Τάισον Κάρτερ: Ρεκόρ σεζόν σε ολόκληρο το BCL, τρίτος σκόρερ στη διοργάνωση ο σταρ του Λαυρίου (Video)

2021-11-04T00:01:10+00:00 2021-11-04T05:09:00+00:00.

04/Nov/21 00:01

Ο Τάισον Κάρτερ έκανε καταπληκτικό παιχνίδι στη μεγάλη νίκη του Λαυρίου επί της Νίζνι Νόβγκοροντ στο ΣΕΦ, πετυχαίνοντας ρεκόρ σεζόν σε ολόκληρο το BCL με 35 πόντους, ενώ παράλληλα ανέβηκε στην 3η θέση των σκόρερ της διοργάνωσης…

Tου Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο έκανε το 2/2 στην έδρα του (2-1 συνολικά) – έστω κι αν το ΣΕΦ είναι το γήπεδο του στο Basketball Champions League – με τον Αμερικανό γκαρντ να διαλύει τα κοντέρ και τα φετινά ρεκόρ.

Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε 35 πόντους κατά της Νίζνι στο ματς που κρίθηκε στην παράταση, έχοντας 8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 4/6 βολές, ενώ μοίρασε κι έξι ασίστ ο… αθεόφοβος.

Δεν ήταν απλά το κορυφαίο παιχνίδι από έναν αθλητή του στη σύντομη ευρωπαϊκή ιστορία του Λαυρίου, αλλά ο Κάρτερ πέτυχε παράλληλα το season high μεταξύ όλων ως τώρα στο Basketball Champions League.

Ο μόλις 23 ετών άσος του Λαυρίου είχε σημειώσει 21 πόντους στη μοναδική ήττα της ομάδας του από τη Μάλαγα του  Φώτη Κατσικάρη στην Ανδαλουσία (αήττητη), ενώ ξεκίνησε τη σεζόν με 15 κατά της Ντιζόν, στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη των “κίτρινων” στην ιστορία τους!

“Έχουμε ταλέντο, σπουδαίο κόουτς που μας προετοιμάζει τρομερά, συγκέντρωση στην άμυνα και το βασικότερο, διαθέτουμε τρομερή χημεία μεταξύ μας. Αυτά είναι τα κλειδιά για την επιτυχία στο Λαύριο”, είχε δηλώσει ο Κάρτερ στο Eurohoops για το μυστικό της επιτυχίας της ομάδας του που (και φέτος) πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία με ρεκόρ 4-1 στη Stoiximan Basket League.

ΤΑΪΣΟΝ ΚΑΡΤΕΡ ΣΤΟ EUROHOOPS: ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ”

Ο Κάρτερ ανέβασε θεαματικά το μέσο όρο του στο σκοράρισμα μετά τη μεγάλη νίκη επί της Νίζνι με 95-86 στην παράταση.

Πλέον μετράει 23,7 πόντους στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και βρίσκεται στην τρίτη θέση των σκόρερ στη σχετική λίστα του BCL!

Μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής, λοιπόν, προηγείται ο Ακούν-Πουρσέλ της Γαλατάσαραϊ με 25 πόντους μέσο όρο ενώ ακολουθεί ο Τζέρικ Χάρντινγκ της Νίμπουρκ με 24 πόντους.

Όπως γίνεται κατανοητό, λοιπόν, ο Κάρτερ μπορεί να βάλει πλώρη ακόμα και για την πρώτη θέση των σκόρερ του Basketball Champions League, καταπλήσσοντας τους πάντες στην Ευρώπη με τις επιδόσεις του! Εμείς τον… μάθαμε από πέρυσι βεβαίως.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο,ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ BCL ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ

Τρία παιχνίδια, τρεις παρατάσεις. Besiktas Icrypex και Rytas Vilnius έπαιξαν 50 λεπτά στην Κωνσαντινούπολη, Λαύριο Megabolt και Nizhny Novgorod 45 στην Ελλάδα και η πρωταθλήτρια Hereda San Pablo Burgos νίκησε εύκολα χάρη στην εντυπωσιακή τρίτη περίοδο κόντρα στην EWE Baskets Oldenburg στην Ισπανία.

