Αϊζάια Κάνααν: Δεν έχει παίξει δευτερόλεπτο με τον Ολυμπιακό σε τέταρτη περίοδο (videos)

2022-11-05T18:47:39+00:00 2022-11-06T13:10:11+00:00.

05/Nov/22 18:47

canaan

Ο Αϊζάια Κάνααν δεν έχει βρει ακόμα αγωνιστικό ρυθμό και οι αριθμοί (του χρόνου συμμετοχής) το επιβεβαιώνουν.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο σχεδιασμός του Ολυμπιακού το περασμένο καλοκαίρι δεν είχε μεγάλες δυσκολίες.

Ο βασικός κορμός διατηρήθηκε και έτσι ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι συνεργάτες του προχώρησαν σε ελάχιστες προσθήκες.

Το όνομα του Αϊζάια Κάνααν ξεχώρισε για πολλούς λόγους. Η αποχώρηση του Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε δημιουργήσει… άγχος στους φίλους της ομάδας.

Αν και τα χαρακτηριστικά των δύο παικτών μόνο ίδια δεν είναι, ο Κάνααν ”βαφτίστηκε” αντι-Ντόρσεϊ. Λανθασμένα (ή μη).

Ο Αμερικανός φαίνεται πως δεν έχει μπει ακόμα στην εξίσωση. Για να είμαστε πιο ακριβείς, δεν έχει βρει ακόμα αγωνιστικό ρυθμό.

Αυτό φαίνεται να προβληματίζει κάποιους. Όχι, όμως και τον προπονητή της ομάδας.

Χαρακτηριστικές οι δηλώσεις του μετά τη νίκη επί της Ζαλγκίρις (14/10).

”Είναι καλός σουτερ, αλλά πήρε τρία σουτ σήμερα. Δεν ήταν η βραδιά του, δεν βρήκε φάσεις. Μπορεί να έφταιγε ο χρόνος που έπαιξε. Ίσως στο δεύτερο ροτέισιον να ήταν καλύτερα για εκείνον. Το λέω από τώρα για να μην το ξαναπώ όλη τη χρονιά. Στον Ολυμπιακό δεν κρίνεται κανείς από ένα ματς. Δεν μπορεί να με προβληματίζει τώρα κάτι.

Φυσικά και με απασχολεί το πώς ο παίκτης θα νιώσει καλύτερα σε ένα καινούργιο περιβάλλον. Σας θυμίζω πως έχει πάρα πολλά παιχνίδια στο ΝΒΑ με πολύ καλό ποσοστό στο τρίποντο. Είναι καλός σουτέρ, μένει να βρει τον ρόλο του και να νιώσει λιγότερη πίεση. Πάντα συμβαίνει αυτό με τους νέους παίκτες”

Πέρασαν αρκετές ημέρες (και αγώνες) από τότε και ο 31χρονος φαίνεται πως ακόμα… ψάχνεται. Μετά από έξι ματς, έχει 4,2 πόντους-1,2 ριμπάουντ με 3/9 δίποντα (33,3%), 5/16 τρίποντα (31,3%), 4/4 βολές (100%) σε 14:15′.

Σε καμία αγωνιστική δεν έχει ξεπεράσει τα 17:18′ συμμετοχής (με Ρεάλ), ενώ οι 9 πόντοι του στη πρεμιέρα επί της Μπαρτσελόνα παραμένουν season-high.

Μιλάμε για 0,3 πόντους/λεπτό και 0,3 σουτ/λεπτό. Όλα αυτά, την ώρα που με την Ούνικς πέρυσι σε 25 αγώνες είχε 0,49 πόντους/λεπτό και 0,40 σουτ/λεπτό, για να φτάσει τους 11,8 πόντους σε 23:55′.

Θα ήταν αφελές να συγκρίνουμε τον Κάνααν της Ούνικς με αυτόν του Ολυμπιακού. Διαφορετικές ομάδες, διαφορετικά ρόστερ, διαφορετικοί ρόλοι. Όλα διαφορετικά.

Παραθέτουμε απλά τους περσινούς αριθμούς του, πριν περάσουμε στην ανάλυση του χρόνου συμμετοχής του.

Και εκεί, υπάρχει ένα οξύμωρο.

