Ηρακλής – Ιωνικός 107-75: Σπουδαία εμφάνιση και… πάρτι για τον “Γηραιό” (videos)

2020-03-01T17:27:41+00:00 2020-03-01T18:29:16+00:00.

01/Mar/20 17:27

Με μία φανταστική εμφάνιση ο Ηρακλής “διέλυσε” τον Ιωνικό Νικαίας στην Θεσσαλονίκη με 107-75 για την 19η αγωνιστική της Basket League και αυξάνει τις πιθανότητες του για να προκριθεί στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα 20+ πόντων από νωρίς και δέχθηκαν το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι τους μετά το 8ο λεπτό από έναν πολύ κακό Ιωνικό που σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Πλέον o Ηρακλής με ρεκόρ 9-10 έχει σχεδόν εξασφαλίσει την παραμονή του στην πρώτη κατηγορία και παλεύει για την είσοδο στα playoffs, ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την έκτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του και έχει 8 νίκες και 11 ήττες και κοιτάει με… προσοχή τις ομάδες που είναι κάτω από αυτόν στην βαθμολογία.

Η εξέλιξη

Άνευ προηγουμένου “πάρτι” για Ηρακλή!

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του Ηρακλή στο παιχνίδι καθώς στα πρώτα 8 λεπτά προηγήθηκε με 21-1 έχοντας 8/15 δίποντα και 7 ασίστ, ενώ αντίθετα ο Ιωνικός 0/14 σουτ και 4 λάθη! Η πρώτη περίοδος έληξε με 30-8 και όλα φάνηκαν να κρίνονται από νωρίς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το “πάρτι” τους στο παρκέ και με νέο επιμέρους σκορ 18-8 να “εκτοξεύουν” το προβάδισμα τους στο +32 (48-16 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-21 και όλα ουσιαστικά να έχουν τελειώσει!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στο σκορ στους 38 πόντους (67-29 στο 24′) και τον Ιωνικό να παρουσιάζει ένα πολύ κακό πρόσωπο. Η διαφορά έφτασε και στο +43 (79-36 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την διαφορά στους 44 πόντους και σε επίπεδα double score (88-44)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς είχε κριθεί ο νικητής και ο Ιωνικός προσπαθούσε να μειώσει και τα κατάφερε με επιμέρους σκορ 12-3 (91-56 στο 35′). 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 99-65 και στο φινάλε πανηγύρισε την σπουδαία σε έκταση νίκη με 107-75!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε αρχικά με 21-1 και στο φινάλε του με 30-8 και από εκεί και πέρα όχι απλά η διαφορά δεν μειώθηκε αλλά ξεπέρασε και τους 40 πόντους!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάνλαν ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σούλερ με 15 πόντους, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ ο Καββαδάς με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ντέιβις με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Τζίμι Γκαβιν μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ, αναφέροντας: “Οι φίλαθλοί μας είναι τρομεροί. Η υποστήριξη είναι τρομερή. Ακόμα και τώρα φωνάζουν για την ομάδα. Ήρθα για να παίξω ρόλο. Η δουλειά μου είναι να είμαι ακόμα ένα κομμάτι. Έχουμε ήδη έμπειρους και ταλαντούχους παίκτες. Εγώ θέλω να βοηθήσω στο κατέβασμα, στην δημιουργία στην άμυνα και να προσαρμοστώ όσο το δυνατόν πιο γρήγορα”.

Από την πλευρά του ο Όλιβερ Χάνλαν, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ, ανέφερε: “Ήταν καλή νίκη για εμάς. Είχαμε καιρό να παίξουμε πήραμε μια καλή νίκη. Ο κόσμος ήταν τρομερός και η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική. Για το παιχνίδι με την ΑΕΚ: Πάμε μέρα με τη μέρα. Πρέπει να προετοιμαστούμε καλά. Δουλέψαμε καλά την περασμένη εβδομάδα και πρέπει να κάνουμε το ίδιο. Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα μέσα στην έδρα της ειδικά, αλλά θεωρώ πως μπορούμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι”.