Ολυμπιακός: Σε εξαιρετική φόρμα, πέρασε “αέρα” από την Πάτρα (videos)

2022-10-10T19:53:03+00:00 2022-10-10T22:00:57+00:00.

10/Oct/22 19:53

Ο Πρωταθλητής Ολυμπιακός παρά τις απουσίες ξεκίνησε εμφατικά και με το… δεξί τη νέα σεζόν της Basket League κερδίζοντας στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 87-61 και πλέον στρέφει το βλέμμα του ξανά στην Ευρωλίγκα (Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ 14/10, 21:00).

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που δεν είχε στη διάθεση της τους Παπανικολάου, Κάνααν και Φαλ και χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον κανονισμό των 6+1 ξένων με τον Τάρικ Μπλακ, επέβαλλε από νωρίς το ρυθμό της στην Πάτρα και ξεκίνησε με εύκολη νίκη με 87-61 κόντρα στον Απόλλωνα στο τελευταίο ματς της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πειραιώτες είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές (Ουόκαπ, Βεζένκοφ, Μπλακ, ΜακΚίσικ), έπαιξαν με υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης για περισσότερο από 30 λεπτά, έδωσαν ευκαιρία σε παίκτες όπως οι Πάπας – Κολοβέρος να πατήσουν παρκέ και πραγματοποίησαν μία ακόμα καλή εμφάνιση στο ξεκίνημα της σεζόν.

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου και θα υποδεχθεί τη Ζαλγκίρις Κάουνας (14/10, 21:00) στο ΣΕΦ, αλλά και στο μέτωπο των τραυματιών.

Ανώτερος, “κλείδωσε” από νωρίς τη νίκη ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι προσπαθώντας να επιτεθεί στη ρακέτα με τους Βεζένκοφ – Μπλακ και προηγήθηκε από νωρίς με 10-6 (στο 4′). Ο Απόλλωνας κυκλοφορούσε πολύ καλά την μπάλα στην επίθεση και προσπαθούσε να τρέξει με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 13-13 (στο 7′) μετρώντας 5/8 σουτ.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-18 μετά από επιμέρους σκορ 13-5 και τους Πειραιώτες να έχουν 9 ασίστ με μηδέν λάθη με τους Μπλακ – Πίτερς να έχουν συνολικά 16 πόντους (8+8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε επιμέρους σκορ 13-3 μετρώντας αρχικά 3/3 τρίποντα (Σλούκας 6 πόντους, 3 ασίστ) με συνεισφορά από όλους τους παίκτες της πεντάδας (Μπολομπόι, Λαρεντζάκης, Πίτερς, ΜακΚίσικ) και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +18 (39-21 στο 15′).

Με τον Πάπας να σκοράρει 6 σερί πόντους (1/1 τρίποντο, καλάθι και φάουλ) η διαφορά πήγε και στους 22 πόντους (45-23 στο 17′) κ, όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν και με σερί 7-0 μείωσαν σε 45-30 (στο 19′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 50-33 μετά από buzzer beater τρίποντο (8/12 συνολικά με 15 ασίστ και 2 λάθη) του Βεζένκοφ!

Το “ερυθρόλευκο πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Περιβόλα” ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος από μακριά (1/4 τρίποντα), αλλά μέσα από την άμυνα του και με τον Βεζένκοφ να σκοράρει αύξησε το προβάδισμα του στους 22 πόντους (59-37 στο 24′).

Με τέσσερις σερί πόντους του Ουόκαπ (7π-8ασ-2ριμπ) η διαφορά πήγε και στους 28 (65-37 στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά με 75-42 μετά από buzzer beater του Κολοβέρου που έκανε και εκείνος ντεμπούτο.

]

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές είχαν ανοίξει τελείως το rotation δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα. Στο 35ο λεπτό η διαφορά ήταν για τον Ολυμπιακό στους 23 (78-55), ενώ στο φινάλε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πανηγύρισε δίκαια την πρώτη της νίκη με 87-61.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με συνολικό επιμέρους σκορ 24-13 πήγε στα αποδυτήρια με 50-33 διαφορά την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος, ενώ νωρίτερα (στο 17′) είχε προηγηθεί και με +22 (45-23).

Παίκτης-κλειδί: O Βεζένκοφ ήταν πολύ καλός με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ξεχώρισαν ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ και μηδέν λάθη, ο ΜακΚίσικ με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Μπλακ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87