Ο “φακός” (3η αγωνιστική)

2015-01-17T15:32:40+00:00 2015-05-23T17:12:58+00:00.

17/Jan/15 15:32

Η νέα “χορταστική” Version του Φακού είναι εδώ! Με το 6+2 που καλύπτει όλα τα γούστα! Μετά την ειδική ανάλυση δύο μεγάλων αναμετρήσεων, έρχεται η συνολική αποτίμηση και όλα όσα πρέπει να κρατήσετε μπασκετικά από τα άλλα ματς

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Είχαμε ακόμα μια πολύ γεμάτη εβδομάδα στη 3η αγωνιστική του τοπ 16. Συναρπαστικοί αγώνες με αγωνία και ένταση και ομάδες που πέτυχαν μεγάλες νίκες. Στο Μεγεθυντικό Φακό αυτής της εβδομάδας υπάρχει ξεχωριστή ανάλυση των παιχνιδιών της Μακάμπι με τη Μπαρτσελόνα και της Φενέρμπαχτσε με τον Ολυμπιακό καθώς και τα σημαντικότερα σημεία των υπόλοιπων αγώνων.

Όσοι θέλετε να ξέρετε τα πάντα για το μεγάλο διπλό των κόκκινων πατάτε εδώ και όσοι επιθυμείτε να διαβάσετε πως η Μακάμπι νίκησε την Μπάρτσα, εδώ.

ΆλμπαΡεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ στο ΤΟΠ 16 φαίνεται να βελτιώνει την άμυνά της και αυτό τις δίνει μεγάλες νίκες ειδικά εκτός έδρας. Πιέζουν αρκετά και έχουν προστατέψει καλύτερα τη ρακέτα και την αδύνατη πλευρά τους. Αποτέλεσμα οι μόλις 61 πόντοι παθητικό στο Βερολίνο μετά τους 72 στο Βελιγράδι.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ για μια ακόμα φορά ήταν αυτός που άλλαξε το ρυθμό στο τρανζίσιον κομμάτι και έδωσε λύσεις. Τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 7 τελικές πάσες σε μόλις 22 λεπτά.
Η άμυνα της Άλμπα δημιούργησε πολλά προβλήματα στη Ρεάλ στο 1ο ημίχρονο. Αν ελέγξουν το αμυντικό τους τρανζίσιον και έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση μπορούν να δυσκολέψουν κάθε ομάδα.

ΕφέςΤΣΣΚΑ

Αν ο Άαρον Τζάκσον παίζει έτσι όπως στη Κωνσταντινούπολη σε άμυνα και επίθεση τότε είναι σχεδόν αδύνατο να χάσει η ΤΣΣΚΑ. Παρά την απουσία του Γουίμς η 3αδα των Τζάκσον ,Τεόντοσιτς, Ντε Κολό, που είχαν και για αρκετή ώρα ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ, έκαναν τη διαφορά. Σκόραραν 54 από τους 78 πόντους της ομάδας τους.

Το έχουμε ξαναγράψει σε αυτή τη στήλη και συνεχίζει να μας το αποδεικνύει. Ο Βορόντσεβιτς είναι ο παίχτης κλειδί αυτής της ομάδας. Ο κόουτς Ιτούδης τον χρησιμοποιεί αρκετά σαν τον Χριάπα και αυτός τον δικαιώνει σε κάθε ευκαιρία. Σίγουρα ένας από τους πιο βελτιωμένους παίχτες της διοργάνωσης.

Η άμυνα που έπαιξε η Εφές στη 1η περίοδο δάγκωνε και ήταν αποτελεσματική στο έπακρο. Μια από τις καλύτερες αμυντικές περιόδους ομάδας που έχουμε δει τη φετινή χρονιά. Αν αποκτήσει σταθερότητα και βελτιωθεί στο επιθετικό κομμάτι η Τουρκική ομάδα μπορεί να πάει πολύ ψηλά.

Λαμποράλ Κούτσα – Νίζνι Νόβγκοροντ

Η επιθετικότητα, το ταλέντο και η ταχύτητα στο τρανζίσιον του Μάικ Τζέημς ήταν ο βασικός λόγος της μεγάλης νίκης της Μπασκόνια απέναντι στη Νίζνι. Οι Βάσκοι έκαναν ένα επιμέρους 16-2 στη τελευταία περίοδο και κατέκτησαν την 1η τους νίκη στο τοπ 16. +18 επιθετικά ριμπάουντ και -7 λάθη ήταν τα νούμερα κλειδιά στην αναμέτρηση. Ακόμα και στη πολύ μέτρια επιθετικά μέρα όπως αυτή των Βάσκων 20 κατοχές παραπάνω είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για να κατακτηθεί η νίκη.

Ο Τέιλορ Ροτσέστι ήταν για μια ακόμα φορά απολαυστικός. Δίνει καταπληκτικό ρυθμό, βλέπει πολύ καλά το γήπεδο, και είναι σεσημασμένος σουτέρ αν δεν προσεχτεί. Τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 5 τελικές ενώ είχε και 6/7 σουτ 3 πόντων.

