Υποψιασμένη η Ρεάλ δεν άφησε περιθώρια στην Βιλερμπάν

2022-12-22T22:52:13+00:00 2022-12-22T23:00:38+00:00.

22/Dec/22 22:52

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Βιλερμπάν, επικράτησε με 92-73 και έπιασε στις 10 νίκες τους πρώτους της κατάταξης.

Η Ρεάλ ήταν υποψιασμένη από τις μεγάλες νίκες της Βιλερμπάν κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακό, ούσα σοβαρή μετά το στραβοπάτημα απέναντι στην Ζαλγκίρις, κέρδισε τους Γάλλους με 92-73, φτάνοντας τις 10 νίκες. Όσες έχουν και οι πρωτοπόροι ( Φενέρ, Μονακό, Μπαρτσελόνα).

Από την άλλη η Βιλερμπάν είδε να μπαίνει στοπ στο σερί τριών νικών που είχε, υποχωρώντας έτσι στο 6-9.

Για την 16η αγωνιστική η Ρεάλ φιλοξενείται από την Μπασκόνια (29/12, 20:00), ενώ η Βιλερμπάν υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (30/12, 21:00)

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας στο ξεκίνημα είχε πολύ καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, με την Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-10). Στην συνέχεια  οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μούσα κατάφεραν να φτάσουν στο +8 (25-17). Η Βιλερμπάν όμως με ένα γρήγορο 5-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (25-22).

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και έφτασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (39-24). Οι παίκτες του Τσους Ματέο συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 11 πόντων (45-34).

Με την επανέναρξη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Ρεάλ να προηγείται με 12 (58-46) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες πήγαν στην τελική ευθείας της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να έχουν μια διαφορά ασφαλείας (70-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί απέναντι στην Ρεάλ, η οποία μάλιστα μεγάλωσε την διαφορά με τον φωτεινό πίνακα στην λήξη της αναμέτρησης να δείχνει 92-73.

Που κρίθηκε: Στο 22-14 της τελευταίας περιόδου καθώς η Ρεάλ δεν επέτρεψε στην Βιλερμπάν να πιστέψει στην ανατροπή.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βινσέντ Πουαριέ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 45-34, 70-59, 92-73

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμ-Γκος 5, Γιούλ 10(2), Ταβάρες 8, Χεζόνια 7(1), Μούσα 15(1), Κορνελί 5(1), Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 10(1), Φερνάντεθ, Αμπάλντε 1, Γιαμπουσέλε 8, Πουαριέ 19

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Ντε Κολό 13(1), Ομπασοχάν 10, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 5(1), Ντιό 7(1), Μάθιους 3, Καχούντι , Νουά 17(3), Ρισασέ 4, Φαλ , Πονς , Τάιους 14