Ρεάλ – Αρμάνι 88-71: Γιουλ από τα παλιά, “μαέστρος” Καμπάτσο και “Βασίλισσα”… “χωρίς φρένα”!

2023-10-19T22:53:12+00:00 2023-10-19T23:36:06+00:00.

gadamopoulos

19/Oct/23 22:53

campazzo-shields-madrid-milan

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε και την Αρμάνι, φτάνοντας στο 4-0 στην Ευρωλίγκα και στο 11-0 σε όλες τις διοργανώσεις. Μεγάλη βραδιά από τον Γιουλ, ο οποίος έβαλε τη “σπίθα” και στο τέλος “καθάρισε” το ματς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ασταμάτητη φέτος Ρεάλ μπορεί να κερδίζει και στις βραδιές που δεν παίζει στα στάνταρ της. Η ομάδα της Μαδρίτης «χάιδεψε» το βράδυ της Πέμπτης (19/10) για λίγο το «γκάζι» και νίκησε και την Αρμάνι με 88-71, μένοντας αήττητη στην Ευρωλίγκα.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έφτασε σε ρεκόρ 11-0 σε όλες τις διοργανώσεις στη σεζόν, με την υπογραφή του Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος σκόραρε 11 από τους 19 πόντους του στη δεύτερη περίοδο, ενώ άρχισε και το τέταρτο δεκάλεπτο με οκτώ σερί, «κλειδώνοντας» το παιχνίδι για την ομάδα του, έχοντας συνολικά 5/10 τρίποντα.

Η Ρεάλ, μετά το 42-42 του ημιχρόνου, άρχισε με επιμέρους 21-11 την τρίτη περίοδο, ξέφυγε για τα καλά χάρη στη νέα «μαεστρική» εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο (12 πόντοι, δέκα ασίστ) και με τη βοήθεια του Μάριο Χεζόνια (13π.) δεν δυσκολεύτηκε στο τέλος να πανηγυρίσει άλλη μία νίκη.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα, αν και προηγήθηκαν με 6π. στην πρώτη περίοδο και είχαν το προβάδισμα ως το 19΄, «πλήρωσαν» τα 18 λάθη τους, για την δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια… «Ήσυχο» βράδυ του Νίκολα Μίροτιτς απέναντι στην άλλοτε ομάδα του, με 13π. και 5/11 σουτ, ενώ πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ήταν ο Σαβόν Σιλντς, με 16 πόντους.

Για την επόμενη, 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Ρεάλ υποδέχεται στη Μαδρίτη τη Μπαρτσελόνα την Πέμπτη 26/10, ενώ την ίδια μέρα η Αρμάνι θα φιλοξενηθεί από την Άλμπα στο Βερολίνο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Λάθη, λάθη, λάθη…

Η Αρμάνι επιθυμούσε να ανακόψει το ρυθμό της Ρεάλ, όμως η «Βασίλισσα»… το έκανε μόνη της, με τέσσερα λάθη στο 4΄, στο οποίο οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 11-5. Οι πέντε γρήγορες ασίστ του Καμπάτσο έφεραν την πρωταθλήτρια Ευρώπης μπροστά με 12-11, με σερί 7-0, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν λύσεις με τους Σιλντς (6π.) και Βόιγκτμαν (5π.) και εκμεταλλεύτηκαν τα οκτώ λάθη των παικτών του κόουτς Ματέο στο δεκάλεπτο, για το υπέρ τους 25-19, στο οποίο υπήρξαν εννέα αλλαγές προβαδίσματος και ο Πουαριέ είχε ήδη τρία φάουλ (δύο, συν μία τεχνική ποινή).

Η απάντηση του Γιουλ!

Οι Μιλανέζοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αφού ξέφυγαν αρχικά με 36-28 στο 15΄, στο επόμενο λεπτό ανέβασαν τη διαφορά στο +9, με 39-30. Μονάχα που αν και είχαν εννέα επιθετικά ριμπάουντ, άρχισαν τις… συνήθειες της Ρεάλ και υπέπεσαν σε επτά λάθη (συνολικά δέκα) στη δεύτερη περίοδο. Την ίδια στιγμή, ξεκίνησε «τα δικά του» και ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους στο δεκάλεπτο και με τρίποντο στην εκπνοή ισοφάρισε σε 42-42 στο ημίχρονο!

Η… φόρα του Καμπάτσο!

Το μομέντουμ που «κέρδισε» η Ρεάλ στο τέλος του ημιχρόνου αποδείχθηκε σημαντικό. Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο, προσπέρασαν με 51-47 στο 23΄ και από εκείνο το σημείο όλα περνούσαν και πάλι από τα χέρια του Καμπάτσο. Ο Αργεντινός γκαρντ σκόραρε εννέα πόντους στο δεκάλεπτο και έφερε τους γηπεδούχους στο 63-53 του 27΄, ενώ το γκολ-φάουλ του Χεζόνια άνοιξαν την «ψαλίδα» στο +11 (66-55) του 28΄, πριν από το 67-61 του 30΄.

«Καθάρισε» ο Γιουλ

Η προσπάθεια της Αρμάνι να μείνει μέσα στο ματς δεν είχε, πάντως, συνέχεια. Ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε οκτώ διαδοχικούς και αναπάντητους πόντους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, για το 75-61, ενώ ένα τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ έφερε και το +17 (80-63) στο 35΄, βάζοντας τέλος στο παιχνίδι.

Πού κρίθηκε: Στα μόλις 4/21 τρίποντα και τα 18 λάθη της Αρμάνι, η οποία δεν είχε απαντήσεις και στο μαρκάρισμα των Γιουλ και Καμπατσο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχιο Γιουλ δεν ξεχνά την τέχνη του. Σκόραρε 11 πόντους στη δεύτερη και άλλου οκτώ σερί στην αρχή της τέταρτης, για τους 19 πόντους του με 1/2 δίποντα και 5/10 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-42, 67-61, 88-71.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Φερνάντεθ 3 (1), Καμπάτσο 12 (2/4τριπ,, 10ασ.), Χεζόνια 13 (6/7διπ.), Ροντρίγκεθ 5 (1/4τριπ., 5ασ.) Ντεκ 8, Πουαριέ 9, Ταβάρες 8, Γιουλ 19 (5/10τριπ.), Γιαμπουσέλε 3 (1) Εντιαγέ 2, Μούσα 6.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 4, Πάνγκος 9 (1/5τριπ.), Τονούτ 2, Μέλι, Καμαγκατέ 2, Ρίτσι, Φλακαντόρι 5, Χολ 9 (1), Σιλντς 16 (4/8διπ., 1/3τριπ., 7ριμπ.), Μίροτιτς 13 (5/8διπ., 0/3τριπ., 6ριμπ.), Χάινς 2, Βόιγκτμαν 9 (1).