ΜακΚίσικ: “Ο κόουτς μας είπε να ηρεμήσουμε, ελπίζω να έχουμε περισσότερους φιλάθλους στον τελικό” (video)

2023-05-19T20:21:45+00:00 2023-05-19T22:47:28+00:00.

19/May/23 20:21

shaquielle-mckissic-olympiacos

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μετά την νίκη επί της Μονακό (76-62), δήλωσε ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο ημίχρονο προέτρεψε τους παίκτες να ηρεμήσουν , ενώ εξέφρασε την επιθυμία του να βρίσκονται περισσότεροι φίλαθλοι του Ολυμπιακού στον τελικό.

Αποστολή στο Κάουνας: Μιχάλης Στεφάνου, Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επιβλήθηκε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κάουνας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 27-2, ανέτρεψε το 29-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης, ο Σακίλ ΜακΚίσικ αποκάλυψε τι ήταν αυτό που ειπώθηκε στην ανάπαυλα και οδήγησε σε αυτή την σπουδαία ανατροπή.

O 33χρονος ευχαρίστησε τον κόσμο της ομάδας λέγοντας πως ευελπιστεί να βρίσκονται ακόμα περισσότεροι στον τελικό, ενώ παράλληλα αποθέωσε 5 συμπαίκτες του για την εικόνα που είχαν στο μαγικό τρίτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του

”Ο κόουτς στο ημίχρονο μας είπε να ηρεμήσουμε. Είχαμε 9/18 βολές στο πρώτο μέρος, καταλαβαίνεις ότι ήμασταν αγχωμένοι. Ο Παπανικολάου, ο Βεζένκοφ, ο Ουόκαπ, ο Κάνααν και ο Φαλ ήταν εξαιρετικοί για δέκα λεπτά, ήταν απίστευτο. Πέρυσι χάσαμε, φέτος επιστρέψαμε από το -12, το πιο ταιριαστό φινάλε θα είναι να το πάρουμε. Δεν έχω κάποια προτίμηση για τον αντίπαλο. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας, βοήθησαν πολύ, ελπίζω να μπορέσουμε να έχουμε ακόμα περισσότερους στο πλευρό μας στον τελικό. Η Μονακό είναι μια εκπληκτική ομάδα, αυτή η αντιπαλότητά μεταξύ μας δεν θα τελειώσει ποτέ. Ξέρω ότι του χρόνου θα βρεθούμε και πάλι, είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε αυτή την φορά.”

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Με ΘΡΥΛΙΚΗ ανατροπή έκανε το “Κάτι Μαγικό” και πήγε τελικό!!!

Ολυμπιακός: 9ος τελικός στην ιστορία του, για έβδομη φορά αντίπαλος με Ισπανούς!

Παπανικολάου: Ο αρχηγός ΣΗΚΩΣΕ το βάρος στην πιο κρίσιμη στιγμή! (video)

Βεζένκοφ: “Ήταν μία κατάθεση ψυχής στο τρίτο δεκάλεπτο” (video)

Ο Ομπράντοβιτς αποθέωσε τον Ουόκαπ: “Όταν ένας παίκτης κυριαρχεί με 0 πόντους…”