Παπαγιάννης: “Κρατάμε τη μαχητικότητα του δεύτερου ημιχρόνου” (video)

2023-02-03T23:02:43+00:00 2023-02-03T23:36:05+00:00.

03/Feb/23 23:02

papagiannis

Ο Γιώργος Παπαγιάννης στάθηκε στην εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μπασκόνια παρά την ήττα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Βιτόρια και ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με 95-90.

Οι ”πράσινοι” αυτή τη φορά ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, όμως στην συνέχεια παραδόθηκαν στον ρυθμό των Ισπανών.

Τέσσερις παίκτες των ηττημένων ήταν ”διψήφιοι”, ένας εξ αυτών και ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Ο αρχηγός του ”τριφυλλιού” είχε 16 πόντους (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ σε 22:48’.

Αυτό ήταν το καλύτερο φετινό ματς του σε πόντους (16 και με Μακάμπι), ενώ για δεύτερο σερί ματς είχε δυο εύστοχα τρίποντα.

Ο σέντερ στάθηκε στην μαχητικότητα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, τους Δημήτρη Αγραβάνη και Ματ Τόμας, αλλά και το προσεχές Final Eight του Κυπέλλου.

”Δεν θα μιλήσω για το ματς, ήταν κακό. Ξεκινήσαμε δυνατά, στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν πήγαμε καλά στην άμυνα, η Μπασκόνια σουτάρει από παντού, έβαλε τον δικό της ρυθμό, ο Χάουαρντ ήταν σε εξαιρετικό ρυθμό. Γυρίσαμε στο ματς, μειώσαμε αλλά το πρόσημο ήταν αρνητικό

Γι’ αυτό υπάρχουν σε αυτό το επίπεδο παίκτες σαν τον Χάουαρντ, όλες οι ομάδες έχουν παίκτες που σκοράρουν έτσι. Κρατάμε την μαχητικότητα στο δεύτερο μέρος, προσπαθήσαμε αλλά το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.

Ξέρουν τι μπορεί να προσφέρει ο Αγραβάνης, είναι επιθετικός σε άμυνα και επίθεση. Όσο για τον Τόμας είναι εξαιρετικός σουτέρ, ελπίζω. να δώσουν πράγματα, για να υπάρξει μια κανονικότητα.

Σίγουρα είναι δύσκολο το κομμάτι της Ευρωλίγκας, αλλά σύντομα θα έχουμε μπροστά μας το Κύπελλο. Πρέπει να κάνουμε το οτιδήποτε ο καθένας μας γιατί είναι πολύ σημαντικό. Τα νέα παιδιά το ξέρουν. Πρέπει να ξεκινήσουμε άμεσα την προετοιμασία”

Παναθηναϊκός: 16 ΣΕΡΙ ήττες στην Ισπανία, έξι χρόνια χωρίς διπλό στη Βιτόρια!

Μπέικον: Άσεμνη χειρονομία μετά από διαμαρτυρία, ζήτησε συγνώμη από τους φιλάθλους (video)

Ράντονιτς: “Χάσαμε μόνο ένα δεκάλεπτο, αλλά…”

Χάουαρντ: Ασταμάτητος για την άμυνα του Παναθηναϊκού με την έκτη 20άρα της σεζόν! (video)