Διπλή παράταση στην Κωνσταντινούπολη

Η Besiktas Icrypex μπήκε στο ματς με ρεκόρ 1-1, όπως και η Rytas Vilnius, αλλά οι Λιθουανοί είχαν το αβαντάζ όντες στο +14 σε σύγκριση με το -6 των ασπρόμαυρων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς πιο δυνατά, κρατώντας την Rytas μόλις στους έξι πόντους στην πρώτη περίοδο και χτίζοντας αβαντάζ 16 πόντων στο φινάλε της. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 44-27 με τους Trevon Blueitt και Dedric Lawson να έχουν αθροιστικά 24 πόντους για τους Τούρκους. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν αυτή των 21 πόντων.

Υπήρχε και μία αξιομνημόνευτη στιγμή στο πρώτο μέρος για τους φιλάθλους της Besiktas fans. Tο παιδί-θαύμα Yagiz Aksu πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο BCL – Aksu is σε ηλικία μόλις 15 ετών, 9 μηνών και 2 ημερών, αλλά δεν έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς το ρεκόρ ανήκει στον Λευτέρη Μαντζούκα που είχε σκοράρει σε ηλικία 15 ετών, 6 μηνών και 29 ημερών με τον Προμηθέα Πάτρας κόντρα στην Segafredo Virtus Bologna το 2019.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα, δεν υπήρχαν και τόσο πολλοί λόγοι για χαμόγελα. Η Rytas βρήκε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησε την Besiktas σε τέσσερις εύστοχες, εντός πεδιάς προσπάθειες.

Ο Mindaugas Girdziunas βρήκε τα αγαπημένα του σουτ με το δεξί και μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα για την ομάδα του Giedrius Zibenas διαμορφώνοντας και το 61-60 τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε ένα λεπτό αργότερα, με alley-oop του Maurice Ndour που έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Rytas, μετά το ξεκίνημα του αγώνα, κι οι ομάδες άρχισαν να ανταλλάζουν χτυπήματα.

Η Rytas είχε την ευκαιρία να κερδίσει στην τελευταία κατοχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Το σύστημα σχεδιάστηκε για τον Ivan Buva, πρώην παίκτη της Besiktas, που κέρδισε φάουλ, 1.6” πριν από το τέλος, αλλά έβαλε μία βολή και διαμόρφωσε το 69-69 για την παράταση.

Για να διατηρηθεί η ιδανική ισορροπία της αναμέτρησης, υπήρξε κι ένα τελευταία σουτ για την Besiktas Icrypex στο φινάλε της πρώτης παράτασης. Ο Isaiah Whitehead βρήκε καλό σουτ δύο πόντων, αλλά η μπάλα αναπήδησε και κατέληξε εκτός στόχου, με το 74-74 να μένει και το ματς να οδηγείται σε ακόμη ένα έξτρα πεντάλεπτο.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να πάρουν τη νίκη στη δεύτερη παράταση, αλλά ο Whitehead κράτησε την Besiktas σε θέση ισχύος. Η Rytas βρήκε δύο ευκαιρίες για να στείλει το ματς σε νέα παράταση, αλλά οι Girdziunas και Margiris Normantas αστόχησαν. Κάπως έτσι, η Besiktas πανηγύρισε τη νίκη με 82-79.

Ο Blueitt είχε 21 πόντους, ο Lawson έκανε double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ το πλησίασε και ο Whitehead με 16 πόντους και 9 ασίστ. Ο Normantas σημείωσε 18 πόντους για την Rytas, που υποχώρησε στο 1-2, ενώ η Besiktas ανέβηκε στο 2-1 μετά το πρώτο μισό της Κανονικής Περιόδου.

Ο Carter έλαμψε κι έστειλε την Nizhny στο 0-3

Η Nizhny Novgorod διοργάνωσε το περσινό Final 8, αλλά η έκτη σεζόν είχε ξεκινήσει με δύο ήττες, εντός από την Unicaja κι εκτός από την Dijon. Το Λαύριο Megabolt μπήκε στο σημερινό ματς με ρεκόρ 1-1.

Ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, αρέσκεται να δίνει το πράσινο φως σε παίκτες του που νιώθουν ζεστοί, όπως έκανε σίγουρα σήμερα με τον Tyson Carter. Ο 23χρονος γκαρντ είχε 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 21 στο ημίχρονο, οδηγώντας το Λαύριο Megabolt στο 49-44 της ανάπαυλας.

