Φενέρ: Νίκη μετά από 2 μήνες και… χαλάστρα στη Μπάγερν (video)

2022-04-04T21:49:46+00:00 2022-04-04T22:21:43+00:00.

04/Apr/22 21:49

Η Φενέρ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπάγερν με 81-76 απέναντι στη Μπάγερν, αποτέλεσμα που δυσκολεύει τους Γερμανούς στη μάχη για το καλύτερο πλασάρισμα στην 8άδα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ανατροπή στην ανατροπή για την Φενέρ, με την τουρκική ομάδα, μετά από σχεδόν δύο μήνες, γεύτηκε τη χαρά της νίκης, επικρατώντας με 81-76 της Μπάγερν.

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά, όμως ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τη Μπάγερν μέσα στο ματς. Παρόλα αυτά, ένα ξέσπασμα των Τούρκων στο τέλος ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη και να τους ανεβάσει στο 10-16.

Από την άλλη η Μπάγερν υποχώρησε στο 13-13 και πλέον η πέμπτη θέση δυσκολεύει ακόμα περισσότερο (έχει εξασφαλίσει την 8άδα), καθώς θέλει 0/2 από Εφές και Μακάμπι, αλλά και 2/2 από την ίδια. Μάλιστα το 2/2 πρέπει να γίνει απέναντι σε Εφές και Ρεάλ, ομάδες που καίγονται για το αποτέλεσμα, προκειμένου να πλασαριστούν εκείνες καλύτερα.

Χένρι με 22 και Βέσελι με 21 και 10 ριμπάουντ ήταν οι κοφυαφίοι των νικητών, ενώ από την άλλη οι 17 του Ρούμπιτ δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη:

Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και πήρε τον έλεγχο με 27-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και 45-31 στο ημίχρονο, όμως η συνέχεια ανήκε στη Μπάγερν.

Ου Βαυαροί έκαναν μια καταπληκτική τρίτη περίοδο, όπου με επιμέρους 9-31 επέστρεψαν και πήραν τα ηνία με 54-62. Η Φενέρ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Με ένα επιμέρους 12-4 οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 66-66 (35΄), με το ματς πλέον να γίνεται θρίλερ. Στο 39’ το σκορ ήταν 78-73, με τον Λούτσιτς να μειώνει στο καλάθι (78-76, 43’’). Ο Βέσελι έδωσε αέρα 4 πόντων, ο Χίλιαρντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Πολονάρα έκανε το 81-76, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Τελικό σκορ 81-76 και νίκη για την Φενέρ.