Ιωνικός – Λαύριο 88-89: Το “θρίλερ” της Νίκαιας στους φιλοξενούμενους, που απολαμβάνουν την κορυφή! (videos)

2021-03-07T20:57:05+00:00 2021-03-08T05:23:53+00:00.

07/Mar/21 20:57

Το Λαύριο κατάφερε σε ένα “δραματικό” ματς στη Νίκαια να φύγει με τη νίκη με 89-88 κόντρα στον Ιωνικό και να φτάσει τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ παραμένει και στη κορυφή της κατάταξης μαζί με την ΑΕΚ έχοντας 26 βαθμούς.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνεχίζει τις εξαιρετικές φετινές εμφανίσεις της και παρότι έχασε σημαντικές διαφορές στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό, κατάφερε να πανηγυρίσει το σπουδαίο διπλό με 89-88.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 10-5 και βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο Ιωνικός με 6 νίκες και 10 ήττες βρίσκεται στα όρια της πρώτης οκτάδας με τον Βαγγέλη Αγγέλου να δηλώνει παραίτηση η οποία αρχικά δν έγινε δεκτή με τον ίδιο πάντως να μην πηγαίνει στη συνέντευξη τύπου.

Με “όπλο” την επίθεση μπροστά το Λαύριο

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και προηγήθηκε με 15-8 (στο 5′) έχοντας ήδη 7/8 δίποντα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά (23-16 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ιωνικό να μειώνει σε 30-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κάνουν την ανατροπή και μείωσαν αρχικά σε 44-41 (στο 26′) και σε 51-49 (στο 28′), όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σερί 5-0 για το Λαύριο και προβάδισμα 7 πόντων (56-49).

“Θρίλερ” έγινε το ματς στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκληραίνουν τις άμυνες τους με αποτέλεσμα το Λαύριο να διατηρήσει το σημαντικό προβάδισμα του με 66-57 (στο 27′) και να δείχνει το φαβορί για τη νίκη. H τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Ιωνικό πάντως να παραμένει και πάλι πίσω στο σκορ (78-74 στο 35′). 2΄λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι με τον Χόλογουελ να φτάνει τους 25 πόντους ισοφάρισαν σε 85-85 και ο αγώνας έγινε “θρίλερ”.

Στα 40′ ο Ντέιβις έβαλε μπροστά το Λαύριο μετά από 2/2 βολές με 89-87 και ο Ιωνικός στη τελευταία του επίθεση στα 14′ κέρδισε βολές με το Χουγκάζ να είναι μοιραίος με 1/2 (89-88) και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγάλη νίκη με …, παρότι ο Μουράτος αστόχησε σε βολές!

Που κρίθηκε: Στις 1/2 βολές του Χουγκάζ στα τελευταία 10′ δευτερόλεπτα, αλλά και στο άστοχο σουτ νίκης του Ιωνικού στη λήξη του αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντέιβις ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Γερομιχαλός με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89.