Μπαρτσελόνα: Υπερηχητική κόντρα στην Εφές, με “καυτό” Μίροτιτς! (videos)

2019-10-04T21:12:11+00:00 2019-10-04T23:29:11+00:00.

04/Oct/19 21:12

Η Μπαρτσελόνα πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Εφές με 74-64, με τον Νίκολα Μίροτιτς να ξεκινάει… καυτός τη νέα σεζόν!

Στην επανάληψη των περσινών playoffs, η Μπαρτσελόνα πήρε μία ”μίνι” εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό από το Final Four, κερδίζοντας στη πρεμιέρα την Εφές μέσα στη Τουρκία με σκορ 74-64!

Φανταστικός και ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκολα Μίροτιτς, πολλές βοήθειες από Ντέιβις-Κλαβέρ-Τόμιτς. Προσπάθησαν παρά την απουσία του Λάρκιν οι Μίτσιτς-Πίτερς, με τη νίκη όμως να μην έρχεται.

Για τη δεύτερη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενεί την Άλμπα Βερολίνου (11/10, 20:30), ενώ η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στη Ρωσία την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (11/10, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας, η Εφές, παρά τις απουσίες των Σέιν Λάρκιν-Ροντρίγκ Μπομπουά, ξεκίνησε καλύτερα, με τον Άλεν Πίτερς να ξεκινάει ”καυτός”. Γρήγορα όμως, η Μπαρτσελόνα πήρε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε με ”όπλο” την υψηλή της ευστοχία να προηγηθεί με 14-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τους Ντιλέινι-Ντέιβις-Μίροτιτς να δίνουν το σύνθημα, την ώρα που στον αντίποδα ο Τίμπορ Πλάις έκανε ”ζημιά” στη ρακέτα της Μπαρτσελόνα, χωρίς να έχει ουσιαστικό στήριγμα. Η διαφορά έμεινε σταθερά στους 7-8 πόντους, πριν ξεπεράσει το όριο των 10 (22-33), απόσταση που έμεινε μέχρι και το φινάλε του ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-37.

”Καθάρισε” ο Μίροτιτς!

hanga

Η τρίτη περίοδο είχε άρωμα… Νίκολα Μίροτιτς, του μεγαλύτερου αστέρα της φετινής Ευρωλίγκας. Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ ήταν μπροστάρης στην επίθεση της Μπαρτσελόνα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 15 (29-44 στο 24′). Η Εφές όμως, όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά με ένα σερί 9-0 (από 37-49 στο 46-49) έκανε τη μισή δουλειά και έκανε το ντέρμπι… ντέρμπι!

Η Εφές ”πλήρωσε” το γεγονός πως έμεινε με 2 μόλις πόντους σε 7′ (από το -2:47′ της 3ης περιόδου μέχρι το -6:09′ της 4ης), με τον Άντε Τόμιτς να κάνει μεγάλη ζημιά στη ρακέτα και τον Μίροτιτς να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε. Η Εφές έδειξε ότι δεν μπορούσε να μειώσει με τίποτα, ο Μίροτιτς συνέχεια να… τα βάζει και το τελικό 74-64 έφερε τη πρώτη νίκη των Ισπανών και τη πρώτη ήττα των Τούρκων.

Πού κρίθηκε: Αν και η Εφές ”επέστρεψε” στη τρίτη περίοδο (46-49), η Μπαρτσελόνα, με επιμέρους 12-20 ”καθάρισε” στη τελευταία περίοδο.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ. Στους 11 πόντους-7 ριμπάουντ έφτασε ο Μάλκολμ Ντιλέινι, 10 πόντους-5 ριμπάουντ-4 ασίστ είχε ο Μπράντον Ντέιβις.

Ξεχώρισε για την Εφές ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους, 14 με 5 ασίστ είχε ο Βασίλιε Μίτσιτς, 13 ο Τίμπορ Πλάις, στους 2 (0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) έμεινε ο Κρις Σίνγκλετον.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-37, 46-49, 64-74