ΠαναθηναϊκόςΖαλγκίρις

Οι Πράσινοι ήταν κυριολεκτικά σαρωτικοί στο αμυντικό κομμάτι στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και αυτό τους έδωσε τη νίκη. Ξεκίνησαν τον αγώνα με 16-3, ενώ και στη 3η περίοδο το επιμέρους σκορ των πρώτων 6 λεπτών ήταν 17-2 (από το 39-33 του ημιχρόνου στο 56-35 στο 25). Το άθροισμα στους πόντους των 2 αυτών χρονικών περιόδων ήταν 33-5.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλός και στην επίθεση. Έτρεξε καλά το γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε τη κάκιστη άμυνα των Λιθουανών και κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα. Τελείωσε τον αγώνα με σχεδόν 50% στα σουτ εντός παιδιάς και 19 ασσίστ.

Απέναντι στον Παναθηναϊκό η Ζαλγκίρις έκανε μακράν το χειρότερο της παιχνίδι στη διοργάνωση. Πλήρης αναρχία στην επίθεση και κάκιστη λειτουργεία στην άμυνα, είτε μιλάμε για τρανζίσιον, είτε για σετ καταστάσεις.

ΜάλαγαΟλίμπια Μιλάνο

Στο παιχνίδι αυτό οι Ισπανοί παρουσίασαν μεγάλα προβλήματα στη δημιουργία. Η απουσία του Μάρκοβιτς ήταν καταλυτική και ο Γκρέιντζερ προερχόταν από τραυματισμό με αποτέλεσμα να μην είναι στη καλύτερη κατάστασή του. Σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι και απέναντι σε μια ομάδα με μέτρια άμυνα είχε μόλις 11 τελικές πάσες.

Από αυτή τη στήλη έχουμε κατακρίνει πολλές φορές τους Τζεντίλε και Κλέιζα για τον τρόπο που αγωνίζονται. Σε αυτό το παιχνίδι βοήθησαν πραγματικά την ομάδα τους. Ο πρώτος ήταν μια συνεχή απειλή για το Ισπανικό καλάθι, ενώ ο δεύτερος σκόραρε 4 μεγάλα σουτ 3 πόντων, στο τέλος της 3ης και στις αρχές της 4ης περιόδου, που σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν την έκβαση του αγώνα.

Η ζώνη της Μάλαγα πήγε να γυρίσει τούμπα ένα παιχνίδι που είχε ξεφύγει από τα χέρια της. Οι Ιταλοί κόλλησαν δεν κυκλοφόρησαν τη μπάλα και έκαναν 5:30 να σκοράρουν και τους Ισπανούς να ρίχνουν τη διαφορά στο πόντο. Το γόρδιο δεσμό έλυσαν 2 μεγάλα σουτ του Κλέιζα.

Η Μάλαγα έφτασε τις 7 σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και τις 9 ήττες στους 10 τελευταίους αγώνες. Το γεγονός αυτό είναι εξαιρετικά παράξενο τη στιγμή που στο Ισπανικό Πρωτάθλημα οι Ανδαλουσιανοί οδηγούν τη κούρσα με μόλις 3 ήττες σε 16 παιχνίδια.

Ερυθρός Αστέρας – Γαλατασαράϊ

Οι Σέρβοι περνάνε περίοδο ντεφορμαρίσματος. Στην επίθεση μοιάζουν να έχουν ξεμείνει από ιδέες, δεν βρίσκουν τις ευκαιρίες να τρέξουν και αυτό τους καθιστά προβλέψιμους. Για 3ο σερί παιχνίδι σκόραραν πολύ δύσκολα και μετά βίας σκόραραν 65 πόντους.

Η περιφέρεια της Γαλατασαράϊ έκανε τη διαφορά στον αγώνα και μάλιστα απέναντι σε μια από τις καλύτερες περιφερειακές άμυνες της διοργάνωσης. Αρόγιο, Κάρτερ, Μίτσοφ, Πόσιους και Αρσλάν σκόραραν σύνολο 52 από τους 74 πόντους της Τουρκικής ομάδας.

Παρόλο που ο Μαριάνοβιτς σκόραρε αρκετά, η επιρροή του στο παιχνίδι ήταν αρκετά περιορισμένη και δεν μπόρεσε να δώσει την ώθηση που απαιτούσε η ομάδα του για να κερδίσει αυτό το παιχνίδι.

Παρά τους φόβους για το αντίθετο, το παιχνίδι έγινε σε ένα γήπεδο κατάμεστο, μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους φιλάθλους του Ερυθρού Αστέρα γιατί με τη συμπεριφορά τους τίμησαν τη μνήμη ενός παιδιού πού έφυγε άδικα και σεβάστηκαν απόλυτα τις 2 ομάδες. ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