2015-01-03T17:15:31+00:00 2015-05-23T17:13:03+00:00.

03/Jan/15 17:15

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Φτάσαμε στο ξεκίνημα του Τop16, του μαραθωνίου που θα μας απασχολήσει για τους επόμενους τέσσερις μήνες και η αρχή ήταν αρκετά εντυπωσιακή με μεγάλες μάχες, και εκπλήξεις στα οκτώ γήπεδα που φιλοξένησαν την πρώτη αγωνιστική.

Αγώνας υψηλής ποιότητας στη Κωνσταντινούπολη!!

Το σπουδαιότερο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Στο τέλος η ΤΣΣΚΑ κράτησε το αήττητο της αλλά μετά από ένα παιχνίδι που δεν ήταν και τόσο καλή. Ειδικά στο επιθετικό κομμάτι ο Ουίμς και ο Ντε Κολό δεν έκαναν αυτό που χαρακτήριζε την ΤΣΣΚΑ μέχρι τώρα, δηλαδή να βλέπουν πάντα τη καλύτερη επιλογή. Ο πρώτος φάνηκε βιαστικός και πήρε δύσκολα σουτ ενώ είχε καλύτερες επιλογές. Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να χτυπήσει στην άμυνα του Τεόντοσιτς και είδαμε ακόμα και τους περιφερειακούς να κάνουν σκριν μεταξύ τους για να οδηγήσουν τον Τεόντοσιτς κυρίως πάνω στον Γκάουντλοκ. Οι Τούρκοι είχαν αρκετά βελτιωμένη κυκλοφορία μπάλας με τον Ζήση να μπαίνει στο ροτέϊσιον παίζοντας 30 λεπτά με 6 ασίστ, περισσότερες από κάθε άλλο παίχτη της Φενέρ.

Τη διαφορά στο τέλος την έκανε η επιλογή του κόουτς Ιτούδη να παίξει με Βορόντσεβιτς και Χάινς στις δύο θέσεις των ψηλών. Έτσι έκανε την άμυνα του αρκετά γρήγορη και με αυτό τον τρόπο μπορούσε να κάνει αλλαγές στα σκριν αποφεύγοντας τα ξεκάθαρα μις ματς μιας και οι δύο έχουν γρήγορα πόδια και δεν εκτέθηκαν. Αυτή αποδείχτηκε και η καλύτερη επιλογή για να κοπεί το τρανζίσιον παιχνίδι της Φενέρ που είναι η μεγάλη της δύναμη. Η Φενέρ πάντως είναι βελτιωμένη και θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

Σλότερ, Φελίπε και τρανζίσιον!!

Η Ρεάλ έκανε μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι σε παιχνίδι ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η νίκη της οφείλεται σε τρεις παράγοντες που είναι οι ακόλουθοι.

Μάρκους Σλότερ: Ήταν ο παίχτης που σταμάτησε τον Μαριάνοβιτς. Με την αθλητικότητα και την ταχύτητα του έπαιζε άμυνα από μπροστά εμποδίζοντας την τροφοδότησή του σε μεγάλο βαθμό βγάζοντας τον εκτός επιθετικού παιχνιδιού.

Φελίπε Ρέγες: Οι Μαδριλένοι μπορεί να έχουν 4 σέντερ αλλά αυτός είναι ο παίχτης με την πιο σταθερή απειλή στο ποστ. Σε σημεία που η Ρεάλ έδειχνε μπλοκαρισμένη από τη μέγγενη της Σέρβικης άμυνας σκόραρε σημαντικά καλάθια ψυχολογίας.

Τρανζίσιον: Ήταν το σημείο κλειδί στον αγώνα. Με βάση την άμυνα η Ρεάλ έτρεξε και σκόραρε 5 τρίποντα σε τρανζίσιον επιθέσεις στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, κάνοντας ένα 15-0 σερί εξασφαλίζοντας μια διαφορά ασφαλείας που κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Άγιος Βασίλης και αμυνάρα!

