαλλία από το -15 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Μονακό με ήρωα και MVP τον Μάικ Τζέιμς χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του πήρε το “θρίλερ” με 79-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό έχει ρεκόρ 13-13 και παραμένει εντός οκτάδας στην Ευρωλίγκα, ενώ η Ούνικς με 13 νίκες και 12 ήττες συνεχίζει την πτωτική πορεία της το τελευταίο χρονικό διάστημα και πλέον έχει και μειονέκτημα κόντρα στους Γάλλους μετά το 0/2 στα ματς της κανονικής περιόδου.

Γαλλικό προβάδισμα από νωρίς με υπεροχή στη ρακέτα

Μπορεί η Μονακό να ξεκίνησε άστοχη από τα 6,75 (1/5), όμως με 4/5 δίποντα και 2 κλεψίματα προηγήθηκε με 16-11 (στο 7′). Στη λήξη της πρώτη περιόδου ο Χεζόνια με 2/3 τρίποντα έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους και μείωσε σε 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό με καμία ομάδα να μην ελέγχει το ματς και τους Γάλλους να κρατούν ένα προβάδισμα ασφαλείας με 28-24 (στο 14′) “χτυπώντας” μέσα από τη ρακέτα. Ο Χολ δεν άφηνε τους Ρώσους να περάσουν μπροστά (36-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-36 με τη Μονακό να μετράει 9/9 βολές και 13/21 δίποντα.

Το γύρισε και το έκανε “θρίλερ” η Ούνιξ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μονακό ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με τον Μάικ Τζέιμς να φτάνει τους 17 πόντους με 4 ασίστ να προηγούνται για πρώτη φορά με +13 (51-38 στο 25′). Ο Άντζουσιτς κρατούσε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (58-46 στο 28′) παρότι οι Ρώσοι προσπαθούσαν να μειώσουν και η τρίτη περίοδος έληξε με 61-55 και επιμέρους σκορ 9-3 της Ούνιξ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό με τον Ουτάρα να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση έκανε ένα καθοριστικό σερί 9-0 και προηγήθηκε περίπου στο 34ο λεπτό με +15 (70-55) για πρώτη φορά και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η Ούνικς αντέδρασε με δικό της σερί 8-0 και μείωσε σε 70-63 (στο 36′), και σε 72-67 με τον Χεζόνια τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μέιο στο 38′ άλλαξε πλήρως την εικόνα του ματς μειώνοντας και σε 72-70 με την Μονακό να δείχνει ότι καταρρέει. Με το σκορ στο 74-73 ο Βέστερμαν έχασε ελεύθερο τρίποντο, αλλά η Ούνικς έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει μετά από επιθετικό φάουλ του Χεζόνια. Ο Τόμας στα 57”’ σκόραρε για το 76-73 και οι Ρώσοι με τον Χεζόνια πραγματοποίησαν μία κακή επίθεση με τους Γάλλους να “αγγίζουν” τη νίκη. Τελικά ο Μέιο στα 24” μετά από αστοχία του Τόμας ισοφάρισε σε 76-76 και ο Τζέιμς έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο στα 8′ δίνοντας τη νίκη στους Γάλλους με 79-76.

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς στα 8” δευτερόλεπτα που “σκότωσε” τους Ρώσους οι οποίοι είχαν γυρίσει από το -15.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς που πέρα από το νικητήριο καλάθι είχε 25 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-36, 61-55, 79-76.