Μήτογλου: Βροντερό ΠΑΡΩΝ στο Βελιγράδι και συνεχίζει… “είμαστε έτοιμοι για Μπαρτσελόνα”

2024-03-20T22:51:20+00:00 2024-03-20T22:51:20+00:00.

mitoglou-panathinaikos vs zvezda

Παθιασμένος, εύστοχος και ΞΑΝΑ εκεί για τον Παναθηναϊκό ο Ντίνος Μήτογλου, που παραλίγο να πετύχει ακόμη ένα double-double (17π, 9 ριμπ.) μέσα στο Βελιγράδι.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Δυναμικός, εύστοχος και γενικά… εκεί για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε τεράστια εμφάνιση μέσα στο Βελιγράδι, κέρδισε κατά κράτος τον Ερυθρό Αστέρα (76-89) μέσα στο Βελιγράδι, πήρε την έβδομη νίκη του φέτος στην regular season και βάζει πλώρη για το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας στην Ευρωλίγκα.

Το τριφύλλι έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις του, με τον Ντίνο Μήτογλου να βγαίνει μπροστά και να δίνει το έναυσμα στους υπόλοιπους συμπαίκτες του, σημειώνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο τους 12 απ’ τους συνολικά 20 πόντους της ομάδας του κι ενώ τα ποσοστά έξω από την περίμετρο ήταν… φωτιά για την ελληνική ομάδα, μιας που στο φινάλε της πρώτης περιόδου το τριφύλλι σούταρε με 7/9 τρίποντα (78%) και στο τέλος του ημιχρόνου με 9/13 και 69.2%.

Ο φόργουορντ των “πρασίνων” ήταν εκεί σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα (κι ας έκατσε στον πάγκο με 3 φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο), βγήκε μπροστά, έβαλε μεγάλα καλάθια και σουτ που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός όταν κολλούσε στην επίθεση (αν κι ήταν λίγες οι φορές απόψε) και με 17 πόντους (4/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη) σε 32:06 ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών του μεγάλου αυτού διπλού.

Πλέον οι “πράσινοι” ξέρουν ότι με 4/4 απέναντι σε Μπαρτσελόνα (εντός), Βίρτους Μπολόνια (εκτός), Μπάγερν Μονάχου (εκτός) και Άλμπα Βερολίνου (εντός) θα είναι σίγουρα στην τετράδα, ό,τι κι αν γίνει στα υπόλοιπα ματς.

“Είπαμε με τον κόουτς θα πάρουμε τη νίκη και το κάναμε, η Μπαρτσελόνα θα έρθει στο ΟΑΚΑ για να κερδίσει”

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ντίνος Μήτογλου μίλησε στην κάμερα της Nova για το διπλό αυτό, αλλά και το προσεχές ματς με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ.

“Ξέραμε τη σοβαρότητα και τη βαρύτητα που είχε αυτό το ματς. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι απ’ την αρχή. Ξέραμε τί ομάδα είναι ο Ερυθρός και σε τί έδρα παίζουμε. Είναι πάντα πολύ επικίνδυνη ομάδα. Μπήκαμε με το σκεπτικό και μιλήσαμε με τον κόουτς πριν βγούμε ότι θέλουμε να πάρουμε τη νίκη και πήραμε τη νίκη. Είπαμε με τον κόουτς ότι θέλουμε τη νίκη και πρέπει να την πάρουμε. Αυτό είπαμε και το κάναμε. Ανταποκριθήκαμε στις άμυνες του Ερυθρού. Μας έπαιζαν στην αρχή heads-out, οπότε μοιράσαμε περισσότερο την μπάλα, ενώ στο δεύτερο που έπαιζαν με αλλαγές, ανταποκριθήκαμε πολύ καλύτερα. Είχαμε αναλογία 25-10 ασίστ-λαθών κάτι που δείχνει ότι είμαστε σοβαροί και βελτιωνόμαστε στο παιχνίδι. Είμαστε έτοιμοι τώρα για την Μπαρτσελόνα που έχασε από τη Φενέρ. Θα έρθει στο ΟΑΚΑ για να κερδίσει κάτι που θέλει πολύ μετά απ’ αυτή την ήττα. Έχουμε λιγότερο από 48 ώρες για να προετοιμαστούμε και να είμαστε έτοιμοι. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά κάποιες φορές όλοι κάνουμε κοιλιά και είναι απολύτως φυσιολογικό. Κοιτάω πάντα μόνο πως να βοηθάω την ομάδα μου και να παίζω πάντα καλά”.

Παναθηναϊκός ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στο Βελιγράδι και στα χέρια του το πλεονέκτημα!