Στη Μάλαγα είδαμε ένα από τα πιο μεστά παιχνίδια του Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 10 ασίστ σε ένα ματς που όλη η άμυνα της Μάλαγα ήταν προσαρμοσμένη στο να μη του δώσει σκορ κάτι που έγινε μπούμερανγκ για τους Ισπανούς. Οι Ισπανοί ουσιαστικά είχαν τρεις παίχτες πάνω στο Σπανούλη δίνοντας βοήθεια από τη μεριά της μπάλας αλλά και από τον ψηλό που τον περίμενε σαν τερματοφύλακας στις διεισδύσεις που έκανε. Αυτό του έκοψε τους διαδρόμους προς το καλάθι αλλά άνοιξε εντελώς το γήπεδο για τους υπόλοιπους και ο Σπανούλης το εκμεταλλεύτηκε. Πάσαρε 10 τελικές ενώ έκανε ρήγματα και πρώτες πάσες που άνοιγαν την άμυνα και οδηγούσαν σε καλάθι με μια η δυο έξτρα πάσες στη συνέχεια.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στο αμυντικό κομμάτι. Δεν έδωσαν καμία ευκαιρία στη Μάλαγα να τρέξει και να βρει ρυθμό στο ανοιχτό γήπεδο. Στο σετ παιχνίδι με άξονα την άμυνα του Λαφαγιέτ που ήταν πολύ πιεστικός στη μπάλα, αλλά και τις άμυνες άρνησης στις πάσες μέσα στη ρακέτα έκοψαν εντελώς την κυκλοφορία στη Μάλαγα. Οι βοήθειες και τα hedge out όπως και οι καλύψεις μετά από αυτά ήταν εξαιρετικές. Η Μάλαγα τελείωσε το παιχνίδι με 16/57 σουτ, ενώ και οι 61 πόντοι ήταν η χαμηλότερη επιθετική συγκομιδή τους τη φετινή σεζόν.

Η έκπληξη!!

Η Άλμπα σόκαρε την Μπαρτσελόνα και έκανε μια μεγάλη νίκη, ιδανική για ξεκίνημα στο Top16. Οι Γερμανοί με άξονα τη πολύ πιεστική τους άμυνα έκαναν τη ζωή της Μπαρτσελόνα δύσκολη. Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να κυκλοφορήσουν καθόλου τη μπάλα μετά τα πρώτα 15 λεπτά με την πίεση να είναι ασφυκτική. Μόνο ο Μαρσελίνιο έδωσε λύσεις και είναι χαρακτηριστικό ότι η Μπάρτσα σκόραρε μόλις 37 πόντους από το 15’ και μετά.

Ακόμα μεγαλύτερο ήταν το πρόβλημα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα η οποία δεν είχε καθόλου βάθος και έγινε έρμαιο των πικ εν ρολ και των διεισδύσεων των παιχτών της Άλμπα. Είναι χαρακτηριστικό ότι Μακλίν και Ραντόσεβιτς σκόραραν 32 πόντους κάνοντας πλάκα στους ψηλούς της Ισπανικής ομάδας ενώ και οι περιφερειακοί πολλές φορές με ένα σκριν έβλεπαν ολόκληρο διάδρομο ανοιχτό για το καλάθι. οι Γερμανοί είχαν 29/54 σουτ 2 πόντων αλλά το ποσοστό τους μέσα από το ζωγραφιστό άγγιξε το 70%.
Παναθηναϊκός και Εφές νικητές με comeback!

Αν τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού και της Εφές είχαν κάτι κοινό αυτό ήταν πως για 3 δεκάλεπτα οι αντίπαλοι τους είχαν εικόνα νικητή αλλά με βάση την άμυνα στη 4η περίοδο επέστρεψαν και πήραν μεγάλες νίκες.

Οι Πράσινοι είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα τους σε όλους τους τομείς. Η πίεση στη μπάλα ήταν αναιμική με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ρήγματα, είτε με απομονώσεις αλλά κυρίως σε καταστάσεις πικ εν ρολ με τους Ισραηλινούς να τελειώνουν με χαρακτηριστική ευκολία αυτές τις φάσεις χτυπώντας κυρίως τα αργά πόδια του Μπατίστα στο αμυντικό κομμάτι. Η προστασία της αδύνατης πλευράς δεν ήταν καλή και πολλές διαγώνιες πάσες πέρασαν με μεγάλη ευκολία. Όλα αυτά άλλαξαν στη 4η περίοδο με τους Νέλσον και Γκιστ βασικούς άξονες πίεσης. Η πίεση στη μπάλα ανέβηκε, τα σκριν έσπαγαν και οι πάσες για τους Ισραηλινούς έγιναν πολύ πιο δύσκολες. Ο Γκιστ ήταν σημαντικό κομμάτι στο παιχνίδι των αλλαγών και στη προστασία της ρακέτας.