Ο Κάνααν, σε 85:33′ φέτος, δεν έχει ούτε ένα δευτερόλεπτο συμμετοχής στη τέταρτη περίοδο!

Συγκεκριμένα, ο πρώην NBAer έχει ξεκινήσει σε όλα τα ματς από τη πρώτη μέχρι την πέμπτη αγωνιστική και ο χρόνος του μοιράστηκε σε πρώτη και τρίτη περίοδο.

Αυτό γίνεται κυρίως, γιατί υπάρχει ένα μοτίβο στο ροτέισον του Μπαρτζώκα. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έρχεται από τον πάγκο σε δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο, για παράδειγμα.

Είναι ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός τελειώνει τα ματς με συγκεκριμένους γκαρντς, όπως οι Κώστας Σλούκας, Τόμας Ουόκαπ ή Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Ακόμα κι έτσι, το ”μηδέν” αυτό του Κάνααν μπορεί να ”λέει” πολλά.

Πόσο εύκολα θα έπαιζε στα κρίσιμα ο Κάνααν, στη θέση των τριών προαναφερθέντων; Καθόλου εύκολα, μιας και όλοι έχουν εξαιρετική παρουσία (και διαφορετικά χαρακτηριστικά).

Είμαστε ακόμα στο ξεκίνημα, άλλωστε.

Παρόλα αυτά, η παντελής απουσία του από τις πεντάδες των τέταρτων δεκαλέπτων είναι ”ηχηρή”.

Τα πράγματα άλλαξαν στη πρόσφατη εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια.

Ο Κάνααν δεν ξεκίνησε το ματς και δεν έπαιξε μέχρι το 10′. Είχε 7:51′, όλα στη δεύτερη περίοδο και δεν τον ξαναείδαμε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίπαλος Πρώτη περίοδος Δεύτερη περίοδος Τρίτη περίοδος Τέταρτη περίοδος Σύνολο
Μπαρτσελόνα 4:37’ 0 9:33’ 0 14:10’
Ζαλγκίρις 6:29’ 0 5:54’ 0 12:23’
Ρεάλ 7:18 0 10’ 0 17:18’
Μπασκόνια 8:30’ 0 8:05’ 0 16:35’
Μονακό 7:16’ 0 10’ 0 17:16′
Βαλένθια 0 7:51’ 0 0 7:51’

Ο επίλογος ”πέφτει” με τα λεγόμενα του ίδιου του Κάνααν πριν το εκτός έδρας ματς με τη Μπασκόνια (21/10). Μέσα από αυτές τις δηλώσεις, μπορεί κανείς να καταλάβει την απόλυτη στήριξη όλων στην ομάδα.

Και την πίστη στον ίδιο του τον εαυτό για την συνέχεια.

”Το πιο σημαντικό είναι ότι κερδίζουμε τα παιχνίδια. Εγώ θα συνεχίσω να προσπαθώ να κάνω αυτά που είμαι ικανός να κάνω στο παρκέ. Ξέρω πως όλη η ομάδα πιστεύει σε εμένα, ο κόουτς πιστεύει σε εμένα και θα κάνω ό,τι χρειάζεται για να κερδίζουμε. Αν αυτό είναι να σκοράρω ή να παίζω άμυνα, είναι ΟΚ για εμένα. Θα κάνω ό,τι χρειάζεται για να κερδίζει η ομάδα”

Eurohoops Show: Vol. 3: Συζήτηση με τον Βαγγέλη Ιωάννου για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και… διαιτησία!

Κρις Τζόουνς: “Αν ο Ολυμπιακός δεν έκανε φάουλ θα είχα πρόβλημα” (videos)

Μπολομπόι στο Eurohoops: “Πρέπει να μας γίνει μάθημα αυτό που συνέβη”

Ολυμπιακός blog: Η “τέλεια ληστεία” και τα αναγκαία στηρίγματα

Ιωάννου blog: O ορισμός του «πέναλτι και αποβολή»!!!

Καλώς τον κι ας άργησε! Ο Αϊζάια Κάνααν τα έβαλε κόντρα στον Άρη (video)

Κάνααν: “Στο ΟΑΚΑ προσπάθησαν να με φτύσουν, μου έριξαν καφέ, οπότε ανυπομονώ να επιστρέψω” (Video)