Εφές: Λάρκιν και Μίτσιτς “καθάρισαν” την Άλμπα, σε ένα ΕΠΙΚΟ ματς! (vids)

2019-10-11T21:33:11+00:00 2019-10-11T23:59:55+00:00.

11/Oct/19 21:33

Μετά από ένα φανταστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στη παράταση, η Εφές κατάφερε να λυγίσει την μαχητική Άλμπα, με τους Λάρκιν και Μίτσιτς να είναι σε μεγάλη βραδιά!

Η Εφές ήταν καλύτερη στο έξτρα πεντάλεπτο και με το τελικό 106-105, κατάφερε να πανηγυρίσει τη πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, με την μαχητική Άλμπα να φτάνει πολύ κοντά στο ”2 στα 2”, όμως οι ΦΟΒΕΡΟΙ Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς έκαναν τη διαφορά για τους Τούρκους!

Μετά από 2 αγώνες, αμφότερες οι ομάδες μετρούν από μία νίκη, ενώ για τη τρίτη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τη Βαλένθια (18/10, 22:00), ενώ η Άλμπα ταξιδεύει στη Βαρκελώνη για το ματς με τη Μπαρτσελόνα (18/10, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τον Σέιν Λάρκιν να επιστρέφει στην αποστολή, αλλά τον Ροντρίγκ Μπομπουά να παραμένει εκτός, η Εφές δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με την Άλμπα να έχει καλύτερη ρυθμό στην επίθεση και εξαιρετική ευστοχία. Μάλιστα, οι Γερμανοί ξέφυγαν με 7 (16-23 στο 7′), πριν προσπεράσουν οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Λάρκιν και σερί 9-0 (25-23), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-25.

Η Άλμπα βρήκε τον τρόπο, κυρίως από τα 6,75μ, και πέρασε μπροστά στο σκορ (34-36) δια χειρός Ρόκας Γκιεντράιτις, με τον Τίμπορ Πλάις (ξεπέρασε τους 1.500 πόντους καριέρας) να συνεχίζει τη δουλειά του Μπράιαντ Ντάνστον και τον Βασίλιε Μίτσιτς να κάνει τα πάντα, για το νέο προβάδισμα της Εφές (41-38).

Ματσάρα και… παράταση!

Ίδιο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο, με την Εφές να έχει μεν ένα ισχνό προβάδισμα, όμως η Άλμπα είχε τους τρόπους και όχι μόνο έμεινε σε απόσταση αναπνοής, αλλά πέρασε και μπροστά λίγο πριν τη συμπλήρωση των 30′ (69-72), με τους Ρόκας Γκιεντράιτις, Λάντρι Νόκο και Λουκ Σίκμα να κάνουν τη ”ζημιά” στην Εφές.

Όλα κρίθηκαν στο φινάλε, με την Εφές να μειώνει σε 77-78 με τους Πλάις και Μίτσιτς να κάνουν τεράστια προσπάθεια, όμως ο Ντάνστον ήταν αυτός που ”μίλησε”, όταν το σκορ έγινε 80-86. Ο Αμερικανός σέντερ έβαλε 5 σερί πόντους για το 87-86 στο 37′. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους Γερμανούς να παίρνουν νέο προβάδισμα (90-93 στο 38′), με τον Μίτσιτς να αναλαμβάνει και με 5 δικούς τους πόντους να κάνει το 95-93 στο 39′. Ο Σίβα Πέιτον έκανε το 95-95 με 2/2 βολές και η Εφές είχε 14” στη διάθεσή της να ”κλέψει” το ματς, όμως ο Λάρκιν δεν ευστόχησε και το ματς πήγε στη παράταση.

”Μίλησε” η ανωτερότητα της Εφές

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο, κάνοντας το 100-95, με τον Λάρκιν να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε. Με 7 δικούς τους πόντους, έκανε το 104-101, 2′ πριν το φινάλε. ο Σίκμα με 2 βολές μείωσε σε 104-103 στο -55”, ο Μίτσιτς έκανε το ίδιο για το 106-103, ο Σίβα επίσης δεν αστόχησε για το 106-105, όμως το άστοχο τρίποντο του Λάρκιν στο φινάλε και το σουτ χωρίς τύχη του Νιλς Γκίφεϊ έφεραν τη πρώτη νίκη των Τούρκων!

Πού κρίθηκε: Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, όμως το φινάλε αποζημίωσε τους πάντες. Το ματς, αφού πρώτα πήγε στη παράταση, κρίθηκε στις βολές, με τις δύο ομάδες να είναι τρομερά εύστοχες. όμως η Εφές εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως προηγήθηκε άμεσα μετά το 40′. Κομβικά και το 11/20 στα τρίποντα και τα μόλις 6 λάθη των νικητών.

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Σέιν Λάρκιν, με τον Αμερικανό της Εφές να σταματάει στους 26 πόντους (3/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/7 βολές), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά και ο φανταστικός Βασίλιε Μίτσιτς με 23 πόντους (3/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές) και 13 (!) ασίστ, ενώ 18 (7/7 δίποντα) και 16 μέτρησαν οι Μπράιαντ Ντάνστον (μαζί με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Τίμπορ Πλάις.

Έκανε τα πάντα, αλλά δεν αρκούσε για την Άλμπα ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-30, 69-72, 95-95, 106-105