Μπασκόνια – Ρεάλ 77-79: Ο Γιαμπουσέλε επέστρεψε κι υπέγραψε το διπλό της “Βασίλισσας”

2023-10-06T22:58:48+00:00 2023-10-07T00:24:39+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

06/Oct/23 22:58

guerschon-yabusele-khalifa-diop-baskonia-real-madrid-euroleague-regular-season-round-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το… δεξί στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπασκόνια με 79-77, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ (το πρώτο του ευρωπαϊκό ματς μετά την περσινή τιμωρία) τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε (18 π., 8 ριμπ.).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η σεζόν 2023-24 στην Ευρωλίγκα ξεκίνησε και η 1η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με ισπανικό ντέρμπι…

Η Ρεάλ που αγωνίστηκε χωρίς τον Έντι Ταβάρες σε ακόμη ένα παιχνίδι, πήρε μπρος στο φινάλε κι ήταν αυτή που χαμογέλασε, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπασκόνια (79-77), μπαίνοντας έτσι με το… δεξί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα μετά τα περσινά επεισόδια στη σειρά με την Παρτίζαν, ήταν ο καλύτερος παίκτης της “Βασίλισσας”, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 18 πόντους αλλά και 8 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βάσκους να μπαίνουν καλύτερα στο παρκέ και με τον Μάθιου Κοστέλο να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια, πήραν ένα προβάδισμα της τάξεως των επτά πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να παίξουν με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε στην ρακέτα κι αυτό τους βγήκε, καθώς ισοφάρισαν και λίγο αργότερα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (27-28), μετά από τους πρώτους πόντους του Νίκου Ρογκαβόπουλου στην Ευρωλίγκα.

Ο Έλληνας φόργουορντ απάντησε σε σουτ του Μάριο Χεζόνια και λίγο αργότερα ισοφάρισε με τρίποντο ο Νίκ Μάνιον. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα γρήγορο 5-0 σερί και να είναι αυτοί που έχουν το πάνω χέρι βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Τσους Ματέο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιαμπουσέλε συνέχισε από εκεί που το άφησε στο πρώτο, έπαιζε άμυνα κι επίθεση και ήταν αυτός που μαζί με τον Σέρχιο Γιουλ και τον Μάριο Χεζόνια βγήκαν μπροστά για τη “Βασίλισσα”.

Το τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντ που άρχισε κι αυτός να μπαίνει στην εξίσωση έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +6 για την ομάδα του, όμως ο Σέρχιο Γιουλ που είχε φτάσει ήδη τους 14 πόντους, μείωσε ξανά τη διαφορά κι όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Έτσι κι έγινε…

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Γιαμπουσέλε να μειώνει στον πόντο μετά από 2/2 ελεύθερες βολές. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος πέτυχε ίσως το πιο κρίσιμο καλάθι, για να δώσει στη Ρεάλ το προβάδισμα μετά από ώρα με +2 (79-77) στα 1:15 πριν το φινάλε. Αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης, αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τις ευκαιρίες που είχαν για να ισοφαρίσουν -κυρίως με το τελευταίο σουτ του Χάουαρντ- με τους παίκτες της Ρέαλ να πανηγυρίζουν τη νίκη και να μπαίνουν με το… δεξί στην Ευρώπη τη νέα χρονιά.

Η Ρεάλ, για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης, θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την Εφές (12/10, 20:30), ενώ από την άλλη η Μπασκόνια ταξιδεύει στο Βερολίνο για το ματς με την Άλμπα (12/10, 21:00).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιαμπουσέλε με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γιουλ έβαλε 15 με 4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα κι ο Μούσα 13 με 7 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κοστέλο έβαλε 16 πόντους, οι Μονέκε και Μάνιον από 13, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σημείωσε μόλις 4 πόντους, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 10 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάνιον 13, Ρεϊέστε, Σεντεκέρσκις 8 (10 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, ΜακΙντάιρ, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 8 (11 ριμπάουντ), Κότσαρ 5, Κοστέλο 16 (3 ριμπάουντ), Μόνεκε 13 (10 ριμπάουντ)

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 7, Ντιανιέ, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 2, Γκονζάλεζ, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 5, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 15 (4/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 18 (8 ριμπάουντ), Μούσα 13 (7 ριμπάουντ).

Ο MVP Πίτερς των ρεκόρ: “Έχουμε αφήσει κάτι στη μέση”

Νίκολα Μιλουτίνοφ: “Μείναμε ενωμένοι. Αυτή η ομάδα δεν τα παρατά ποτέ!”

Μπαρτζώκας: “Στην παράταση παίξαμε εξαιρετική άμυνα, στο τέλος πάντα βρίσκουμε τον τρόπο”

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-88: Θρυλικό πέρασμα από το ΟΑΚΑ (videos)