Στο επιθετικό κομμάτι οι Πράσινοι, λόγω της άμυνας της Μακάμπι με τις συνεχείς αλλαγές είχαν μις ματς όλο το βράδυ. Στο 1ο ημίχρονο προτίμησαν να περάσουν τη μπάλα στο καλάθι αλλά όχι με τα καλύτερα αποτελέσματα. Στο 2ο ημίχρονο οι Πράσινοι άνοιξαν πιο πολύ την επίθεση τους και χτύπησαν και από τη περιφέρεια τα μις ματς. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουν ειδικά στη 4η περίοδο μεγάλα σουτ από τον Σλότερ κυρίως και τον Διαμαντίδη.

Στη Βιτόρια οι Βάσκοι της Λαμποράλ ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι. Είναι μια ομάδα δύσκολη στο scouting γιατί έχει αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό το ρόστερ της και μάλιστα μέσα στο τελευταίο μήνα. Όσο το παιχνίδι εξελισσόταν η Έφες προσαρμοζόταν όλο και περισσότερο με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο που οι Ισπανοί σκόραραν με πολύ κόπο μόλις 9 πόντους. Μεγάλη η αμυντική συμβολή του Λάσμε αλλά και όλων στην Εφές που έπαιξαν άμυνα με αλλαγές σε όλη τη 4η περίοδο μη αφήνοντας ούτε ένα πόντο εύκολο στου Βάσκους.

Στο επιθετικό κομμάτι οι Τούρκοι είχαν πρόβλημα. Ο Ερτέλ στο 1ο του παιχνίδι και μάλιστα κόντρα στη πρώην ομάδα του ήταν αρνητικός και έτσι οι Τουρκοι βασίστηκαν κυρίως στο ποστ παιχνίδι του Περπέρογλου και τη δημιουργία από εκείνο το σημείο του γηπέδου. Μεγάλες βοήθειες προσέφεραν τα σουτ μέσης απόστασης του Λάσμε που εκμεταλλεύτηκε τις βοήθειες που έδιναν οι παίχτες της Λαμποράλ μέσα στο καλάθι. Στα τελευταία λεπτά πέτυχε μεγάλα σουτ από τη περιφέρεια ο Τζάννινγκ και ο Οσμάν για να τελειώσει η Έφες το παιχνίδι με 11-1 σερί και να φτάσει στη νίκη.

Και οι 4 ήταν υπέροχοι!!

Η Νίζνι μπορεί να πέτυχε ένα μικρό θαύμα με την πρόκρισή της στο Top16 αλλά με το ξεκίνημα της έδωσε ένα μάθημα στο Μιλάνο για το τι πάει να πει ομάδα. Με μια τρομερή 3η περίοδο διέλυσαν την Ολύμπια που μόνο με ομάδα δεν έμοιαζε. Ο Ροτσέστι επέστρεψε και σε 23 λεπτά είχε 19 πόντους και 8 ασσίστ, κάνοντας σμπαράλια την άμυνα του Μιλάνου που είχε κάκιστες περιστροφές και πολύ κακές αντιδράσεις στα πικ εν ρολ. Oi Παραχούσκι και Τόμπκινς τελείωναν εύκολα της μαεστρικές πάσες του βραχύσωμου γκαρντ.

Από την άλλη μεριά το Μιλάνο είχε μόλις μια περισσότερη ασίστ από όσες ο Ροτσέστι στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε. Μόνο ο Χάκετ πάσαρε με συχνότητα τη μπάλα αλλά έμεινε στο μηδέν στο κομμάτι της επιθετικής συγκομιδής όντας πάρα πολύ άστοχος. Oi Παραχούσκι και Τόμπκινς ήταν εξαιρετικοί και στο αμυντικό κομμάτι και σίγουρα η Νίζνι είναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη βελτίωση κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης. Το Μιλάνο από τη πλευρά του πρέπει να γίνει ομάδα κάτι που πραγματικά έχουμε βαρεθεί να το επισημάνουμε από αυτή τη στήλη.