Παναθηναϊκός: Οι 91 πόντοι αρνητικό ρεκόρ σεζόν στο ΟΑΚΑ, αλλά και σε 40λεπτο αγώνα!

2024-04-24T10:41:40+00:00 2024-04-24T10:53:01+00:00.

24/Apr/24 10:41

nunn-panathinaikos

Οι 91 πόντοι που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ από τη Μακάμπι αποτελούν νέο αρνητικό ρεκόρ στην άμυνα του για φέτος.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αν μάλιστα προσπεράσουμε το γεγονός ότι το παιχνίδι με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι κρίθηκε στην παράταση δεχόμενος 92 πόντους, τότε το παθητικό των 91 πόντων με τη Μακάμπι στο Game 1 είναι το χειρότερο φετινό για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ότι ο Παναθηναϊκός έχει δεχτεί 91 πόντους σε πολύ λίγα παιχνίδια στο ΟΑΚΑ.

Η αλήθεια είναι ότι … σχεδόν το πέτυχε ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ.

ΑΠΙΘΑΝΟΣ Καλαϊτζάκης: Κατέβασε το γενικό στον Ριβέρο και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (video)

Η πραγματικότητα όμως είναι λίγο πιο καλή για τον Παναθηναϊκό, καθώς σε κανένα παιχνίδι ως τώρα δεν είχε δεχτεί 91 πόντους και το χειρότερο παθητικό του ήταν στην ήττα από τη Ρεάλ με 78-90!

Με τον Ολυμπιακός δέχτηκε 88 πόντους αλλά στην παράταση, ενώ ξανά η Μακάμπι βρίσκεται σε αυτή τη λίστα, με τους 86 πόντους που έβαλε στον Παναθηναϊκό στον αγώνα της κανονικής περιόδου.

Η ισραηλινή ομάδα πέτυχε το 3/3 κατά των “πρασίνων” και η νίκη στο Βελιγράδι με 90-75, μπαίνει και αυτή στη λίστα με τις χειρότερες αμυντικές βραδιές του Παναθηναϊκού!

Είναι ηλίου φαεινότερο πως ο Οντέτ Κάτας και οι παίκτες του έχουν βρει τον τρόπο να βλάψουν μία από τις καλύτερες άμυνες της Ευρωλίγκας, σκοράροντας πολύ και κερδίζοντας τα παιχνίδια.

Προφανώς ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε πολύ στην άμυνα του και δεν είναι τυχαίο ότι στις τέσσερις ήττες του στο ΟΑΚΑ μετράει ισάριθμα αρνητικά αμυντικά ρεκόρ!

Αντίθετα, πολλές φορές εκτός έδρας νικάει ασχέτως των υψηλών σκορ των αντιπάλων του.

Κάτι που έγινε:

• στο Μονακό
  • στη Μαδρίτη
  • στο Βερολίνο

Οι περισσότεροι πόντοι που δέχτηκε φέτος ο Παναθηναϊκός ήταν στο παιχνίδι με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (92) αλλά σε 45 αγωνιστικά λεπτά, οπότε σε 40λεπτο αγώνα το ματς της Τρίτης (23/4) με τη Μακάμπι δημιούργησε ουσιαστικά το νέο αρνητικό ρεκόρ του.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να αναζητηθεί ιδιαίτερα από τον Εργκίν Αταμάν και τους συνεργάτες του, το βασικό αίτιο της ήττας στο Game 1…