Ο Ιβάνοβιτς ήξερε ότι η νίκη θα… ερχόταν μέσω του Βεζένκοφ (videos)

2022-12-23T12:39:07+00:00 2022-12-23T12:45:49+00:00.

23/Dec/22 12:39

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε έναν στόχο στο ματς με τον Ολυμπιακό: να σταματήσει τον Σάσα Βεζένκοφ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία τεράστια νίκη με 86-90 κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Λούκα Βιλντόζα έδειξε τον δρόμο στους Σέρβους με 22 πόντους-8 ασίστ για την όγδοη νίκη, που τους βάζει στην οκτάδα.

Την ίδια στιγμή, ο Κώστας Σλούκας με 14 πόντους-9 ασίστ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Όπως πάντα, όλα τα βλέμματα έπεσαν πάνω στον Σάσα Βεζένκοφ. Όχι γιατί είναι ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του. Είναι όλης της Ευρωλίγκας.

Ο 27χρονος φόργουορντ είχε 13 πόντους (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 18 PIR σε 27:09′.

Στο εντός έδρας ματς με τη Μονακό στις 27/10 είχε επίσης 13 πόντους. Στα υπόλοιπα 13 ματς δεν ”έπεσε” κάτω από τους 15.

Και επειδή αναφερθήκαμε σε… ματιές, αυτή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν έφυγε ποτέ πάνω από τον Βεζένκοφ.

Το είπε ξεκάθαρα μετά το ματς.

”Εμείς ήρθαμε με στόχο να σταματήσουμε το επιθετικό παιχνίδι του Βεζένκοφ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα καταφέραμε, στο δεύτερο ανεβάσαμε τον ρυθμό μας και γι’ αυτό καταφέραμε να κερδίσουμε”

Και έτσι ακριβώς έγινε.

Στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 12:41′ και είχε 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα). Για την ακρίβεια, στη δεύτερη περίοδο δεν πήρε σουτ.

Στα 14:28′ του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ακόμα 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο που έχει εξελιχθεί σε ”πληγή” του Ολυμπιακού.

Μετά το 22-21 στο 9:54′, το αμέσως επόμενο καλάθι του ήρθε στο 21:17′ για το 47-43. Μεσολάβησαν 11:23′.

• (1η) Δίποντο για το 13-12
  • (1η) Δίποντο για το 15-12
  • (1η) Τρίποντο για το 20-21
  • (1η) Δίποντο για το 22-21
  • (3η) Δίποντο για το 47-43
  • (4η) Δίποντο για το 79-82

Όλα αυτά από τον άνθρωπο, που μετράει 19,2 πόντους-7,2 ριμπάουντ-2 ασίστ-25,3 PIR σε 15 ματς.

Προφανώς θα υπάρχουν και κακά/άστοχα βράδια. Οι κορυφαίοι όλων των εποχών είχαν τέτοια.

Όπως θα υπάρχουν και πλάνα προπονητών απέναντι στους καλύτερους των αντιπάλων.

Αυτό φαίνεται πως έγινε και το βράδυ της Πέμπτης (22/12) στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός blog: Όσο ξεχνάει την άμυνα θα το πληρώνει!

Ολυμπιακός: Η ανεμική… άμυνα στο φινάλε τον “πληγώνει” επανειλημμένα

Βαθμολογία Ευρωλίγκα: Έκτος ο Ολυμπιακός, στην οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας

Μπαρτζώκας: “Υπήρξαν περίεργες αποφάσεις, είμαι σοκαρισμένος”

Ερυθρός Αστέρας: Ιστορικό διπλό στο ΣΕΦ με season-high στην επίθεση!

Μπλακ: “Πρέπει να φτιάξουμε την ψυχολογία μας ενόψει Παναθηναϊκού, είμαστε πολύ καλή ομάδα”

Λούκα Βιλντόζα: Ηγέτης του Ερυθρού Αστέρα ΚΑΙ στη νίκη επί του Ολυμπιακού (videos)

Σλούκας: Κορυφαίος αλλά και… μοιραίος για τον Ολυμπιακό στην “γκέλα” με Ερ. Αστέρα! (video)