Ουίλιαμς: Και ωραίος και… μοιραίος για τον Παναθηναϊκό στη Βαλένθια (video)

2022-12-13T23:20:14+00:00 2022-12-14T00:12:49+00:00.

13/Dec/22 23:20

Ο Ντέρικ Ούιλιαμς έκανε τα πάντα, αλλά δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό στη Βαλένθια.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Πάλεψε, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός.

Η Βαλένθια είχε καλύτερες επιλογές και εκτελέσεις στο φινάλε και επικράτησε με 94-91.

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν άλλος παίκτης στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σκόραρε όλους τους πόντους του (22).

Μέχρι να… πάρει μπρος ο Αμερικανός, ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν εκεί για να ”κρατήσει” την ομάδα του κόντρα στην… πρώην του (2020/21).

Ο 31χρονος έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 21 πόντους (3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 30 PIR σε 42:35′.

Ήταν ωραίος, αλλά και… μοιραίος, καθώς δεν βρήκε το τρίποντο της ισοφάρισης στο τέλος της παράτασης, αστοχώντας στο 1” που απέμενε.

Μετά από 13 ματς, ο Ουίλιαμς μετράει 15,6 πόντους-5,4 ριμπάουντ-1,6 ασίστ, όντας ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας και δεύτερος σε PIR (16,8).

Στην κάμερα της ”NOVA”, αμέσως μετά το ματς, ο Αμερικανός στάθηκε στην προσπάθεια του ίδιου και των συμπαικτών του, πριν την συνέχεια στην έδρα της Μπαρτσελόνα (16/12).

”Ήταν δύσκολο ματς, όλοι μας κουραστήκαμε αλλά θέλαμε τη νίκη, παλέψαμε γι’ αυτήν. Γυρίσαμε από το -14, αλλά βάλαμε τον εαυτό μας σε δύσκολη θέση. Έχουμε ακόμα ένα ματς αυτή την εβδομάδα και πρέπει να προετοιμαστούμε.

Δεν ξεκινήσαμε καλά, έβγαλαν καλές άμυνες, έκαναν μερικά παραπάνω πράγματα. Έτσι είναι το άθλημα Στο τέλος της ημέρας, τα σουτ μπαίνουν και τα σουτ δεν μπαίνουν. Οι φίλαθλοι μάς έδωσαν επιπλέον ενέργεια και κίνητρο, μας βοήθησαν. Ελπίζω να τους έχουμε κοντά μας και με τη Μπαρτσελόνα

Παναθηναϊκός: 13η και… φαρμακερή ήττα στην Ισπανία!

Ντούμπλιεβιτς: Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ φετινή του εμφάνιση αυτή κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Ράντονιτς: “Είχαμε πολύ καλή ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη”