Ευρωλίγκα: Τα βραβεία του Eurohoops για την 9η αγωνιστική

2017-11-25T11:14:48+00:00 2017-11-25T11:22:29+00:00.

Giannis Askounis

25/Nov/17 11:14

Πολλά σπουδαία ματς της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά με τις δύο ελληνικές ομάδες να συνεχίζουν την ανοδική πορεία τους.

Του Άρη Μπάρκα/ info@eurohoops.net

Όπως μπορείτε να δείτε στη βάση δεδομένων του Eurohoops, τα περισσότερα παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός και η Μπάμπεργκ πέτυχαν σπουδαία ανατροπή στο δρόμο για τη νίκη.

Οι “πράσινοι” αναρριχήθηκαν στην πρώτη τετράδα της κατάταξης ανεβαίνοντας στο 6-3 και ισοβάθμησαν με τη Φενέρμπαχτσε. Οι δύο ομάδες είναι μία νίκη πίσω από τον Ολυμπιακό και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που μοιράζονται την πρώτη θέση όντας στο 7-2.

Πάντως, ο MVP μας είναι πρώην πρωταθλητής της Ευρωλίγκας που πέτυχε ένα μικρό θαύμα στην Μπάμπεργκ.

MVP: Ρίκι Χίκμαν
Το άξιζε για πολλούς λόγους. Πρώτα απ’ όλα σκόραρε 26 πόντους και με τα 5/8 τρίποντά του έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απίθανη ανατροπή της Μπάμπεργκ σε βάρος της Βαλένθια. Επιπλέον καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης από τη γραμμή των βολών. Αυτός είναι ο ορισμός του MVP.

Οι πέντε καλύτεροι
1. Ρίκι Χίκμαν: Βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά
2. Εντγκάρας Ουλανόβας: Ήταν ασταμάτητος στο δρόμο για 22 πόντους στο πλαίσιο της νίκης της Ζαλγκίρις Κάουνας επί της Αναντολού Εφές. Ναι μεν πέτυχε από τους πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πραγματοποίησε συνολικά εξαιρετική εμφάνιση αστοχώντας σε μόλις δύο σουτ.
3. Τζέιμς Νάναλι: Έκανε το καλύτερό του παιχνίδι ως παίκτης της Φενέρ με 20 πόντους, 4/5 τρίποντα και μεγάλες φάσεις στο αμφίρροπο ματς με τη Χίμκι.
4. Τζαμέλ ΜακΛίν: Πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού αντιμετωπίζοντας την προηγούμενη ομάδα του, τη Μιλάνο. Σημείωσε 22 πόντους με 10/14 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε επτά ριμπάουντ.
5. Γιόχαν Βόιτμαν: Ο “ψηλός” της Μπασκόνια κυριάρχησε στη ρακέτα με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ στην εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Ερυθρού Αστέρα.

Κόουτς της εβδομάδας: Τσάβι Πασκουάλ
Έχει αντιμετωπίσει πολλές φορές τη Ρεάλ Μαδρίτης και στην Αθήνα κατάφερε να πάρει μία κρίσιμη νίκη επί των Μαδριλένων, που ανέβασε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη θέση της κατάταξης. Παρά τα προβλήματά τους, οι “πράσινοι” βρήκαν ξανά τον τρόπο να εξελιχθούν σε ομάδα με υψηλούς στόχους, όχι μόνο περί πρόκρισης στα πλέι οφ, αλλά περί παρουσίας στο Φάιναλ Φορ.

Τελευταία κουβέντα: Σκαμπανεβάσματα
Το μόνο ματς της 9ης αγωνιστικής που δεν τελείωσε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ ήταν εκείνο της Μπαρτσελόνα, που κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Όπως συνέβη κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο κυριάρχησαν στο παρκέ. Παραμένουν, πάντως, στη 10η θέση με απολογισμό 4-5, γεγονός που σε κάνει να αναρωτηθείς ποιο αγωνιστικό πρόσωπο της Μπάρτσα θα εμφανιστεί την επόμενη εβδομάδα.