Ευρωλίγκα: Το δεκάλεπτο – φωτιά του Παναθηναϊκού και το δεκάλεπτο που… “καίει” τον Ολυμπιακό! (πίνακας)

2020-01-29T11:00:45+00:00 2020-01-29T01:05:38+00:00.

29/Jan/20 11:00

Μετά από 21 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ακολουθούν βίους αντίθετους. Όπως ακριβώς και στα ”καλά” δεκάλεπτα. Το Eurohoops αναλύει.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Βρισκόμαστε λίγο μετά τα μισά της κανονικής διάρκειας και η φετινή Ευρωλίγκα σε κάθε αγωνιστική της επιβεβαιώνει πως είναι με διαφορά η πιο ανταγωνιστική των τελευταίων ετών, ίσως και της ιστορίας της.

Τα πράγματα για τις ελληνικές ομάδες είναι… μοιρασμένα, καθώς ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σταθερά στην οκτάδα και μετά το πέρας της 21ης ”στροφής” μετράει 13-8, όντας έκτος, ενώ ο Ολυμπιακός των αρκετών προβλημάτων, δεν έχει πείσει σε κανένα σημείο της χρονιάς ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση και να βρεθεί στα playoffs. Το 8-13 τα λέει όλα.

Τί γίνεται όμως με τα καλά και τα καλά χρονικά σημεία των δύο ομάδων στους αγώνες; Σε ποια δεκάλεπτα οι δύο ομάδες τα πάνε καλά και σε ποια όχι; Το Eurohoops έχει τις απαντήσεις!

”Φωτιά” το τρίτο δεκάλεπτο, ”καίγεται” στο τέταρτο!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε τη χρονιά, δείχνοντας πως στο τέλος δυσκολεύεται να ”καθαρίσει” τα ματς. Βιλερμπάν (εκτός), Αρμάνι (εντός) και Άλμπα (εντός) το επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο (ή πιο σωστά χειρότερο) τρόπο και οι αριθμοί έρχονται να συμφωνήσουν.

Οι ”πράσινοι” στο τέταρτο δεκάλεπτο βρίσκονται στους -22 πόντους, με τα ματς απέναντι σε Βιλερμπάν (εκτός), Χίμκι (εκτός) και Μακάμπι (εκτός) να είναι το πλέον χαρακτηριστικά παραδείγματα, μιας και βρέθηκαν στο -14, -13 και -13 αντίστοιχα.

Η εξαιρετική πορεία της ομάδας όμως έχει αρκετές σταθερές. Μία από αυτές φαίνεται πως είναι η απόδοση του τρίτου δεκαλέπτου, μιας και σε αυτό το διάστημα, ο Παναθηναϊκός σκοράρει κατά μέσο όρο 45 περισσότερους πόντους από τους αντιπάλους του! Τα +12 με Φενέρ (εντός), +11 με Μπασκόνια (εντός) και +11 με Μπάγερν (εντός) έχουν παίξει μεγάλο ρόλο γι’ αυτό το αποτέλεσμα, την ώρα που μόλις σε επτά ματς έχει ”χάσει” τη πρώτη περίοδο του δεύτερου ημιχρόνου!

Το δεύτερο δεκάλεπτο είναι το αμέσως καλύτερο με +19 και το πρώτο ακολουθεί με +16. Τυπικά, αναφέρουμε ότι στις δύο ”μονές” παρατάσεις, έχει +10 (εντός με Ολυμπιακό και εκτός με ΤΣΣΚΑ, ενώ στο ”θρίλερ” των 50′ απέναντι στην Άλμπα (εντός), έχει -1.

Όλα σχεδόν τα δεκάλεπτα, ”καθρέφτης” του φετινού Ολυμπιακού

printezis_spanoulis_olympiacos_fener

Η φετινή υπόθεση του Ολυμπιακού είναι αρκετά ”πονεμένη”. Δεν μπορείς να βρεις και πολλά στατιστικά, που να δίνουν κάποια ελπίδα ενόψει συνέχειας. Φυσικά, τα δεκάλεπτα δεν θα μπορούσαν να είναι σε αυτή τη κατηγορία, μιας και ουσιαστικά μιλάμε για… σκορ και όπως φαίνεται από την 12η θέση, αυτό δεν βρίσκεται συχνά στα συν.

Όπως ακριβώς και οι τέσσερις περίοδοι. Με εξαίρεση τη πρώτη, που μετράει +4 πόντους από τους αντιπάλους της, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλέον ”χάνει” τις άλλες τρεις. Τη δεύτερη με 10, τη τρίτη με 1 και τη τελευταία με 29 πόντους. Το -21 στη δεύτερη περίοδο κόντρα στην Εφές (εντός), και τα -13 απέναντι σε Ρεάλ (εκτός) και Μακάμπι (εντός) είναι τα season-lows της ομάδας του Πειραιά, που στις τρεις παρατάσεις με Ζενίτ (εντός), Παναθηναϊκό (εκτός) και Χίμκι (εντός), είναι στο -4.

Τα δεκάλεπτα Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού

Πρώτο δεκάλεπτο Δεύτερο δεκάλεπτο Τρίτο δεκάλεπτο Τέταρτο δεκάλεπτο Πρώτη παράταση Δεύτερη παράταση
Παναθηναϊκός +16 +19 +45 -22 +10 -1
Ολυμπιακός +4 -10 -1 -29 -4