Ρεάλ Μαδρίτης: Βόλτα στη Χιρόνα και μόνη αήττητη στην ACB!

2023-10-08T20:27:29+00:00 2023-10-09T11:45:44+00:00.

gadamopoulos

08/Oct/23 20:27

Campazzo_Girona-Real

Η “Βασίλισσα” πέρασε εύκολα με 93-74 από την έδρα της Χιρόνα και έμεινε μόνη στην κορυφή της Liga Endesa. Πρώτη ήττα της Μούρθια από τη Μπιλμπάο, ενώ με νίκες συνέχισαν επίσης την Κυριακή (8/10) Βαλένθια και Μπασκόνια.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ντέρμπι κορυφής μόνο στη θεωρία ήταν η κυριακάτικη (8/10) αναμέτρηση των δύο τελευταίων χρονικά αήττητων ομάδων της Liga Endesa. Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε εύκολα με 93-74 από την έδρα της Χιρόνα, την υποχρέωσε στην παρθενική ήττα της στο ισπανικό πρωτάθλημα και έμεινε μόνη στην κορυφή, καθώς λίγο νωρίτερα και η Μούρθια έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της εκπληκτικής Μπιλμπάο!

Η Ρεάλ, με ένα επιμέρους 22-11 στη δεύτερη περίοδο, ξέφυγε με 45-28 στο ημίχρονο αλλά και 78-54 στο 30΄ και έφτασε χωρίς δυσκολίες το 4-0 στη σεζόν, με εξαιρετική πολυφωνία και 16/35 τρίποντα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μούσα 14π΄., Γιαμπουσέλε 13π., Χεζόνια 12π., Γιουλ 11π., Πουαριέ 10π.), ενώ από τη 12αδα τους (Καμπάτσο 4π., 7ασ., Ντιανιέ  6π., 6ριμπ.) δεν σκόραρε μόνο ο Ρούντι Φερνάντεθ. Για τη Χιρόνα ξεχώρισε μόνο ο Ιροέγκμπου, με 17 πόντους.

Στο μεταξύ, άσχημα φαίνεται πως είναι τα μαντάτα για τον Δημήτρη Αγραβάνη. Ο διεθνής φόργουορντ υπέστη θλάση τρίτου βαθμού και αποκόλληση του δεξιού προσαγωγού στο προ ημερών ντεμπούτο του με τη Μπρεογκάν με την Ανδόρα και θα μείνει εκτός αγώνων για τουλάχιστον δύο μήνες. Μάλιστα, ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα χρειαστεί να υποβληθεί και σε επέμβαση, κάτι που ίσως παρατείνει την απουσία του από τις υποχρεώσεις της ισπανικής ομάδας…

Στα υπόλοιπα αγωνιστικά της Κυριακής, λίγη ώρα μετά τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ανδόρας, η Μπιμπάο έβαλε τέλος στο αήττητο της Μούρθια και την έπιασε στη δεύτερη θέση, με ρεκόρ 3-1! Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 77-68 χάρη στο φανταστικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με 40-24. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κιλέγια-Τζόουνς με 18 πόντους, ενώ για τη Μούρθια δεν έφταναν οι 15π. του Μπιργκάντερ.

Οι άλλοι δύο εκπρόσωποι της Ισπανίας στην Ευρωλίγκα συνέχισαν με επιτυχίες, που τις έφεραν σε ρεκόρ 3-1. Η Βαλένθια επιβλήθηκε με 85-79 της Ομπραντόιρο, χάρη σε 19 πόντους του Μπράντον Ντέιβις.

Η Μπασκόνα πέρασε με 90-81 από τη Γρανάδα (Κράμερ 14π.) και την άφησε στην τελευταία θέση, δίχως ακόμη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές. Οι Βάσκοι δεν χρειάστηκαν τούτη τη φορά τον κορυφαίο σκόρερ τους, Μάρκους Χάουαρντ, που έμεινε στους 9π. με 3/10 σουτ, αλλά στον Τσίμα Μονέκε, που είχε 26π. και 11ριμπ., ενώ ο Μαρίνκοβιτς πρόσθεσε 19π. με 5/10τριπ. και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε άποντος, με 0/1διπ., και 3ριμπ. σε 12΄.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η αντίπαλος του Άρη στο EuroCup, Γκραν Κανάρια, υπέταξε με 76-69 τη Μάλαγα για τη δεύτερη νίκη στην ACB. Οι παίκτες του Γιάκα Λάκοβιτς, αν και είχαν 6/20τριπ., κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 11π. στο τέταρτο δεκάλεπτο και σκοράροντας 18, πήραν τη μεγάλη νίκη. Πρώτοι σκόρερ της Γκραν Κανάρια οι Πέλος (20π.) και Μπρουσίνο (14π.), ενώ για την Ουνικάχα, Κάρτερ και Σίμα είχαν από 13 πόντους.