Εθνική Γυναικών: Ήττα στο φινάλε από την Τσεχία και εκτός απ’ τις “8” του Ευρωμπάσκετ (videos)

2023-06-19T18:55:48+00:00 2023-06-19T19:36:18+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Jun/23 18:55

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε στο τέλος (79-76) από την Τσεχία της Πέτρα Χολεσίνσκα (19 πόντους, 8 ασίστ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ. Η Τσεχία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στη φάση των “8”.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Εθνική Γυναικών μετά την τρίτη θέση που κατέλαβε στον όμιλό της, μετά από τη νίκη επί της Λετονίας και τις ήττες από Μαυροβούνιο και Ισπανία, αντιμετώπισε την Τσεχία στο νοκ-άουτ παιχνίδι, όπου δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε με 79-76 και έτσι δεν ήρθε η πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Στους “8” λοιπόν η Τσεχία καλείται ν’ αντιμετωπίσει την Ουγγαρία.

Μεγάλη εμφάνιση για την Εθνική ομάδα τόσο από την Μαριέλλα Φασούλα (26 πόντους, 13 ριμπάουντ), όσο και από την Άρτεμις Σπανού (22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Η τελευταία μεγάλη διάκριση για την Εθνική Γυναικών ήταν το 2017 όπου κατέλαβε την 4η θέση στην Πράγα, ενώ πριν από 14 χρόνια, το 2009 στη Λετονία, τερμάτισε στην πέμπτη θέση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έδειξε από τα πρώτα λεπτά ό,τι μπορεί με οδηγό την άμυνα να βάλει δύσκολα στις Τσέχες.

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν αυτή που έδωσε το… σύνθημα και με το απόλυτο 100% και 8 πόντους, ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις και λίγο αργότερα η Ελεάννα Χριστινάκη με τρίποντο την έστειλε για πρώτη φορά στους επτά πόντους. Η Βερόνικα Σιπόβα στην αμέσως επόμενη φάση απάντησε για τρεις, ενώ η Έλενα Τσινέκε με κρύο αίμα έστειλα ξανά τη διαφορά στους επτά.

Τα τρία φάουλ της Ρενάτα Μπρεζινόβα ήταν το καλύτερο νέο της Εθνικής μας, αφού μόλις στα δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτη περιόδου έφυγε για τον πάγκο. Η Τσεχία με 4/9 στα τρίποντα και ένα μεγάλο σουτ στο τέλος από την Κατερίνα Ζειταμερόβα ισοφάρισε σε 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σετσόβα έβαζε δύσκολα στις ψηλές της Ελλάδας και με τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε από κοντα. Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου όμως με δικό της καλάθι και φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Εθνική.

Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα τα έβρισκα “σκούρα” στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, όμως προσωπικά καλάθια της Φασούλα (είχε στο πρώτο μέρος 17 πόντους με 8/10 σουτ και 3 ριμπάουντ) και με Παυλοπούλου να μοιράζει ακατάπαυστα ασίστ (είχε 9 στο πρώτο μέρος όταν το ρεκόρ στο Ευρωμπάσκετ είναι 13) έδωσαν ένα ισχνό προβάδισμα.

Οι Τσέχες όμως πέρασαν μπροστά (41-40) με λέι απ στον αιφνιδιασμό από την Ζειταμερόβα, λίγο πριν απαντήσει η Φασούλα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και η τρίτη περίοδος, οι Τσέχες ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν, με την Στουπαλόβα να βάζει το δεύτερό της τρίποντο και να κάνει το 44-42. Το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς, με το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο (61-61).

Οι πόντοι από το ζωγραφιστό μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 32 για την Ελλάδα έναντι 8 των Τσέχων, όμως τα τρίποντα ήταν αυτά που… “πλήγωναν” το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που παρόλα αυτά με καλάθια της Φασούλα μέσα απ’ τη ρακέτα πήρε ξανά το προβάδισμα. Οι πέντε μόλις πόντοι που είχε πάρει η Ελλάδα μέχρι εκείνο το σημείο από τον πάγκο, δεν ήταν αρκετοί, αφού οι τυπικά γηπεδούχες είχαν πάρει 35 στο σύνολο και έδειχναν ότι μπορούν από παντού να βρουν λύσεις.

Η δεύτερη καλύτερη παίκτρια της Ρομάνα Πτάσκοβα, Νάταλι Στουπαλόβα, αποχώρησε νωρίς από την τέταρτη περίοδο με τέσσερα φάουλ, με την Φασούλα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει ακόμη περισσότερες προσπάθειες μέσα απ’ το ζωγραφιστό.

Ένα 6-0 σερί μάλιστα, η Τσεχία κατάφερε και πέρασε μπροστά με +4 και η Ελλάδα έπρεπε να βρει λύσεις πριν να είναι αργά. Η Χολεσίνσκα και η Σιπόβα με μεγάλα καλάθια έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 για την Τσεχία, 01:51 πριν το φινάλε. Το μικρό ροτέισον είχε κουράσει τις βασικές παίκτριες της Ελλάδας, όμως η Παυλοπούλου πήρε ένα μεγάλο σουτ και μείωσε στον πόντο (75-74) 15.4″ πριν το φινάλε. Η Χολεσίνσκα έβαλε 2/2 βολές και η τελευταία επίθεση στα 12.6″ άνηκε στην Εθνική μας.

Η Σπανού αστόχησε σε τρίποντο, όμως η Φασούλα ήταν ξανά εκεί και μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε για το 77-76. Οι Τσέχες πήγαν και πάλι στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ευστόχησαν σε 2/2 βολές και η Παυλοπούλου αστόχησε στο τέλος σε σουτ τριών πόντων, για να έρθει το τελικό 79-76.

Πρώτη σκόρερ για την Τσεχία η Πέτρα Χολεσίνσκα με 19 πόντους και 8 ασίστ, ενώ είχε άξια συμπαραστάτρια την Βερόνικα Σιπόβα η οποία σημείωσε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Όσο για την Εθνική μας, η Μαριέλλα Φασούλα ήταν εξαιρετική, αφού ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 26 πόντους και 13 ριμπάουντ. Εξίσου πολύ μεγάλη εμφάνιση από την Σπανού, η οποία πέτυχε 22 πόντους, με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76

ΤΣΕΧΙΑ (Πτάτσκοβα): Μπρεζίνοβα, Χάμζοβα 3 (6 ριμπάουντ), Χολεσίνσκα 19 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ασίστ), Στουπάλοβα 10 (2), Βιοράλοβα 6 (2/8 σουτ), Αντέλοβα 7 (1), Τσέχοβα 7 (3/9 σουτ), Παούροβα 4, Σίποβα 15 (1 τρίποντο, 8/8 βολές), Βοράτσκοβα, Ζεϊτχαμέροβα 8 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Φασούλα 26 (12/19 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σπανού 22 (7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσινέκε 7 (1), Μποσγανά, Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 4

Φασούλα: “Πονάει η ήττα, μισώ να χάνω”

Στεναχωρημένη εμφανίστηκε η Μαριέλλα Φασούλα, μετά την ήττα-αποκλεισμό της Εθνικής Γυναικών από την Τσεχνία.

Η ίδια μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα, τονίζοντας ότι μέσα απ’ αυτή την ήττα, η Εθνική πρέπει να μάθει και να επιστρέψει καλύτερη στην επόμενη διοργάνωση, ενώ ο προπονητής της ομάδας Πέτρος Πρέκας, δήλωσε υπερήφανος για τις παίκτριές του, ενώ αναφέρθηκε και στο πρόβλημα που τους στοίχισε την πρόκριση.

Πονάει η ήττα, μισώ να χάνω όπως και όλη η ομάδα. Πιστεύω πως παλέψαμε, δώσαμε τα πάντα στο παρκέ και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες στο τέλος. Ίσως μας στοίχισε η έλλειψη εμπειρίας σε κάποιες αποφάσεις. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε από αυτό και να επιστρέψουμε πιο δυνατές στο μέλλον», ανέφερε η διεθνής σέντερ και πρόσθεσε: «Στο Ευρωμπάσκετ πρέπει να είσαι έτοιμη να παίζεις κάθε μέρα, δεν νομίζω ότι μας έλειψε η ενέργεια, αλλά κάναμε κάποια λάθη στην άμυνα. Αυτές οι λεπτομέρειες στοιχίζουν σε αυτό το επίπεδο μιας τέτοιας διοργάνωσης. Πρέπει να διδαχτούμε από ό,τι έγινε”, δήλωσε αρχικά η Φασούλα.

“Είχαμε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά οι λεπτομέρειες αποδείχτηκαν πολύ σημαντικές στο τέλος. Συμφωνώ με τον κόουτς, όλοι θεωρούσαν πως θα αποκλειστούμε στον πρώτο γύρο, αλλά μείναμε ενωμένες, ξεπεράσαμε τα προβλήματα, βγάλαμε ενέργεια και παίξαμε καλά. Προφανώς μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα και όλες θέλαμε να κερδίσουμε σήμερα και να προκριθούμε. Θα πρέπει να δουλέψουμε στην άμυνα ένας εναντίον ενός και στο box out, αν ήμασταν σε αυτούς τους τομείς καλύτερες θα μπορούσαμε να είχαμε εξασφαλίσει τη νίκη. Όταν είσαι αουτσάιντερ πρέπει να βγάζεις περισσότερη ενέργεια και δίψα από τους αντιπάλους σου και πιστεύω πως το κάναμε αυτό. Τώρα πρέπει να μάθουμε από αυτή την εμπειρία και να επιστρέψουμε καλύτερες στο επόμενο Ευρωμπάσκετ”.

Από την άλλη, ο Πέτρος Πρέκας δήλωσε: “Πιστεύω πως δώσαμε τα πάντα μέσα στο γήπεδο απέναντι σε μια καλή αντίπαλο όπως η Τσεχία. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, έτσι είναι το μπάσκετ. Όμως είμαι περήφανος για τις παίκτριές μου, κατέθεσαν όλες τις δυνάμεις τους στο παρκέ. Ήρθαμε εδώ ως αουτσάιντερ, αλλά κάναμε πολύ καλά παιχνίδια. Απέναντι στο Μαυροβούνιο κάναμε τρία καλά δεκάλεπτα, παίξαμε εξαιρετικά απέναντι στη Λετονία, για 35 λεπτά αντιμετωπίσαμε άριστα την Ισπανία και σήμερα παίξαμε επίσης πολύ καλά. Είχαμε 20 ασίστ και μόλις 13 λάθη, είχαμε ρυθμό και ένταση, αλλά μας στοίχισε η άμυνα στο ένας εναντίον ενός. Νομίζω πως αυτό ήταν το κλειδί”.

Photo Credits: FIBA Eurobasket

Εθνική Γυναικών: Ήττα από την Ισπανία και τώρα Τσεχία για την 8άδα του Ευρωμπάσκετ (videos)

Εθνική Γυναικών: Φασούλα και Σπανού την οδήγησαν σε θρίαμβο (73-65) επί της Λετονίας! (videos)