Κάιλ Γκάι: Δεν έχει παίξει στα τελευταία έξι ματς σε Ευρωλίγκα & Basket League

2023-12-02T08:18:44+00:00 2023-12-02T02:44:26+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

02/Dec/23 08:18

guy

Ο Κάιλ Γκάι δεν αγωνίστηκε για ένα ακόμα ματς του Παναθηναϊκού. Το Eurohoops έχει τους αριθμούς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην έδρα της Παρτιζάν για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, γνωρίζοντας την ήττα με 92-87.

Το ροτέισον του Εργκίν Αταμάν ήταν πολύ κλειστό στο εν λόγω ματς, την ώρα που τρεις παίκτες δεν πάτησαν δευτερόλεπτο στο παρκέ.

Κώστας Αντετοκούνμπο, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Κάιλ Γκάι ήταν η τριάδα των παικτών, που δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Ο Αμερικανός είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση, όταν μιλάμε για χρόνο συμμετοχής. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο ματς Ευρωλίγκας με DNP.

Το ίδιο έγινε την ένατη και την δέκατη αγωνιστική κόντρα σε Βίρτους Μπολόνια και Βαλένθια αντίστοιχα, στα εντός έδρας ματς του ΟΑΚΑ.

Το ίδιο είχε γίνει και την έβδομη αγωνιστική στη νίκη επί της Άλμπα στο Βερολίνο, ενώ την όγδοη στο ΟΑΚΑ είχε 1:21′ κόντρα στην Ζαλγκίρις.

Με λίγα λόγια, μετά την έκτη αγωνιστική, ο 26χρονος γκαρντ έχει λιγότερο από ενάμιση λεπτό παρουσίας στο παρκέ και τέσσερα ματς στον πάγκο.

Μέχρι και την έκτη αγωνιστική, ο Γκάι είχε 81:53′ συμμετοχής με 5,3 πόντους μέσο όρο και τρία παιχνίδια χωρίς να σκοράρει.

Την ίδια στιγμή, έχει μείνει εκτός εξάδας ξένων στην Basket League τις τελυταίες τρεις αγωνιστικές. Έχει παίξει σε τέσσερα ματς, μένοντας εκτός και την δεύτερη.

Μετράει 103:36′ στο ελληνικό πρωτάθλημα με 8,5 πόντους, με την τελευταία του συμμετοχή να είναι στις 6/11. Δηλαδή, δεν έχει παίξει στα τελευταία έξι ματς γενικά.

Σε επτά αγώνες τον Νοέμβριο, ο Γκάι είχε τρεις συμμετοχές και συνολικά έχει έντεκα σε 19 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα.

Η συνέχεια το Σάββατο 2/12 με το εντός έδρας ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στην Καρδίτσα για την ένατη αγωνιστική της Basket League.

Παναθηναϊκός: Χωρίς αλλαγή σε όλη την 4η περίοδο!!!

Γιαννακόπουλος: “Mε τέτοιο επίπεδο διαιτησίας κανείς σοβαρός δεν πρόκειται να επενδύσει σε αυτό το τσίρκο”

Κέντρικ Ναν: Άγγιξε την 20άρα και ανεβαίνει… “θα πάρουμε τη νίκη στο επόμενο”

Τελικά… λείπει στον Μήτογλου ο Χουάντσο: Έχει χάσει μόλις 63 λεπτά σε οκτώ ματς!