Τελικά… λείπει στον Μήτογλου ο Χουάντσο: Έχει χάσει μόλις 63 λεπτά σε οκτώ ματς!

2023-12-01T15:20:18+00:00 2023-12-01T15:25:49+00:00.

01/Dec/23 15:20

MitoglouDinos-Panathinaikos-Valencia

Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε ρεκόρ καριέρας σε λεπτά συμμετοχής κόντρα στην Παρτιζάν. Ο μοναδικός παίκτης που παίζει περισσότερο φέτος στην Ευρωλίγκα και η ατάκα του Λούκα Βιλντόζα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στις 26/11, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Κολοσσό στην Ρόδο με 78-81, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Η απόδοση ορισμένων παικτών δεν άρεσε καθόλου στον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος -προφανώς- δεν… χαρίστηκε στις δηλώσεις του.

”Ο Καλαϊτζάκης κι ο Μαντζούκας πρέπει να παίζουν καλά. Δε γίνεται ο Σλούκας κι ο Μήτογλου να παίζουν 30 λεπτά σε τέτοια παιχνίδια. Είναι πολύ δύσκολο και σημαντικό θέμα”

Κάτι παρόμοιο είχε κάνει και στα χρόνια του στην Εφές ο Τούρκος προπονητής, όταν οι γηγενείς παίκτες δεν απέδιδαν ιδιαίτερα στο πρωτάθλημα.

Το ροτέισον των πράσινων έχει περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό στην Ευρωλίγκα. Τρανή απόδειξη (και) το ματς με την Παρτιζάν, στην ήττα με 92-87.

Στο ματς της ενδέκατης αγωνιστικής, που κρίθηκε στην παράταση, τρεις παίκτες δεν αγωνίστηκαν (Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Κάιλ Γκάι, Κώστας Αντετοκούνμπο), ενώ ο Λευτέρης Μαντζούκας 1:31′.

Τέσσερις παίκτες ξεπέρασαν τα 30′, ο Τζέριαν Γκραντ (39:49′), Ματίας Λεσόρ (33:10′), Μάριους Γκριγκόνις (39:26′) και ο Ντίνος Μήτογλου (41:04′).

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με την ίδια πεντάδα σε όλη την τέταρτη περίοδο (Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ).

Θα εστιάσουμε στον Μήτογλου, ο οποίος μάλιστα έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα (114 ματς) σε χρόνο συμμετοχής.

Ο 27χρονος τελείωσε το ματς με 13 πόντους (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/7 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 17 ranking.

Συνεχίζει, έτσι, την εξαιρετική φετινή σεζόν του, στην οποία μετράει 16,8 πόντους, 6,2 ριμπάουντ, 1,5 κλεψίματα, 19,8 PIR σε 33:24′ συμμετοχής.

Ο τελευταίος αριθμός είναι μετά από έντεκα αγωνιστικές ο δεύτερος μεγαλύτερος σε όλη την Ευρωλίγκα, πίσω από τα 33:28′ του Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (11 ματς).

Για να το πάμε κι ένα βήμα παραπέρα, ο διεθνής φόργουορντ έχει παίξει πάνω από 30′ στα τελευταία έξι ματς του Παναθηναϊκού.

Με βάση τα παραπάνω νούμερα, ο Μήτογλου έχει μείνει στο πάγκο για 62:45′ από τα συνολικά 330′ της ομάδας του (δυο παρατάσεις).

Τα 267:15′ που έχει παίξει μέχρι στιγμής ο 27χρονος αποτελούν το 80,9% του συνολικού χρόνου του ”τριφυλλιού” σε αυτά τα οκτώ ματς.

Αξίζει να θυμίσουμε ότι ο Μήτογλου παίζει ουσιαστικά μόνος του στην θέση ”τέσσερα”, καθώς ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ παραμένει εκτός δράσης.

Χαρακτηριστικές οι ατάκες του Λούκα Βιλντόζα στο Eurohoops στις 23/11, λίγο μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Βαλένθια με 90-73.

”Μας λείπει ο Χουάντσο, λείπει κυρίως στον Μήτογλου, γιατί παίζει πολλά λεπτά”

Παναθηναϊκός: Χωρίς αλλαγή σε όλη την 4η περίοδο!!!

Γιαννακόπουλος: “Mε τέτοιο επίπεδο διαιτησίας κανείς σοβαρός δεν πρόκειται να επενδύσει σε αυτό το τσίρκο”

Κέντρικ Ναν: Άγγιξε την 20άρα και ανεβαίνει… “θα πάρουμε τη νίκη στο επόμενο”