Η Nizhny Novgorod είχε απάντηση στην εμφάνισή του, στέλνοντας διπλά μαρκαρίσματα πάνω του ώστε να φύγει η μπάλα από τα χέρια του, αλλά αυτό το ματς έδειξε γιατί η διοίκηση του Λαυρίου Megabolt επέμενε να τον κρατήσει στην ομάδα και στην Ελλάδα για ακόμη ένα χρόνο.

Ο απόφοιτος του Mississippi State ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα από το Λαύριο το 2020, μετρώντας 14 πόντους κατά μέσο όρο στο ελληνικό πρωτάθλημα και, απέναντι στα αμυντικά πλάνα του Zoran Lukic, κατάφερε να σκοράρει 35 πόντους, έναν λιγότερο από όσους είχε αθροιστικά στα πρώτα δύο παιχνίδια.

Το όμορφο λέι απ του Carter υπό πίεση έφερε το Λαύριο στο +2, 34.6” πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου.

Η Nizhny Novgorod δεν πανικοβλήθηκε και βρήκε το δικό της ήρωα, με τον Ivan Strebkov να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο για το προσπέρασμα, ενώ απέμεναν 4 δευτερόλεπτα στην κλεψύδρα.

Ο Πέτρος Γερομιχαλός βρέθηκε σε παρόμοια κατάσταση με τον Ivan Buva κι έβαλε επίσης μία από τις δύο βολές, στέλνοντας και αυτό το ματς στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν υπόθεση μίας ομάδας. Ο Carter βρήκε βοήθεια από τον Kenny Goins και τον Βασίλη Μουράτο που ευστόχησε στο τρίποντο-μαχαιριά. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 95-86.

Πάρτι στο Pabellon Multiusos Coliseum Burgos

Η Hereda San Pablo Burgos κέρδισε διαδοχικούς τίτλους στο BCL, αλλά βρισκόταν χαμηλά στον όμιλο με ρεκόρ 1-1 και -10 πριν από το ματς. Η Oldenburg ήταν επίσης στο 1-1 με +2.

Τίποτα δεν χώριζε τις ομάδες των Zan Tabak και Mladen Drijencic έπειτα από την πρώτη περίοδο, που έληξε με σκορ 24-24, και η EWE Baskets Oldenburg βρέθηκε μπροστά με 42-40 στην ανάπαυλα, αλλά δεν ήταν σε θέση να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά.

Ο,τι κι αν είπε ο Tabak στους παίκτες του στα αποδυτήρια, έπιασε τόπο. Η Hereda San Pablo Burgos ήταν άλλη ομάδα στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας ενθουσιασμό από την εξέδρα, και πέτυχε 33 πόντους σε 10 λεπτά, φτάνοντας στο 73-59 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η περίοδος άνηκε στον Tyrus McGee και στον Suleiman Braimoh. Ο Braimoh είχε 4/4 εντός πεδιάς και έφτασε στους 12 πόντους, ενώ ο McGee θύμισε τον καλό McGee, βάζοντας δύσκολα σουτ σαν να είναι λέι απ και είχε 18 πόντους πριν καν ξεκινήσει η τέταρτη περίοδος.

Αυτή η περίοδος έδωσε το έναυσμα για ένα πάρτι και στις κερκίδες. Οι παίκτες της Burgos έμοιαζαν ασταμάτητοι βάζοντας το ένα σουτ μετά το άλλο κάθε φορά που η Oldenburg επιχειρούσε να μειώσει.

Με 52 πόντους στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές κέρδισαν το παιχνίδι με 92-80, παίρνοντας και μια καλή διαφορά για ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Ο McGee ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, ο Braimoh είχε 16 χωρίς να χάσει σουτ, ο Aleksej Nikolic πέτυχε 12 και ο Vitor Benite ήταν επίσης διψήφιος με 10. Άξιος αναφοράς και ο Alex Renfroe με 9 ασίστ ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Tai Odiase είχε 20 πόντους για την Oldenburg, ενώ ο Max Heidegger πρόλαβε να πετύχει 18 πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ”